5 věcí, které by se neměli opomenout po nainstalování WordPressu

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Máte nainstalovaný WordPress a nevíte co dál? Tak právě pro vás jsem se rozhodl sepsat tento článek, kde se chci zaměřit na úkony, které by jste měli po instalaci WordPressu udělat jako první. Pokud WordPress znáte, tak se předem omlouvám, jelikož vám tento článek asi nic moc nového nepřinese.

1. Nastavení trvalých odkazů (najdete v „Nastavení“ a „Trvalé odkazy„)

Objeví se vám na obrazovce toto viz. obrázek. Doporučuji označit poslední možnost a do prázdného řádku dopsat /%postname%/, jako je znázorněno na obrázku. Tento příkaz vám převede tvar adresy do podoby následující: http://vaše doména.cz/název příspěvku

Proč mám na obrázku adresu ve tvaru http://localhost bez tečky a nějaké domény? Jelikož tyto veškeré úkony provádím na svém virtuálním serveru na svém pc a tudíž web, ze kterého jsou pořízené obrázky na internetu není k nalezení. To jen na vysvětlenou, aby to někoho nemátlo ;-).

trvale odkazy

 

Dále máte na stránce toto, viz. další obrázek a doporučuji prázdné řádky vyplnit podle obrázku. Případně nahradit jinými názvy podle vašeho uvážení. Vysvětlovat nebudu, na obrázku je to myslím celkem jasně a dobře popsané.

kategorie a stitky

 

2. Nastavení zobrazování webu (najdete v „Nastavení“ a „Zobrazování„)

Toto nastavení je zejména pro vás přínosné, opět přidávám obrázek z nastavení viz. níže. Zde si můžete nastavit například jak bude vypadat vaše úvodní stránka. Čemu doporučuji věnovat určitě pozornost je „Položky v RSS zobrazovat jako“ a doporučuji zaškrtnout stejně jako na obrázku „Pouze několik úvodních vět“ a uložit. RSS je užitečné a může to být i dobrá forma propagace pro váš web, ale bohužel se najde dost „chytráků„, kteří by vám mohli takto vykrádat snadno a bezpracně vaše texty, pokud necháte automaticky nastavené „Celý text„! Schválně si vyzkoušejte za název vaší domény přidat /feed a porovnejte si výsledky toho, co se vám ukáže při nastavení prvním a druhém.

nastaveni zobrazovani

3. Nastavení komentářů (najdete v „Nastavení“ a „Komentáře„)

Komentáře jsou fajn a pomáhají k celkovému rozvoji webu a pomocí nich můžete vaše návštěvníky vtáhnout do diskuze k danému článku atd.. Jak jistě víte, boj o odkazy je veliký a proto existují různý spam boti, co přidávají komentáře s odkazy kam jen to jde. A když už to nejsou roboti, tak to takhle zkouší i plno lidí ručně. Univerzální nastavení pro komentáře není a každý si je musí nastavit podle svého uvážení. Já osobně všechny komentáře kontroluji raději ručně, abych odfiltroval veškerý bordel, co se mi sem na Kecy k věci.cz snaží občas dostat. Jediné co vám mohu doporučit je, ať už si ty komentáře nastavíte jakkoliv, dobře si to předem zvažte!

4. Nastavení viditelnosti webu (najdete v „Nastavení“ a „Viditelnost„)

Tento prvek jde nastavit již při samotné instalaci WordPressu, přesto ho raději zmíním, jelikož je hodně důležitý a pokud jste při instalaci náhodou toto nedopatřením změnili, tak aby jste věděli, kde to přenastavit. Vaše nastavení musí vypadat přesně jako je znázorněné na přiloženém obrázku níže. Pokud máte nastaveno jinak a není to vaše záměrně promyšlené nastavení, tak je to špatně a vyhledávače nebudou navštěvovat váš web a tím nebude docházet k jeho indexování, což se rovná tomu, že vás nikdo ve vyhledávači nikdy nenajde.

viditelnost webu

5. Instalace veledůležitého pluginu Google XML Sitemaps

Tento plugin vám vytvoří  XML Sitemapu, která napomáhá k lepšímu indexování vašich stránek vyhledávači. I když se jmenuje Google XLM Sitemaps, tak není určena pouze pro Google, ale je univerzální pro všechny vyhledávače. Sitemapa je vlastně taková vaše mapa webu a díky tomu můžou vyhledávače snadněji procházet váš web, proto tento fakt nepodceňujte! Pokaždé, když přidáte nový příspěvek, nebo proběhne jakákoliv úprava na vašich stránkách, díky Sitemapě se o tom vyhledávače dozví. Existuje více podobných pluginů, ale mě se nejvíce osvědčil právě tento. Pokud ho nechcete pracně hledat, tak nejnovější verzi tohoto pluginu si můžete stáhnout zde:Google XML Sitemaps (209)

Instalaci pluginu je opravdu jednoduchá. Plugin si stáhněte k sobě do PC. Přihlašte se do administrace vašich WordPress stránek a klikněte na záložku jménem „Pluginy“ a následně na „Instalace pluginů„. Na instalaci pluginů se dostanete i na jedno kliknutí, ale zmiňuji obě varianty z důvodu toho, že každému může vyhovovat něco jiného a já nehodlám nikomu nic nutit. V instalaci pluginů klikněte na „Nahrát soubor“ a poté na „Vybrat soubor„. V PC najděte stažený plugin, přidejte ho a klikněte na „Instalovat„.

Tímto máte plugin nainstalován a už si ho stačí jen aktivovat a nastavit. Pokud jste zkušenější uživatel, můžete plugin samozřejmě nahrát i pomocí FTP do wp-content/plugins. Nastavení pluginu naleznete v záložce „Nastroje“ a pak „XML-Sitemap„.  Já plugin používám tak jak je přednastaven, žádné parametry neměním a nepozoruji, že by to bylo nějak špatně.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 10.3.2012

Zařazeno do: Redakční systémy

Zobrazeno: 973

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *