Jak je to doopravdy s exkurzí do Černobylu, prohlídkou okolí elektrárny a návštěvou města duchů

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Tento článek jsem se rozhodl sepsat v návaznosti na mojí předešlou „recenzi“ k filmu Černobylské deníky, jelikož mě samotného a věřím, že zdaleka nebudu jediný zvědavec zajímalo, jak je to opravdu s těmi exkurzemi atd. ;-). Začal jsem tedy hledat na internetu nějaké to info a vybíral jsem hlavně z takových těch mě na oko důvěryhodnějších zdrojů.

Co jsem zjistil? Světe div se, ono se tam opravdu legálně jezdí a to minimálně od roku 2011 (přesné datum se mi nepodařilo vypátrat) a ročně Černobyl v současné době navštíví více než 10 tisíc lidí! Takže to vyvrací pojem extrémní turistika, když už je to pomalu masová záležitost.

Tedy, ono se tam dalo dostat už i mnohem dříve (pokud jste nejspíš někoho podmázli si myslím) a ne přímo se o tomto píše i na mnoha místech na internetu. Podle mě žádná velká novinka, takto to fungovalo a funguje na mnoha místech již řadu let :-).

Kolik takový zájezd vlastně stojí? Našel jsem několik údajů v různých měnách a když jsem to přepočetl na české koruny, tak to vychází cca na 1 900 až 2 600 Kč za jednu osobu. Dokonce se tam můžete vydat přímo i s českou cestovní kanceláří IBTravel s.r.o. (ibtravel.cz), která má na svém webu k tomuto „výletu“ následující informace, viz citace níže.

Exkurze do Černobylu

Jednodenní exkurze do Černobylu, návštěva okolí elektrárny vč. města duchů!

26.dubna roku 1986 v 1 hodinu 23 minut došlo na 4. reaktorovém bloku jaderné elektrárny Černobyl v bývalém Sovětském svazu k těžké havárii reaktoru se závažnými radiačními důsledky. Těsně po havárii zemřelo 31 osob (zaměstnanců elektrárny nebo hasičů), přes 140 lidí bylo zraněno a více než 100 000 evakuováno. Skutečný rozsah havárie byl zveřejněn až po několika dnech. Od roku 1986 znají slovo Černobyl lidé na celém světě.

Program zahrnuje:

 • Průvodce skupiny
 • Bezpečnostní instrukce
 • Návštěva památníku Černobylských hasičů, kteří zachrnáili svět
 • Návštěva státní kanceláře s informacemi ohledně likvidace katastrofy a výhledu do budoucnosti
 • Návštěva uzavřené zóny. Prohlídka 4. reaktoru ze vzdálenosti pouhých 100m!
 • Průjezd okolo „červeného lesa“. Radioaktivní zóny ponechané pro vědecké účely
 • Prohlídka „města duchů“ Prypyat. Průzkum opuštěných bytů z roku 1986, tak je zanechala hromadná evakuace během 24h
 • Příprava ekologické večeře. Vlastními silami otestujete dozimetrem bezpečnost potravin.
 • Návštěva města Černobylu
 • Rozhovory s lidmi žijícími uvnitř zóny
 • Výstupní kontrola radiace

No nevím no, pro mě by to tedy asi moc lákavý zájezd nebyl. Koukali jste někdy na Google mapách jak to tam vypadá? Zkuste to schválně, ale předem upozorňuji, Street view nečekejte :-). Radiace tam je stále víc než dost a i přesto, že se tam chodí pouze po vytyčených trasách, tak si myslím, že to nemůže být 100% bezpečné.

Když bych se ještě vrátil k samotnému filmu, tak co myslíte, byl opravdu natáčen v Černobylu? Nebyl ;-). Film se natáčel převážně v Srbsku (na jednom záběru pozornější divák mohl spatřit i kamión s nápisem Telekom Srbija, což je největší telekomunikační firma v Srbsku) a částečně i v Maďarsku.

Popravdě si myslím, že by to nikdo nikdy nemohl ani schválit, aby se tam v těch podmínkách natáčel film. Celkově film obsahuje nespočet fikcí a hned první je ta, jak se snadno dostali do zakázané zóny.

I když je tam vstup turistům dovolen (ovšem po předešlé objednávce a musí projít vstupní prohlídkou), tak se tam rozhodně nedostane nikdo jen tak (přece jen to není jak návštěva skanzenu v Beskydech), prostory jsou dobře střežené. Však se o tom mohlo při nedávném mistrovství Evropy ve fotbale, které se konalo na Ukrajině přesvědčit i pár fanoušků, které zadrželi při pokuse o vniknutí :-).

Další fikce je, že oblast okolo Černobylu je liduprázdná. Blbost, žije tu hrstka původních obyvatel (převážně penzisté na vlastní nebezpečí) a kolem 2 500 lidí zde pracuje, takže tam funguje klasicky i kantýna atd..

Město Pripjať (Pripyat), neboli také město duchů, které svého času obývalo skoro 50 000 lidí zeje prázdnotou, jelikož ho tenkrát museli lidé opustit během cca dvou hodin. Podle určitých odhadů a výpočtů bude obyvatelné (stále tam jsou vysoké hodnoty radiace na dlouhodobější pobyt) nejdříve za 150 let od výbuchu, tedy v nejbližší úvahu připadá rok 2136 a více.

Jsou tam divoká zmutovaná zvířata? Ty se tam sice vyskytují, ale rozhodně to není jako ve filmu, aby vám kde co na potkání šlo okamžitě po krku a nedalo vám pokoj, dokud vás neroztrhá, jako ve filmu :-). Přeci jen okolní příroda je radiací značně poškozená a ještě tomu tak hooodně dlouho bude.

Ve filmu bylo dále zmíněno, že tam není mobilní pokrytí a tak mobily byly postavám absolutně k ničemu a jediná komunikace mohla být pomocí vysílaček. Toto je též lež, jelikož jak jsem se na několika na sobě nezávislých místech dočetl, tak tam signál normálně je a dokonce nemusíte mít ani satelitní telefon ;-).

Takže zde je důkaz, že ne všemu se dá vždy věřit. A co vy, neuvažujete o rodinném výletu do Černobylu s kvalitním dozimetrem v ruce :-D?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

7 komentářů k: Jak je to doopravdy s exkurzí do Černobylu, prohlídkou okolí elektrárny a návštěvou města duchů

 1. Petr napsal:

  Pche, já tam byl jednu dobu pěkně často. A bylo to dost hustý.
  Červený les ještě jde, ale u ruského kola v Pripjati jsem se prostřílel až na podruhé.

  A těch mutantů, co jsem musel sejmout…

  A jéjee, to není o hře. Ale připomenout jsem jí musel. Rozhodně byla ve své době hodně dobrá a pokud mohou soudit z recenze filmu, i dnes bude pro ty, co se chtějí bát, rozhodně výraznější než film.

  (U hraní doporučuji zhasnout a nasadit kvalitní sluchátka, leknete se i když vám vaše polovička oznámi, že je hotová večeře)

 2. Petr Vaníček napsal:

  Tak mě osobně Černobyl svým způsobem přitahuje. Viděl jsem k němu tolik dokumentů, že by mě to i fakt lákalo se tam jet podívat. 🙂

  Jinak k filmu, tak první věc, která mě praštila do očí bylo to, že ten jejich „průvodce“ jim neřekl, že se nemají ničeho dotýkat nebo že to samo nevěděli. 🙂

 3. jerry napsal:
  my gad.. film je HORROR od tvurce PARANORMAL ACTIVITY (a to dost bidny uz podle traileru) a hledat v nem nejaky jiny realny zaklad nez cernobylskou havarii pred sedmadvaceti lety muze jenom hlupak.. jinak k nekolika faktickym chybam ze kterych jsem videl rude: priblizne do deseti kilometru je misty ponekud zvysena radiace diky tezkym kovum ktere se ukladaji v biologickych materialech -hlina, mechy, traviny- jinak betonovy placek „nesviti“ o moc vic nez ceske hriste (to je oblast kam se muze jen s pruvodci, ale jses na ukrajine, takze za cigarety a lahev vodky se sem udajne dostanes stejne dobre jako s pruvodcem, ale jelikoz to mam ze zdroje typu jedna pani povidala, tak bych nerad dezinformoval), za touto oblasti zije nekolik set obyvatel, ne vsak na vlastni nebezpeci, protoze takove jim prakticky nehrozi – namerene hodnoty radiace vetsinou neprekracuji dvojnasobek u nas bezne namereneho prirozeneho pozadi avzhledem k jejich vetsinou pokrocilemu veku, je za padesat let uz moc dobrodruzstvi neceka, natoz nejaka rakovina, na kterou maji popravde receno nepatrne (statisticky v radu procent, alespon dle wiki) vetsi narok nez ostatni.

  Pro srovnani z rentgenu zubu dostanes priblizne stejnou davku jako z tydenniho pobytu v pripyati. A zdevastovana priroda?! Greenpeacaci (ktere osobne povazuju za ekofasisty kteri zivotnimu prstredi neuvazenyma krokama vic skodi nez pomahaji) se tam jezdi kochat po dobu 27 let netčenou přírodou! A o mutacích prosím nemluv, většina mutací způsobených radiací se projeví na pohlavních buňkách nebo embryích (pokud se tak už zcela vyjímečně stane) takovým způsobem, že se není schopno dále vyvyjet – na normalnich bunkach se projevi budto znicenim (v opravdu velkych davkach) nebo poskozenim dna ktere vede vetsinou k jejich naslednemu zniceni (coz neni takova tragedie vzhledem k tomu kolik bunek ti umira na jine patogeny ktere bezne vdechujes), takze o trihlavych psech, neviditelnych kockach a kravach se zralocimi zuby si nech v klidu jenom zdat.

 4. jerry napsal:
  ps: stalkera si ovsem rad zahraju doted 🙂
 5. Lukáš napsal:
  Je zajímavé sledovat, jakou mají lidé představu o Černobylu 😀
  Mobilní signál tam samozřejmě je a mutanty a jiné nestvůry jsem tam neviděl. Jinak je exkurze bezpečná, není třeba se ničeho bát. Vím z vlastní zkušenosti.

  Jinak zkuste kouknout na můj blog: chernobylzone.cz Třeba tam najdete něco zajímavého 🙂

 6. Tom Janeje napsal:
  Stejně nej bylo jak spadli do tý vody a vubec nic jim nebylo a nebo jak jejich průvodne (Jurij) tam v tom bytě začal kopat do toho prachu a nebo jak uplne v pohodě sahal na ty fotky 😀 a autor tohohle článku má pravdu tento film je opravdu natáčen v srbsku 😀
 7. Jakub napsal:

  Na začátku září letošního roku jsme navštívili na 2 dny černobylskou zónu, dokonce mohu potvrdit, mobilní signál tam opravdu je a někde dokonce i rychlé 3G ale většinou jsem měl jen EDGE. 1 noc jsme strávili uvnitř zóny a to ve vesnici Černobyl v jednom z místních hotelů, vesnice je cca 15km jižně od elektrárny).

  Otázkou zbývá bezpečnost, při dvou denní exkurzy návštěvník obdrží cca 5-6mSV, což zcela přípustná hodnota, prý větší dávku dostane člověk při letu z Prahy do Kyjeva (kosmické záření, větší výška, menší ochrana atmosférou) či při CT vyšetření.

  Co se týče praxe, zóna je nerovnoměrně zamořena hlavně Césiem 137 který unikl po havárii v 1986. Existují zde místa malé a velké, předměty apod. kde je radiace opravdu vyšší, než jinde v zóně, tyto místa jsou zdokumentované a při prohlídce je vůbec nenavštívíte nebo se u nich zdržíte jen velmi krátkou dobu. Nicméně i ty radiační hotspoty které vykazují zvýšenou radiaci nejsou až tak nebezpečné, po havárii hodnoty u elektrárny byly o dost vyšší.

  Co se týče povolení přístupu do zóny, je asi nejjednodušší cestovní agentura která vám zajistí od povolení až po ubytování všecko. Cena za dvou denní zájezd se pohybuje okolo 250-300 Euro na osobu, v ceně je povolení, průvodce, ubytování, strava, pojištění, transfery mezi místy a kyjevem atd.

  Kdyby jste se chtěli kouknout na mé fotky z návštěvy tak tady je odkaz: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10207380788261844.1073741840.1350731520&type=1&l=d86cb76be6

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *