Fakta a fikce o práci z domova díl 2

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

V minulém prvním díle jsem slíbil, že ukážu nějakou tu reálnou ukázku z internetu a podrobně jí rozeberu a ukážu, jak se dá docela snadno odhalit, jestli se jedná o podvod, nebo nejedná (i když mezi námi je to v 99,9% vždy podvod ;-)) a to pouhým využitím možností internetu. I když nemusí být vše pravda co se píše na internetu, ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu, jdu tedy dostát svým slibům a vítám vás u druhého pokračování.

Vybrat nějaký inzerát, který slibuje práci z domova není problém, je jich všude mraky. Já zvolil pro výběr inzertní portál hyperinzerce.cz, který se podobnými inzeráty jen hemží a zde jsem si vybral hned druhý topovaný, což je placený (takzvaný GOLD) inzerát s nadpisem: 11.880 Kč měsíčně plněním obálek doma! 

Text inzerátu je následující, viz citace níže (pro jistotu jsem udělal i screen inzerátu, i samotného webu a celkově všeho, kdyby se náhodou něco někde změnilo) ;-).

Hledáme zájemce pro vykonávání jednoduché manuální práce – plnění obálek reklamním a propagačním materiálem naší firmy.

Více informací zde: www.plneni-obalek.cz

Screen z úvodní stránky hyperinzerce.

prace doma - hyperinzerceScreen detailu inzerátu po kliknutí na oranžovou šipku, která je vidět na prvním obrázku výše.

prace doma - hyperinzerce 2První, co by člověka mělo okamžitě trknout při objevení tohoto inzerátu je, jak je možné, že by si šlo takto snadno vydělat 11 880 Kč (neuvádí, jestli čistého, nebo hrubého, ale bral bych v potaz spíš všude všeobecně udávanou hrubou mzdu) za nic moc práci, když mnoho lidí v ČR je vůbec rádo, že dělá i za minimální mzdu (což je 8 000 Kč hrubého, což je cca 7 120 Kč čistého, pokud daný člověk nemá žádné dítě, není důchodce, nebo postižený)!

Pojďme se podívat na web, na který inzerát odkazuje, tedy www.plneni-obalek.cz (jeho screen najdete níže, aby jste ho nemuseli zbytečně navštěvovat ;-)).

plneni-obalek.czTo, co vidíte na obrázku výše, tak to je celá, jednostránková „prezentace“ firmy (pokud toto oslovení použiji v kontextu z obsahu inzerátu) a nenajdete zde jedinou čárku o firmě, ani kontakt, když nebudu počítat ten naprosto anonymní kontaktní formulář ;-).

Ale zato se zde dozvíte, že platí 4,90až 9.90 Kč za každou naplněnou obálku a k tomu ještě prémie (mobilní telefon, digitální fotoaparát nebo DVD přehrávač). Peníze jsou vypláceny vždy do 15. dne následujícího měsíce na bankovní účet nebo složenkou za předpokladu,že zvládnete naplnit pouhých 1 200 obálek měsíčně.

To je tak báječný text a nabídka, že bych snad o ní i chvilku uvažoval, jelikož těch 1 200 obálek bych dal osobně jednoruč za den a druhou rukou bych se mohl ještě klidně škrábat v/na pr…, pokud hádáte kde, tak ano, správně je na pravém uchu :-).

Copak by se jakákoliv renomovaná firma nesnažila na svých stránkách prezentovat? Zde bude zřejmý důvod, proč tomu tak je a mohli by jsme to použít jako indicii číslo dvě!

Když není žádný kontakt na webu, tak se pojďme mrknout po vlastníkovi domény (doména musí vždy někomu patřit!) ;-). Na internetu existuje mnoho pomocníků, kteří vám to zjistí, já celkem rád používám web ranky.cz (pokud chcete zjistit majitele nějaké domény a nevíte jak to udělat, tak stačí sledovat další obrázky ;-)) .

prace doma 3Po zadání www adresy a kliknutí na tlačítko ranky (je to to šedé hned vedle adresního řádku) se mi zobrazí následující údaje (viz obrázek níže).

prace doma 4oA pokud chcete zjistit vlastníka domény, tak stačí kliknout dle obrázku výše na tlačítko Whois (na obrázku výše jsem ho orámoval červeně a ještě pro jistotu tam hodil i šipku ;-)). V tomto našem případě to ukazuje následující, viz další obrázek níže.

prace doma 5Jak sami můžete vidět na obrázku výše (udělal jsem tam i popisky), tak prvotní registrace domény byla 7.6.2012 a majitelem domény je jistý Tomáš Velcl ze Šumperka. Z výpisu domény dále vidíme, že registrace domény proběhla přes společnost Wedos a u nich i tento web hostuje.

Dle náročnosti daného webu mohu ještě prozradit, že na provoz takového webu bohatě stačí i jejich nabízený tarif s názvem Miniweb, který je k doméně naprosto zdarma. Majitel za roční provoz onoho webu www.plneni-obalek.cz zaplatí pouhých 151 Kč i s DPH při Wedosáckých cenách .CZ domény! Když to řeknu blbě, stačí oškubat jednoho člověka a v pohodě se zaplatí provoz webu na celý rok a ještě něco zůstane v peněžence ;-).

Pojďme dál a podíváme se, co nám nabídne Google při zadání jména Tomáš Velcl. Pokud používáte našeptávač u Googlu jako já, tak se vám zobrazí to samé, co mě níže na obrázku, o čem to asi tak svědčí ;-).

prace doma 6Pomocí Googlu zjistíte, že je to již profláknutá osoba (jméno), o kterém se na internetu bohatě diskutuje a pokud prokliknete pár odkazů a pročtete nějaké diskuse, tak tam zjistíte podrobnosti od lidí, co už naletěli a i to, že Tomáš Velcl je nakonec nějaký Denis Vinček nebo co a že chce skoro 700 Kč za nic (informace nemám osobně podložené, jelikož mě by nikdy nenapadlo na podobnou blbost vůbec reagovat a vycházím pouze z toho, co je k dohledání na internetu) :-D.

Neříkám, že je to pokaždé lehké zjisti o co se jedná a kdo za daným inzerátem je. Tato mnou popisovaná metoda je založená na tom, že už se bohužel napálil někdo předtím a běžel to hned vykřičet někam na internet. Naprosto stejným způsobem (popsaným výše) si můžete ověřit každý inzerát (většinou stejně inzerují již profláknuté existence, takže dohledáte pokaždé něco), který má v sobě uvedenou i nějakou www adresu.

Pokud nechcete být mezi těmi, kdo na internetu křičí, že je někdo okradl, tak se jednoduše podobným věcem vyhněte obloukem, jelikož jiná rada nejspíš není. I kdyby se o tom mluvilo a psalo denně a denně to bylo i v televizi, stejně se vždy najde nějaký „blbec“, který naletí!

Jestli máte nějakou špatnou zkušenost v této oblasti (nejen s tímto mnou uvedeným případem), tak budu rád, když se ozvete (klidně i soukromě přes kontaktní formulář a dle vzájemné komunikace uvidím, jestli se něco zveřejní, nebo i přes zdejší veřejný komentář) a varujte ostatní před nepoctivci. Rád napíšu o čemkoliv, co půjde nějak podložit a pokud budete mít k tomu i nějaké podklady (emailovou komunikaci, písemnou komunikaci), tak za ně budu jedině rád ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 17.3.2013

Zařazeno do: Podnikání na internetu

Zobrazeno: 1370

Štítky: , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

8 komentářů k: Fakta a fikce o práci z domova díl 2

 1. Petr napsal:

  Dobře odvedená práce, ale jako vždy je tu to ale. Ne vždy touto cestou zjistíte pravdu. Tím nechci hájit podvodníky, ale chci varovat před unáhlenými závěry.

  Představte si, že Vám nabídnu domácí práci. Budete lepit obálky. Nabídnu Vám i možnost výdělku přes 10.000,- Kč/měsíc. Jen mi dáte kauci 3.000,- na materiál. Pokud mě budete hledat na internetu, nenaleznete nic. Co si o tom pomyslíte? Podvod, že?

  Omyl, popisuji právě podnikatelský model člověka, kterého osobně znám a který tak podniká již více než 10 let. Tento model zveřejnit mohu, protože konkurence nehrozí; není prostě již volno.

  Celý jeho plán jsem objevil opravdu čistě náhodou při jedné návštěvě známých, kteří měli penzion v jednom tuzemském regionu, který je známý papírenskou výrobou. Bavili jsme se o podnikání a oni mi řekli, že znají jednoho člověka, který podniká zajímavě (doslova tedy něco v tom smyslu, že jeden kluk ve vsi to vzal za správný konec). Podnikatel uzavřel smlouvu s papírenským gigantem na výrobu zcela nestandardních rozměrů obálek, na které není stroj (požadované množství neodpovídalo ceně strojů, které obálky chrlí po stovkách za minutu). Podnikatel převzal materiál, tedy archy papíru, který ve své dílně rozřezal na patřičné rozměry. Ten potom rozvezl spolu s příslušnými šablonami a lepidly domácím pracovníkům. Díky doporučení jsem s ním jeden den strávil. Rozhodně ta práce nebyla flákání a domácí pracovníci musli být skutečně zopdovědní a nedloubat se v nose. Ale skutečně si byli schopni vydělat i přes deset tisíc.

  Podmínka onoho velkoodběratele byla mimo jiné i to, že podnikatel nebude mít žádnou prezentaci své výroby, mimo náboru pracovníků.

  Další příklad z hodně nedávné minulosti. Před cca 4 nebo 5 lety jsem připravoval smluvní dokumentaci pro podnikatele, který nechává v domácím prostředí zpracovávat jeden druh zeleniny. I zde se ovšem pracovníci přijímají víceméně na základě doporučení.

  Takže co chci říci? Prověřit není vždy tak jednoduché a unáhlený závěr nemusí být ten správný. Co je ovšem zcela nesporné je to, že informace o nabídce práce by měla být zdarma. O tom diskutovat netřeba.

 2. AlesN napsal:

  @Petr: Však to také zmiňuji, že to není 100% způsob ověřené, ale dosti účinný (dokáže napovědět) a neříkám, že 100% podobných nabídek musí být podvod, ale bohužel v 99,9% tomu tak opravdu je.

  Pokud někdo hledá někoho na seriózní práci (zaměstnavatel), tak nemá důvod tajit svou identitu, schovávat se za různá jména a nebude se o něm všude možně na internetu psát jako o podvodníkovi ;-).

  Proto výše popsaný fungující model dle mě nesplňuje ani jednu věc z toho, co jsem vyjmenoval o odstavec výše. Popravdě, jedinému, čemu u toho moc dobře nerozumím je ta kauce na materiál, jelikož musí být nějaká smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a jako doložka může klidně být čestné prohlášení o obdržených pomůckách (materiálu) k práci a není dle mě nějaká kauce vůbec potřebná ;-).

 3. Petr napsal:

  @AlesN:
  Díky za reakci. Uváděl jsem to jako příklad, který je navíc, pro člověka, který je zhusta přissátý k internetu (míněn potenciální pracovník, který v něm hledá) téměř extrémní. Takový totiž může v článku uvedený postup, který v žádném případě nehodlám kritizovat a podobně jsem i sám kdysi postupoval při kritice fenoménu Wazzub na svém blogu, přecenit
  Nicméně je pravdou, že ani jeden z těch, které jsem zmínil nepropagoval své nabídky na internetu, protože potřebují regionální dostupnost pracovníka, maximálně v rámci okresu, protože je zavážejí produkty ke zpracování a odvážejí hotovou práci.

  Proto, jako určitý základ vidím jednoznačný identifikátor podvodu, pokud je vyžadována platba za informaci!

  Jinak onu kauci na materiál já plně chápu. Nejednalo se o pracovně – právní vztah a proto se domnívám, že na místě byla. Navíc šlo o paletová množství papíru a to není zrovna levná záležitost.

 4. kanter napsal:
  výborný článok, ja mám s prácou z domova tiež jednú skúsenosť, skladal som také menšie ozdoby na stromček ale už by som to viac asi nerobil, pretože toho bolo 10 000 kusov a musela pomôcť celá rodina aby sa to stíhlo spraviť na čas, zárobok bol iba 40 €
 5. Antonín napsal:
  Clanek peknej, takhle podobne postupuju taky. Jenom by me zajimalo, co je to za lidi, kteri skoceji na takovej inzerat. Vsak uz plneni-obalek.cz ma podivnej obsah, zvlast kdyz tam neni nikde uveden kontakt.

  Osobne jsem presvedcen, ze lidi nectou. Proto pak pasivne prijimaji informace, blbnou a skocej na takovou blbost. Diky tomu maji podvodnici typu Tomase Vencla zajisteny prijmy.

 6. Tomáš napsal:
  Zdravím,
  tak ona práce z domova není pouze o lepení obálek a podobných věcech. Ono pod pojmem práce z domova se skrývá i např. MLM. Jenže, i zde jsou podvodníci a málo kdo ten rozdíl rozezná. Dneska se skoro všechno hází do jednoho pytle.
 7. Dana napsal:
  pracenadoma.net k Venclovi patří taky, jen tak pro pořádek
  Děkuji za odkaz na ranky.cz
 8. Daniela napsal:
  Mockrát děkuji za článek, velice i pomohl. Našla jsem podobnou doménu a přes ranky jsem se dozvěděla, že majitelem je Tomáš Velcl. Ještě, že si teď už všechno ověřuji, jinak bych také naletěla. ještě jednou díky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *