Co je lepší, publikovat pod svým jménem, nebo být anonymní a mít přezdívku?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Celkem často na různých internetových stránkách můžete vidět u článků v místě, kde má být uveden autor místo jména například admin, redakce dané stránky, nějakou přezdívku atd.. Sám jsem tu na Kecy k věci.cz měl ze začátku též admin, později AlesN a až nedávno to změnil na své pravé jméno.

Proč? Asi jsem postupně „dospěl“, začal si více věřit a uvědomil jsem si, že je blbost se schovávat. Ze začátku mnou použitý termín admin byl asi ze strachu, jelikož jsem netušil, jaké budou reakce lidí hlavně z mého okolí.

Takto to má dle mě více lidí, jelikož on je velký rozdíl mezi tím, pokud na internetu jen surfujete a nebo tvoříte nějaký vlastní obsah pro lidi. První sorta lidí (takzvaný surfovači) většinou jen všechno kritizuje, jelikož netuší, co to vlastně obnáší něco tvořit a berou informace na internetu jako samozřejmost.

Také mi přišlo divné, když mi někdo psal nějaký dotaz a oslovoval mě admine (jelikož neznal mé jméno). Když se toto s narůstající návštěvností a počtem dotazů opakovalo, okamžitě jsem admin změnil na AlesN. AlesN byla kombinace mého jména bez háčku a prvního písmene z příjmení.

Toto jsem užíval celkem dlouho a byl jsem tak celkem snadno (alespoň já si to dlouho myslel) identifikovatelný, přesto se i nadále občas stávalo, že to někdo neprokoukl a v dotazech mě oslovoval: Dobrý den AlesN a podobné zkomoleniny :-).

Nedávno mě to naštvalo již natolik, že jsem si řekl, proč se budu prezentovat pod nějakými nesmyslnými jmény, přezdívkami, když v občance mám jméno Aleš Náprstek, slyším na něj a každý, kdo mě zná mimo internet, tak mě pod tímto zná, tak proč by to tak nemohlo být i na internetu.

Pokud se někomu nebude líbit to, co píšu, tak je jedno, co bude uvedeno v kolonce autora :-). Dle mého, když se tak poohlédnu zpět, tak jsem si tou zbytečnou anonymitou a strachem ze začátku více škodil, než pomáhal a byla to jednoznačně moje velká začátečnická chyba.

Kdybych od samého začátku vystupoval pod svým jménem, je dosti možné, že by Kecy k věci.cz dnes mohli být mnohem dál, než jsou teď (toto je trochu spekulace, ale nikdy člověk neví). Lidé by mě více znali, nehledě na to, že třeba nějaká rada od člověka se jménem má podle mě mnohem větší váhu, než od nějakého admin.

Zkuste si schválně do jakéhokoliv vyhledávače zadat admin (například na Google vám vyjede 1 660 000 000 výsledků, najdete tak toho konkrétního admina?!) a reálné jméno autora (vždy jen pár výsledků a člověka snadno najdete), co bude mít pro vás mnohem větší váhu, reálný člověk a nebo bůh ví kdo?

Také mnohem lépe dle mě zní, pokud někdo někde napíše, poradil mi například Aleš, než poradil mi nějaký anonym. Na reálného člověka jde odkázat přímo, na anonyma těžko, když neexistuje, takže to má i další výhody.

V podobných příkladech bych mohl pokračovat dál, ale uváděl bych příklady ze svého vlastního pohledu, který nemusí být objektivní pro každého.

Proto jsem se snažil na tuto problematiku podívat i z jiných pohledů a níže jsem se snažil sepsat pozitiva (pozitiva brát spíše s rezervou, jelikož ve většině případů nahrávají spíše nelegálním činnostem) a negativa vystupování jako anonym.

Co všechno přináší anonymita?

Pozitivní věci

 • Žádný osobní nátlak – Pokud nikdo neví, kdo je zkutečně autorem daného článku, nemůže se nikdy stát, že si z vašeho názoru bude dělat někdo srandu, nebo vás osobně kritizovat. Zesměšňovat a kritizovat někoho anonymního (neznámého) není v kurzu ani na sociálních sítích. Blesk a jim podobné média též neřeší nějaké „nýmandy“, jelikož by to nikdo nečetl ;-).
 • Žádná stydlivost a obava – Díky anonymitě můžete psát o čem jen chcete a to bez jakýchkoliv obav. Zde bych viděl třeba využití, pokud by jste chtěli psát například o různých praktikách zaměstnavatelů, obchodníků, nějakém warezu, či jakémkoliv jiném citlivém tématu, které je většinou tabu, jelikož pod vlastním jménem by to moc dlouho asi nešlo a brzo by se o vás začal někdo zajímat.
 • Nový začátek, nové možnosti pro každého – Vytvořit novou fiktivní a zcela anonymní postavu může doslova během chvilky kde kdo a často to tak dělají i různý podvodníci (proč je snad každému jasné). Během chvilky může být z každého například specialista v jakémkoliv oboru, i když opak je pravdou!
 • Jedná se o promyšlený trik – Cokoliv anonymně vytvořeného může být ve finále použito i jako dobrý marketingový tah. Anonym zaujme široké okolí, které se bude zajímat o co jde a nevědomky bude nenásilně hltat nějakou reklamu ;-).

Negativní věci

 • Hůře se buduje návštěvnost webu/blogu – Jako anonyma vás nikdo z počátku nezná, tudíž nejste pro nikoho moc zajímavý (známější osoby i kdyby napsali vždy jen dvě slova, tak dav „obdivovatelů bude v tranzu“) a zaujmout návštěvníky může jen opravdu dlouhodobě kvalitní obsah. 
 • Nemožnost využívání sociálních sítí – Tím, že jste anonym, který nemá reálné jméno, tak těžko doporučíte své stránky svým reálným přátelům na sociálních sítích. Maximálně jde si vybudovat nové přátele na sítích, ale lehké to nebude.
 • Pravda jednou stejně praskne – Nic netrvá věčně a jednou pravdu stejně někdo objeví. Být anonym znamená, dávat si neustále pozor na to co píšete a jak komunikujete (nikdo se nedokáže hlídat donekonečna, ani nejhledanější zločinci světa to nedokážou, takže nebuďte bláhový!). Nepatrná chyba vás odhalí, často to může být i prkotina ;-).
 • Schovávání vás nezbavuje jakékoliv odpovědnosti – Toto by mohla být přímá návaznost na bod, který jsem nazval Žádná stydlivost a obava (a najdete ho mezi pozitivními). Žádná anonymita netrvá věčně a pro každého platí zákony a různá pravidla ;-).
 • Nevybudujete si dlouhodobou důvěru – Vybudovat si důvěru a přízeň kohokoliv je běh na dlouhou trať, ale snadno se dá ztratit. Tím, že vše jednou praskne přijde veškerá vaše dosavadní snaha doslova během chvilky vniveč ;-).

Ať se na anonymitu ve finále koukám z jakéhokoliv pohledu, tak mi osobně vždy vychází jedno a to, že se prostě nevyplatí. Co si o tom celém myslíte vy?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 29.4.2013

Zařazeno do: Internet

Zobrazeno: 883

Štítky: , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Co je lepší, publikovat pod svým jménem, nebo být anonymní a mít přezdívku?

 1. Marek L. napsal:
  Vystupovanie pod skutočným menom je dôveryhodnejšie a jednoznačne osloví viacej ľudí. Časom sa človek môže vypracovať na vyšśí level a stať sa známou osobou napríklad v IT sfére.
 2. Krabath napsal:
  Já osobně články publikuji pod svým pravým jménem. Odpovědi v komentářích mám ve vetšině případů pod nickem „Krabath“, ale mám účet na Gravataru, takže mě každý může vidět na fotu. Pokud nejsou stránky ve WordPressu, píši své právé jméno.
 3. Inside napsal:
  Blog o hobby mám už asi deset let a od začátku jsem tam psal pod svým pravým křestním jménem. A na akcích se s lidmi, co čtou a komentují články, potkávám. Když dnes zadám své křestní jméno do googlu, vyjedu na několika prvních pozicích 😉
  Stejně jsem psal i na svém prvním osobním blogu. Na ostatních stránkách se ale nepodepisuji pod články, nevidím důvod.
 4. kanter napsal:
  na osobnom blogu je dobré podpisovať sa vlastným menom, ale na rôznych iných weboch je lepšie podpisovať sa prezívkou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *