Ani se nedivím, že se obrázky a grafika krade

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Včera jsem poprvé v životě potřeboval koupit pár obrázků (ilustrací či vektorů, nebo jak to správně nazvat, nejsem grafik tak se v tom extra moc nevyznám) na jeden mnou připravovaný web a myslel jsem si, jaká to bude brnkačka a obrázky nakoupím během chvilky. Navíc, existuje takové množství různých fotobank, tak dlouho nebude trvat ani výběr obrázků, obzvláště, když jsem přesně věděl co hledám a jaké klíčové slovo použít pro nalezení obrázku.

Jenže hluboce jsem se spletl, celý proces nákupu mi trval více jak hodinu a půl. Proč tak dlouho? Odpověď je jednoduchá, je problém najít fotobanku, kde vás nenutí k nákupu zbytečných kreditů, když potřebujete zakoupit jednu nebo dvě fotky, tak nemáte šanci nikde. Hledal jsem pouze v těch známých a prověřených. Možná, že existuje nějaká pidifotobanka, kde je možnost nakoupit i tak, jak jsem popisoval já, ale zaprvé o žádné nevím a za druhé bych se obával, aby se nejednalo o nějaký podvod.

Nerad bych za fotku zaplatil a pak platil podruhé, až mi přijde faktura od vlastníka licence. Při hledání jsem byl již docela zoufalý, že už mě napadali i takové myšlenky, že se na to vybodnu a prostě to co jsem chtěl stáhnu kdekoliv bez jakéhokoliv nákupu a bude to. To co jsem potřeboval já, se totiž na internetu dá najít celkem v hojném počtu a hlavně co mě udivuje je, že v každé fotobance je u zmíněných obrázků uveden jiný autor.

Tak mi to celé přijde takové divné a i když jsem nakonec zakoupil obrázky s licencí u istockphoto.com (zde bylo možné zakoupit nejmenší možný počet kreditů ze všech fotobank a to pouze 6 kreditů s cenou 11.99 USD včetně daně), tak jsem zvědav, kdy mi i tak přijde nějaká faktura za krádež. Stejné obrázky se totiž dají najít třeba i na fotolia.com, bigstockphoto.com, shutterstock.com a dalších. Proto by mě i docela zajímalo, jak je to potom s prokazováním, že se jedná o licencované dílo, když není jen na jednom místě.

Chápu, že ty fotobanky musí z něčeho žít a proto se snaží doslova vnutit potencionálnímu zákazníkovi co nejvíc kreditů za co největší objem peněz, ale k čemu bude někomu například 50 kreditů za 800 Kč (po převodu částka), když opravdu chce a potřebuje jednu fotku? Za celou dobu, co se pohybuji na internetu a trochu se věnuji i tvorbě webů jsem nepotřeboval nikdy žádnou a proto nákup dalších fotografií se konat též nebude. Zakoupené fotografie použiji na header webu a ten nebudu měnit každý měsíc.

Proto by mě docela zajímalo, jaké máte zkušenosti s nákupem fotek vy? Kde je nakupujete a už jste měl někdo někdy problém s prokazováním licence, když se vámi zakoupený obrázek vyskytuje na více místech? Budu rád za váš případný komentář, jelikož si myslím, že o cokoliv se podělíte nepomůže do budoucna jen mě, ale mohlo by pomoci i někomu dalšímu, kdo hledá jakékoliv informace k této tématice.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 4.4.2012

Zařazeno do: Internet

Zobrazeno: 7397

Štítky: , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Ani se nedivím, že se obrázky a grafika krade

 1. Petr Václavek napsal:
  Zdravím,
  to, že různé fotobanky nabízí stejné ilustrace / fotky je dáno typem licence – Royalty Free licence znamená, že autor může své snímky prodávat na více fotobankách, nebo je klidně i rozdávat zdarma – kupující nemá zaručenou žádnou exkluzivitu.

  Dokazování, že jste si koupil ilustraci na některé fotobance půjde těžko – většinou o tom nemáte žádný (ani elektronický) doklad. Doporučoval bych alespoň někam zapsat název fotobanky a ID snímku.

  Co se týče minimálního kreditu, doporučuji zkusit ještě fotobanku Dreamstime nebo českou Pixmac, případne Canstockphoto. Istock, který jste si vybral je zrovna ta nejdražší varianta.

  Více informací o fotobankách můžete najít na mém osobním blogu http://petr.vaclavek.com/fotobanky případně na mém webu, který se na fotobanky přímo specializuje: http://fotobanky.cz

 2. AlesN napsal:

  Děkuji za odkazy, určitě se hodí nejen mě, ale i ostatním návštěvníkům Kecy k věci.cz. Já si tuto fotobanku vybral právě proto, že zde šlo zakoupit pouze 6 kreditů, což mi bohatě stačilo. Takže jsem koukal sice po ceně, ale ne na cenu za foto, ale za kredity. Máte pravdu, jsou i levnější, ty jsem našel též, ale podmínka koupě bylo třeba 50 a více kreditů, což mi naprosto nevyhovovalo.

 3. Petr Václavek napsal:
  Koukal jsem se schvalně na ten CanStockPhoto a tam se dá nakupovat zcela bez kreditů – třeba jen jeden obrázek.
 4. DaZ napsal:
  Já si fotky beru z http://www.sxc.hu pro svůj web a jsem maximálně spokojený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *