Co mi pomáhá k rychlejšímu a efektivnímu psaní?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Tímto dnešním článkem tak trochu navážu na tento včerejší článek. Přeci jen už mám nějakou tu zkušenost se psaním, proto mě napadlo sepsat takový „malý návod“, jak na to.

Jestli se tím budete řídit, nebo ne, je na vás, nikdo vám nic nenutí, ale mě toto níže popsané celkem hodně pomáhá ;-).

Když jsem začínal, trvalo mi napsání čehokoliv poměrně dlouho a to nejen kvůli tomu, že bych psal pomalu. Ono něco kloudného vymyslet, napsat a sesumírovat do nějaké přijatelné podoby zabere nějaký ten čas a já nikdy (a to ani teď) si neuměl sednout k pc s vědomím, že mám například dvě hodiny čas, tak prostě něco napíšu.

Kdybych použil sportovní terminologii, tak prostě z voleje to neumím a potřebuji k tomu nějakou předešlou přípravu a proto jsem začal používat systém různých poznámek.

Něco mě během dne napadne a i když je to kolikrát třeba blbost, tak si to napíšu. Pokud nejsem u pc, postačí obyčejný kus papíru.

Tyto poznámky obsahují vždy danou věc, o které bych cca mohl napsat a nějaké doplňující body k tomu. Toto provozuji i když si například čtu, či jentak bezúčelově brouzdám na internetu a něco mě opravdu zaujme.

Internetovou část poznámek jsem nejprve řešil různými záložkami v prohlížeči, jelikož jsem byl líný, ale po krátkém čase jsem zjistil, že je to maximálně neefektivní (většinou danou věc musíte přečíst vícekrát, než dojdete jen k té pro vás zajímavé části, takže ztráta času) a s přibývajícími záložkami je v tom pěkný bordel akorát.

Na ručně psané poznámky jsem si pořídil obyčejný kancelářský šanon, kde mám vše přehledně rozdělené a na poznámky v pc využívám přehledně vytvořené složky. Díky tomuto jednoduše kliknu, či sáhnu přesně tam, co potřebuji.

Pokud jsou poznámky dostatečně připravené (zde není univerzální klíč a každý si musí udělat svůj systém, který mu bude vyhovovat, proto více nespecifikuji), tak díky nim jsem schopný článek napsat, zkontrolovat a upravit do maximálně 20 až 30 minut dle jeho délky, což si myslím, že není vůbec špatné.

Je to dobré hlavně ve chvíli, kdy má člověk takzvané hluché období (období, kdy ho nic moc nenapadá) a nevíte o čem psát, tak sáhnete do poznámek a téma je hned na světě.

Velkou výhodou poznámek (alespoň těch základních) je, že si je můžete dělat díky minimální náročnosti kdekoliv a kdykoliv (v práci, ve škole, u lékaře atd.) a později je třeba více doplnit, upravit atd..

Další důležitá věc je, že píšu opravdu jen tehdy, pokud na to mám chuť a náladu. Dělat cokoliv, jen proto, že člověk musí nestojí za nic a výsledek tomu často i odpovídá. Když si k tomu sednete s chutí, tak text přibývá skoro sám ;-).

Prospěšné je také eliminovat veškeré rušivé elementy. Každý člověk to má nastavené jinak. Já to mám jak kdy, někdy potřebuji naprosté ticho a někdy rád u psaní poslouchám muziku, případně TV (většinou Discovery, Travel Channel a podobné oddechové záležitosti) jako zvukovou kulisu. Vždy se zařídím dle momentálního rozpoložení.

A co vy, jak toto řešíte? Máte též nějaký svůj systém, který vám pomáhá? Podělte se o něj s ostatními ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 3.5.2013

Zařazeno do: Návštěvnost webu

Zobrazeno: 911

Štítky: , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

5 komentářů k: Co mi pomáhá k rychlejšímu a efektivnímu psaní?

 1. Tesy napsal:
  Jsem na tom podobně. Poznámky si na PC dělám do obyčejného textového dokumentu pomocí notepadu, který si synchronizuji pomocí GDrive. Když nejsem u PC tak poznámky dělám na to co je zrovna při ruce (mobil, papír). Většinou při psaní mi hraje rádio, ale zrovna moc ho nevnímám, je to opravdu taková zvuková kulisa.
 2. basti napsal:
  Tak to já teda denně nepíšu, aspoň ne na blog. Někdy neudělám týden nic, někdy přidám třeba 2 články. Obvykle píšu na svých projektech + zakázky okolo 20 NS týdně a jen když „je slina“. Pak sednu a z voleje prásknu třeba 2 články po 2 NS, někdy to prostě zase nejde. Buď píšu a hned publikuju nebo někdy odložím ne úplně odtažený článek a dodělám ho často až za několik týdnů, něco mám i od Vánoc. Psaní hlavně umožňuje člověku srovnat si myšlenky.
 3. kanter napsal:
  Nedávno som čítal jednu knihu Od Iva Tomana a písal tam tiež presne toto, že pre výkonnosť a realizáciu nových nápadov je potrebné mať vždy pri sebe pero a papier, napríklad aj ked ste na WC alebo spíte tak je dôležite mať pri posteli pero s papierom 🙂
 4. Inside napsal:
  Poznámky o tématech článků mimo své PC píšu do Blackberry, na PC do složky článků vytvořím TXT soubor a do něj poznámky k článku. Zjistil jsem, že na efektivní a výkonné psaní musím být odpočatý, tedy den předtím nesmím moc ponocovat :-)) Pak mi to opravdu odsejpá.

  Často se dívám na Discovery, Viasat History nebo Explorer, ale při psaní „vypnu“ a nevnímám ani přítelkyni, neto ještě televizi :o)
  Rádio skoro rok neposlouchám, nesnáším reklamy v nich a ty žvásty mezi nima. Přestal jsem ho poslouchat i v autě, zjistil jsem, že na kratší cesty (do 300 km) mi autorádio nevadí a u dlouhých (700 a více km) jsem méně unavený, když ho vypnu.

  Zvykl jsem si poznámky k článkům psát někdy do Google disku, jelikož střídám tři PC (od konce května už jen dva), někdy přímo vytvořím koncept článku a pak mohu na něm pracovat odkudkoliv. Rozběhám aplikaci WordPress pro Blackberry a pak už papírové poznámky nebudou potřeba 😉

 5. Tomas napsal:
  Právě rozjíždím dva weby, a musím říct, že přidávat jeden článek týdně dá dost zabrat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *