Hledání dobrého podnájmu není žádná sranda a zabere to dost času

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Zhruba asi tak před měsícem jsme se s přítelkyní začali bavit na téma změny bydlení, jelikož to naše současné bydlení (podnájem v rodinném domě s více lidmi) nenaplňuje naše představy (hlavně o soukromí, které mě velmi často ruší i od práce) a je čas se poohlédnout po nějakém jiném a lepším.

Posledních čtrnáct dní jsem se občas na něco na internetu koukl, ale nějak to nehroutil. Po poslední naší společné debatě před třemi dny jsem intenzitu hledání znásobil (proto tu bylo i chvilku mrtvo) s tím, že by jsme se nejraději k poslednímu dni tohoto měsíce odstěhovali a od 1.10. začali novou etapu.

V naší lokalitě, což je okolí Prahy by to neměl být zase až takový problém, nabídek je tu mnoho. Ale tím, jak jsem intenzitu hledání znásobil jsem došel k závěru, že z té kopy nabídek, co všude člověk vidí je jich pramálo defakto reálně dostupných a to z několika důvodů.

První a ten nejzásadnější je celková cena za podnájem. Pomalu na každém rohu se mluví a píše o tom, jak lidi nemají peníze (což je u 99% normálně pracujících lidí pravda), ale majitelé nemovitostí to nejspíš ještě neslyšely. Jak jinak si vysvětlit ty doslova pálky za nula + nic, co jsem objevil.

Náš požadavek na bydlení je, aby konečná cena byla do 10 000 Kč měsíčně se vším všudy (nájem, energie, tv, internet atd.) plus maximálně kauce ve výši jednoho nájmu. Myslím si, že u 1+1 či 1+kk (které nebude v dezolátním stavu) o velikosti cca 30-40 čtverečních metrů by to mohl být kompromis pro obě strany.

Přesto 90% nabídek je zcela mimo realitu za nájemné a tak se není čemu divit, že byty jsou dlouhodobě volné (některé i několik desítek měsíců!). Zhruba 95% nabídek je buď chybně napsaných (jsou v nich překlepy) a nebo záměrně nejsou zveřejněny veškeré informace (dle mě by se nikdo normálně uvažující nemohl nikdy na ně ozvat a není i problém, že výsledná cena za bydlení je nakonec mnohonásobně vyšší!).

Dalším nepříjemným aspektem jsou provize pro realitní kanceláře, které se většinou rovnají výši jednoho nájemného. Pro zajímavost jsem navštívil před pár dny jeden byt na obhlídku a nechal si zaslat návrh nájemní smlouvy s tím, že se ještě rozhodneme (o byt jsem nestál, jelikož se mi na něm nelíbilo lautr nic, jen jsem chtěl být o nějaký ten poznatek chytřejší).

Po shlédnutí oné smlouvy jsem si tak říkal, kde je vlastně ona výhoda realitní kanceláře oproti jednání přímo s majitelem, jelikož smlouva je skoro totožná s návrhem smluv, které jdou běžně k nalezení na internetu zdarma. Jen byla mírně upravená (hlavička atd.). To je onen právní servis, za který si člověk platí? Jestli ano, tak to tedy tě pic.

Od této zkušenosti jsem usoudil, že budu hledat jen byty s přímím kontaktem na majitele. Nehodlám nic platit žádnému superlativnímu kašparovi, který by za tučnou provizi prodal nejspíš i svojí vlastní mámu. Chápu, že je to povolání jako každé jiné, ale i zde by trochu lidskosti a upřímnosti neuškodilo, nehledě na to, že jeden nájem je prostě jeden nájem. I když soudě podle slov některým makléřů, se kterými jsem mluvil mi přišlo, jak kdyby si mysleli, že jsou to jen takové drobné pro lidi :-).

Nakonec se mi povedlo sehnat pár vyhovujících bytů bez zainteresování realitky a domluvit na víkend nějaké ty prohlídky, tak věřím, že se plán stěhování do konce měsíce nakonec přeci jenom uskuteční. A co vy, jaké máte případně zkušenosti ať už s realitkou či bez ní?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 19.9.2012

Zařazeno do: Bydlení

Zobrazeno: 821

Štítky: , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Hledání dobrého podnájmu není žádná sranda a zabere to dost času

 1. Lukáš Knotek napsal:
  Osobně mám dojem, že „ona výhoda realitní kanceláře“ je hlavně v tom, že jim řekneš, jakou máš představu, a oni ti už pak sami zavolají s podobnýma nabídkama, které navíc třeba ani nejsou (zatím) na netu a podobně. Aspoň já mám takovou zkušenost, že paní z realitky, poté co viděla naše zděšení na první prohlídce (pavlačák, rozkopaná ulice, všude špína…) nás lépe odhadla a druhý den nám nabídla skvělý byt, který jsme hned vzali.
  Je ale samozřejmě otázka, jestli částka jednoho nájmu je adekvátní poplatek za tuto službu…
  Jinak my jsme s přítelkyní hledali podnájem 2x, pokaždé jsme ho našli přes realitku a relativně rychle, hlavně před lety v Praze, kam jsme se stěhovali za prací, to byla blesková akce: dojeli jsme večer, druhý den jsem začal hledat byt (přítelkyně nastoupila v nové práci) a třetí den večer jsme bydleli ˜– tento způsob můžu jen doporučit jako spolehlivý motivační faktor k rychlému stěhování. ;). A to jsem tehdy hledal ještě pěkně postaru, seděl jsem v mekáči a kroužkoval inzeráty v novinách. 🙂
 2. AlesN napsal:

  Je pravda, že díky realitce se kolikrát člověk dostane dříve k lepší nabídce, jelikož občas trvá celkem dlouho, než se daná nabídka objeví na internetu (pokud se tam vůbec objeví). Mě se momentálně (dnes jsme podepsali roční nájemní smlouvu) osvědčilo zamířit na portál http://bezrealitky.cz, kde jsem si vyhlédl několik bytů, které jsme objeli po domluvě s majiteli na kukačku, jak se říká a rovnou se domluvili s majitelem toho nejlepšího (co se nám zdálo jako nej). Možná to bylo složitější už vzhledem k času tím stráveným a najetým kilometrům, ale na druhou stranu provize realitce by byla mnohonásobně vyšší, než kolik nás to vyšlo momentálně :-).

 3. The Oak napsal:
  Realitka je určitě dobrá, když něco kupuješ nebo prodáváš. Protože za tebe vyřeší obstrukce s katastrem, zástavami, věcnými břemeny atp. Rodiče nedávno prodávali rodinný domek a jednání specielně s katastrem, je opravdu šílené. Ale u pronájmu (podnájmu) nejsou potřeba, pokud se tomu máš čas věnovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *