Black Friday (Černý pátek) vs. Kaufland Day (Slevový čtvrtek)

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Napadlo mě udělat takový malý srovnání, kde na jedné straně bude stát Black Friday (Černý pátek) a na druhé straně Kaufland Day (Slevový čtvrtek).

O Black Friday

29.11.2013 proběhl jako již tradičně další takzvaný Black Friday, který je provozován vždy v pátek po Dni díkuvzdání (což je tradiční severoamerický svátek, který se v USA slaví vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu, tedy mezi 22 až 28 listopadem).

U nás v České republice to známe jako takzvaný Černý pátek (a to od roku 2011). Black Friday vznikl v USA. Po chvilce hledání jsem se dopátral, že historie této akce sahá až k roku 1961 (informace se lehce rozchází, někde píšou, že už to bylo možná i dříve) a vzniknout měl údajně ve Philadelphii.

Black Friday je defakto takový nákupní slevový svátek (vymyšlen samozřejmě obchodníky, aby si namastily kapsy a prodali většinou jinak neprodejné, nebo hůře prodejné zboží), kterým se zahajují předvánoční nákupy a provozován byl v minulosti především v kamenných obchodech, dnes už je ho plný i internet.

Toto nákupní šílenství se dá poznat tak, že v určitou dobu jsou zákazníci vpuštěni do obchodu a zlevněné zboží získá ten, kdo k němu nejrychleji doběhne, jehož počet prodávaných kusů je limitován.

Typický příklad průběhu Black Friday v USA můžete vidět na videu níže.

Black Friday

O Kaufland Day

Kaufland Day má „též svou dlouholetou tradici“ a to již od roku 1998 (tedy už 15 let), kdy byla otevřena první prodejna v České republice a to konkrétně na Kladně.

Kaufland Day probíhá každý týden a to vždy ve čtvrtek, jakmile Kaufland otevře všechny své prodejny, jelikož začíná platit nový slevový leták s akčním zbožím, kterého je též omezený počet.

Jak takový typický Kaufland Day probíhá můžete vidět na následujících videích níže (na Youtube jich je mraky, vybral jsem jen 3) ;-).

Kaufland Day 1

Kaufland Day 2

Kaufland Day 3

Shrnutí 

Jak můžete sami podle videí vidět, absolutně se to od sebe neliší. Jediný rozdíl je, že Black Friday je jen jednou za rok a u nás je naštěstí většinou jen na internetu (eshopy), kde při útoku chamtivců maximálně nevydrží nápor nějaký server a spadne (možná to neustojí ani PC, případně nějaký k němu připojený komponent, když už není něco někde skladem :-)), ale nedojde k žádné fyzické újmě na zdraví!

Kdežto Kaufland Day proběhne každý rok 52krát a je to pořád jen: hamty, hamty, hamty, ať jsem tam dřív, než tamty!

Přijde leták do schránky, ten se prolustruje od A až po Z s dlouhou přípravou na útok (sepisování nákupu). Důchodci ve čtvrtek ráno odhodí hole, zapomenou na bolesti a už minimálně hodinu před otevřením stepují před vchodovými dveřmi. K tomu se postupně přidávají i ostatní lidé.

Osobně nic proti Kauflandu nemám, ale je to asi jediný obchod, kde jsem toto zaznamenal opakovaně, až téměř pravidelně (možná je to dáno také tím, že je poměrně hojně navštěvovaný oproti jiným řetězcům). Takové ty jednorázové otevírací akce různých obchodů nepočítám.

Když se tak nad tím vším zamyslíte, tak co si asi tak o tom myslet? Kde to žijeme, když kvůli kdejaké slevě je schopen člověk člověka v lepším případě zmrzačit a ten horší případ ani raději nedomýšlím.

Jaký je váš názor na podobné slevové akce, kde je kolikrát počet prodávaných kusů tak omezený (malý), že to způsobuje právě takovéhle situace?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Black Friday (Černý pátek) vs. Kaufland Day (Slevový čtvrtek)

 1. J N napsal:
  Vážený, nejen důchodci, ale i Vietnamci tam najíždějí s dodávkami a než stačí důchdci odhodit hole skoupí nejžádanější a na důchodce se nedostane. Ochotný personál jim pak sdělí, že neví kdy další zboží bude. A tak milým důchodcům nezbyde nic jiného, než tam chodit i vdalších dnech, v různou denní i podvečerní hodinu a doufat, že se jim poštěstí někdy na žádané zboží natrefit a když ne, tak holt je pro ně útěcha, že alespoň něco udělali pro svoje zdraví a trochu rozpohybovali svoji pohybovou soustavu. a další plus, když nic nenakoupili, tak vlastně ušetřili. Inu, člověk musí být optimista. Vím,že jsou tam chyby, ale už mě to nebaví opravovat.
 2. Petr napsal:

  Mě ty akce vůbec nevadí. Z jednoho prostého důvodu. Nikdo mě nenutí se jich účastnit. A to je platné pro všechny jejich účastníky. Chceš-li na takovou akci vyrazit, vyraž, nechceš, nemusíš.
  A pokud se účastníš, tak s rizikem možného úrazu či něčeho horšího, co autor, nevím proč, nechce domýšlet.

  Mohu nesouhlasit, mohu být proti, mohu odsuzovat pořadatele a nebo i účastníky těchto akcí, ale to je tak asi vše. Účastníci i pořadatelé jsou svéprávní lidé a mohou si, podle mého názoru, pořádat co chtějí. A jak je vidět, tak chtějí. Proč ne?

 3. iva napsal:
  Já jsem šla jednou nakoupit ve čt ráno úplně omylem do kauflandu, aniž bych o akci vedela. Měli tam úžasný kytky jen za 20! Koupila jsem nadhernej ibisek, kterej kvete celej rok a ještě několik dalších kytek, která jedna stojí v obi kolem 150 kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *