Dá se v České republice uživit psaním blogu? Dá, ale …

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Na zahraničních, hlavně anglicky psaných stránkách je toto téma celkem často propírané a v zahraničí existuje xxx lidí, co se tímto skutečně živí.

Přeci jen anglicky hovořících lidí je po světě víc než dost a jsou v této oblasti i mnohem větší možnosti (ale také konkurence) už i vzhledem k početnějšímu publiku.

Občas narazím na zajímavou diskuzi na toto téma i u nás v České republice a názor většiny diskutujících je, že u nás na toto není moc velký prostor (není dostatečně široké publikum) a podařit se to může jen velmi malému množství lidí.

Největší problém je vždy monetizace obsahu. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by byl ochotný za jakýkoliv obsah platit a toto je tak trochu globálnější trend v Česku.

Zpoplatnit obsah uživatelům je na 99% cesta do pekel a pro mnoho webů by to znamenalo odliv návštěvníků, možná i jejich zánik.

Psát si, co člověk chce (prostě mít 100% kontrolu nad obsahem) a uživit se tím moc dobře prostě nefunguje, ale neříkám, že to nejde. Příjem z reklamy a affiliate často není kdovíjaký a moc způsobů, jak nenásilně vydělat (aby to návštěvníka nic nestálo) na návštěvníkovi stránek nezbývá.

Jisté východisko pro mnoho tvůrců obsahu jsou takzvané PR články. Za jeden takový článek dostane autor kolikrát tolik, že si to pomocí PPC reklamy nevydělá ani za rok.

Zde je ovšem problém v tom, že takové články nejsou moc oblíbené mezi návštěvníky a častější publikace takových článků může znamenat pokles návštěvnosti.

Osobně takové články též nemám rád, nebaví mě je psát a ani je nechci publikovat. Vím, že se tímto názorem a postojem připravuji dobrovolně o x tisíc korun měsíčně, ale dovedu si celkem živě představit, jak by to tu za chvilku vypadalo dle poptávky, která mi chodí.

Netrvalo by dlouho a bylo by i po poptávce, jelikož bych byl jediný, kdo by sem na Kecy k věci.cz chodil. Udělat někomu reklamu mi nevadí, naopak, pokud je mi něco sympatické, propaguji to i zadarmo.

Rád si dělám věci po svém, bez toho, abych musel někomu zaprodat svou duši, jako nějaká laciná pouliční děva a za pár korun si nechat diktovat podmínky (chci ty a ty odkazy a článek bude takový a takový).

Již několikrát se mi stalo, že články, které jsem publikoval před xx dny, měsíci naprosto nezávisle a zdarma se mi zaplatily „opožděně“. Jak to?

Ozvali se mi firmy, o kterých jsem napsal s tím, že se jim článek líbí a pravidelně jim přivádí návštěvníky (nové zákazníky), tak by mi rádi poděkovali tou a tou formou ;-).

Přesto všechno, co jsem napsal výše si myslím, že se uživit psaním blogu dá i v České republice a dokonce i bez toho, aby člověk musel psát a publikovat PR články v podobě, jaké je většina lidí zná.

Není to sice nic snadného a nestane se to ze dne na den, ale s trochou píle, zarputilostí a vytrvalosti to jde. Nesmí mít člověk okamžitě velká očekávání (miliony z toho fakt asi nikdy nebudou, ale minimálně plat, jako někde ve fabrice z toho po čase dostat jde ;-)) a nesmí se nechat ničím odradit.

Jsem toho názoru, že když se chce, tak jde skoro vše. Největší problém většiny lidí je ten, že dlouho u ničeho nevydrží, přepadne je lenost, pochybnosti a podle toho také věci většinou dopadnou. Skončí neúspěchem!

Proč si myslím, nebo proč jsem přesvědčený, že se psaním blogu dá uživit? Důvod je jednoduchý: statistiky vs. matematika. Jako provozovatel tohoto webu/blogu mám možnost sledovat, co a jak funguje. Měsíc co měsíc vše pozvolna roste.

Někdo by mohl namítnout, že každý růst se jednou zastaví. Ano, to je sice pravda, ale stále existují různé možnosti, jak ten růst podpořit, nebo minimálně vše udržet na určité přijatelné hladině ;-).

Jaký je na toto téma váš názor? Co si myslíte, jde to, nebo nejde to a proč podle vás?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

7 komentářů k: Dá se v České republice uživit psaním blogu? Dá, ale …

 1. Marek Hnátek napsal:

  Pěkný článek. Blog je skvělý, pokud nabízíte služby a máte ho jako podpůrný kanál. I klasickým blogováním se u nás dá pěkně přivydělat, ukázkou je František Fuka – http://www.fuxoft.cz/fffilm/ffffriends/

 2. Kamil Staš napsal:
  Dle mého se dá blogem přilepšit. Ale ne živit. Pokud jsi specialista v nějakém oboru a o tom píšeš, tak většinou kdyby jsi dělal něco přímo v tom oboru, tak je to výnosnější. Blog má ale jiné výhody, zvětšuje povědomost o autorovi a když se potom vrhne na něco, tak má komunitu, která často využije jeho služeb. (kniha, infoprodukt, portál atd…)
 3. kanter napsal:
  Už som videl zopár zahraničných blogov, kde jedniným prímom majiteľa je jeho blog. V anglicky hovoriacích krajinách existuje fakt dosť ľudí, ktorý sa živia iba blogovaním, majú tam aj dokonca oveľa viac možností ako speňažiť blog (rôzne reklamné systémy, PPC a pod). Okolo týchto blogov je väšinou zhromaždená veľká komunita pravidelných návštevníkov. V čr a sk je o dosť ťažšie uživiť sa iba s jedným blogom, ale ako píšeš milony z toho nikdy nebudú ale keď netečie tak aspoň kvapká 🙂
 4. Michal Kubátko napsal:
  Skvělý článek, sám nyní rozjíždím svůj první blog, tak jsem zvědav, jak se mi povede. (:
 5. Inside napsal:
  Po roce publikování mohu napsat, že se zbohatnout z toho nedá, ale nemusím chodit na osmihodinové směny ve fabrice a makat jako šroub. Ovšem jeden blog na to nestačí a vychází mi to tak, že v průměru těch sedm osm hodin denně tomu musím věnovat. Ovšem v pohodlí domova a sám si určuji pracovní čas a pracovní dny a sám si určuju, kdy si vyjedu na kolo a kdy si lehnu k televizi.
 6. Určitě se blogem dá uživit i v Česku. Podmínkou je, že ten člověk něco umí a propaguje tak na blogu své služby. Díky blogu potom získává zakázky, nebo prodává svoje produkty.

  Ale vím i o pár blozích, co nemají žádný produkt a jen na affiliate produktech vydělávají více, než je průměrná mzda.

 7. Musilda napsal:

  Souhlasím s tím, že v Česku je blog vnímám spíše jako nástroj, jak zvyšovat renomé autora blogu a to především u specializovaných webů. Ale například v seo je přeblogováno. Asi před měsícem a půl snad všichni co se seo zabývají, napsali článek o analýze klíčových slov.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *