Důkaz, že se nevyplatí na všem šetřit

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Jistě už jste slyšeli o kauze s metylalkoholem, která na nás dýchá z televize, novin, ale i internetu. To, co se již stalo a jak to poznamenalo lidi, co s tímto alkoholem přišli do styku je hrozné, to bez jakýchkoliv pochyb. Na druhou stranu by se dalo použít i kdo chce kam, pomozme mu tam.

Tato kauza je naprosto zdárným příkladem toho, jak se nevyplatí za každou cenu šetřit a kupovat vše co nejlevněji, potažmo od pofidérních prodejců na pofidérních místech. Chápu, že plno lidí nemá peněz na rozhazování (také mezi ně patřím), ale pokud si budu chtít dopřát nějakou tu sklenku alkoholu, tak si raději připlatím a koupím nějakou kvalitní láhev od dlouhodobě zavedeného výrobce (to by měla být snad alespoň trochu záruka nějaké kvality).

Nejhorší na tom celém je to, že to samé se děje i s potravinami. Když uvedu třeba jako příklad obyčejnou čokoládu (například Milka 100g) stojí cca 20 až 25 korun v průměru, když není v akci. Po chuťové stránce výborná a co se týká kvality, tak si myslím že též (nejsem odborník, co to dokáže poznat jinak než z chuti a složení napsaném na obalu).

Člověk přijde do Kauflandu, Lídlu, Billy, Tesca atd. a téměř na každém rohu na něj kouká nějaká ta sladká pochutina. Když se podíváme na cenu, tak kolikrát jsou to gramážově mnohem větší balení než zmíněná Milka a cena za tyto produkty je kolikrát víc než poloviční opět oproti té Milce.

Čím to asi bude? Jak je možné, že jeden prodejce má po veškerých započítaných nákladech takovou cenu a ten druhý, třetí atd. má tu cenu více než poloviční? Logicky, někde musí být něco nahrazeno něčím jiným a levnějším. Co to udělá s kvalitou je naprosto zřejmé, ale dobře to působí hlavně na lidi. Co si vlastně člověk koupí ho moc nezajímá, hlavně že je to levné.

Proto mě kolikrát baví pozorovat lidi okolo sebe, když jsem též v nějakém tom nákupáku, jak jsou hloupí a skočí výrobcům a prodejcům absolutně na všechno :-). Podle mě je lepší mít sice třeba jen jednu věc a dobrou, než 10 hnusných aušusů vyrobených bůhví z čeho.

A co vy, čemu dáváte spíše přednost? Kvalitě a nebo se ženete bezpodmínečně jen za tou cenou? Samozřejmě jsou i určité segmenty zboží či produktů, kde se nevyplatí ani trochu si připlácet defakto za nic. Jako příklad mohu uvést třeba domény, kde cena nemá absolutně vliv na doménu a doména bude stejná ať už jí koupíte za 50 Kč, nebo 500 Kč.

V tomto případě chápu, že člověk nebude kupovat to nejdražší, ale přesto by se měl si myslím každý z nás zamyslet nad tím, kde a na čem se šetřit nevyplácí ani trochu. Tím by se dalo zamezit mnoha věcem (když není poptávka, není ani nabídka) a pak by nebylo minimálně 14 dní všude propíráno jedno a to samé pořád dokolečka.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 12.9.2012

Zařazeno do: Ale to jsou kecy

Zobrazeno: 688

Štítky: , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

2 komentářů k: Důkaz, že se nevyplatí na všem šetřit

  1. Marek L. napsal:
    Radšej si priplatím za kvalitu, dosť že kvalitnejšie produkty nie sú zrovna 2x kvalitné, nie to aby som si kupoval druhotriedny odpad.
  2. dysm. napsal:
    Ne vždy si člověk musí nutně za kvalitu připlatit. Ve většině případů stačí číst štítky se složením a koukat na cenu přepočtenou na 1 kg. Jenže socky, který nakupujou jen podle ceny v Kauflandu, obvykle nemají o nějakým složení ani páru a nepřijde jim divný, že párky za 29,90 nemaj v sobě ani 1% masa :].

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *