Jak nainstalovat Joomla 2.5.2 včetně češtiny

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Po návodu na instalaci WordPressu jsem se rozhodl sepsat i návod na instalaci redakčního systému jménem Joomla. Návod bude doplněn o obrázky z jednotlivých kroků instalace a i když nejsem zrovna machr na tento systém a na svém localhost serveru jsem ho dnes instaloval vůbec poprvé v životě, tak se mi to podařilo bez sebemenších komplikací. Návod jsem se snažil tvořit tak, aby ho dokázal pochopit opravdu každý, tak snad se mi to alespoň trochu povedlo.

1. Stáhnout instalační balíček Joomla 2.5.2 a stáhnout češtinu

Pokud ho nemáte ještě stažený do svého PC a nechce se vám ho hledat, tak si tento balíček můžete stáhnout zde: Joomla (464)

Co se týká češtiny, tak tu jsem k verzi 2.5.2 ještě nenašel, nicméně lze použít čeština z předešlé verze 2.5.1, která funguje též a ty nejdůležitější věci budete mít po instalaci v češtině. Opět, pokud jí nemáte a nechce se vám hledat, můžete si tento balíček s češtinou stáhnout zde: Čeština do Joomla (686)

2. Rozbalit instalaci Joomla a nahrát na vaše FTP.

Toto provedeme například přes Total Comannder či jiného podobného klienta. Popisovat nebudu. Kdo by nevěděl, může se podívat na návod na instalaci WordPressu, tam je přiložený i obrázek jak tento postup vypadá, abych se tu neopakoval. Konkrétně se jedná o bod 2 a 3.

3. Po nahrání souboru si zadejte do adresního řádku vyhledávače adresu vaší stránky a objeví se vám tento první instalační krok viz. obrázek.

instalace krok 1Zde si vyberete jazyk, což je v našem případě „Czech (Czech republic)“ a klikněte na „Následující“ nahoře vpravo.

4.  V dalším kroku se vám objeví nastavení PHP faktorů viz. obrázek níže.

instalace krok 2Zde toho moc neovlivníte, jelikož hodně záleží na vašem hostingu, pokud by převládala všude červená barva, tak je to špatně a instalace by se nemusela zdařit. V dnešní době podporují Joomlu již všichni poskytovatelé hostingu, tak by neměl být žádný problém. Pokud by jste na nějaký přeci jenom narazili, tak ho musíte řešit s poskytovatelem, v tomto vám neporadím. Takže já vycházím z toho, že máte zde vše v pořádku, tak pokračujete dále kliknutím opět na hoře vpravo na „Následující„.

5. V dalším kroku se vám objeví licenční podmínky viz. obrázek.

instalace krok 3Zde nic neděláte, ani nenastavujete. Udělat můžete pouze dvě věci. První je přečíst si podmínky a druhou věcí je kliknutí opět na hoře vpravo na „Následující„.

6. Tentokrát se už dostáváme k nastavení údajů k vaší databázi viz. obrázek.

instalace krok 4Zde si zvolíte typ vaší databáze a vyplníte přístupové údaje. Myslím si, že nemá cenu, abych toto nějak více popisoval, jelikož je to celkem jasně popsané u instalace. Po správném vyplnění klikněte opět na hoře vpravo na „Následující„.

7. Pokud jste správně vyplnili údaje k připojení databázi, objeví se vám na obrazovce toto, viz. obrázek. Cokoliv jiného se vám objeví, tak máte špatně vyplněno v předchozím kroku.

instalace krok 5Zde se jedná o nastavení připojení k vašemu FTP. Já volil variantu instalace bez vyplnění těchto údajů, takže je to jen a jen na vás, jak se rozhodnete. Nevyplnění FTP by v 99% nemělo ničemu vadit, pouze, pokud to nevyžaduje přímo váš server, jak je uvedeno i v textu vlevo. Ať už se rozhodnete jakkoliv, tak opět pokračujete dále kliknutím na hoře vpravo na „Následující„.

8. Po FTP se dostanete k základnímu nastavení vašeho webu viz. obrázek.

instalace krok 6Zde si vyplňte název vašich stránek, případně můžete i rovnou kliknout na „Pokročilá nastavení“ a vyplnit i tyto údaje, jako jsou Meta popis a Meta klíčová slova, možnost Stránky jsou odpojeny doporučuji nechat na ne! Pokud víte co děláte, klidně si to vypněte, ale jinak opravdu neměnit. Dále si vyplňte vaše přihlašovací údaje a váš email. Máte možnost si nechat nahrát ukázková data. Aby jste lépe pochopili co to je, níže přikládám obě varianty, jak vypadá výchozí stránka Joomly s daty a bez nich.

S daty to vypadá takto.

joomla s datyStránka bez dat.

joomla bez datTakže, pokud budete chtít nahrát data, tak musíte kliknout na „Nahrát ukázková data„, pokud ne, tak po vyplnění vašich administračních údajů klikněte opět nahoře vpravo na „Následující„.

9. Tímto jste zdárně dokončili instalaci Joomly a objeví se vám toto viz. obrázek.

instalace krok 7Než se budete moci přihlásit do vaší administrace, či se mrknout na vzhled stránek, budete muset kliknout na „Odstraňte instalační složku„. Když potom kliknete na „Stránky„, zobrazí se vám v závislosti na vybrané možnosti to samé, jako můžete vidět v předchozím bodě. V případě kliknutí na „Správce“ vás to přesměruje na tuto stránku viz. obrázek.

instalace krok 8Zde vyplňte vámi zvolené přihlašovací údaje a klikněte na „Log in„. Tím se dostanete do administrace, která vypadá takto viz. obrázek.

joomla administrace10. V dalším kroku si popíšeme, jak nainstalovat češtinu do Joomly. V administraci najeďte myší na „Extensions„, ukáže se vám rozšířená nabídka a zde kliknete hned na první řádek, což je „Extension Manager„. Musí se vám zobrazit toto viz. obrázek.

instalace češtinyZde vás bude zajímat pouze sekce Upload Package File, kde kliknete na „Vybrat soubor„. Ve vašem PC najděte uloženou češtinu, kterou jste si stáhli, přidejte jí a následně klikněte na „Upload & Install„. Měl by se vám v modrém pruhu objevit tento nápis: Installing package was successful viz. obrázek.

instalace češtiny 2Tím je čeština nainstalována a teď jí musíme zvolit ještě jako výchozí (defaultní jazyk). Opět najeďte myší na „Extensions“ a tentokrát zde vybereme „Language Manager„. Objeví se vám toto viz. obrázek.

instalace češtiny 3Všimněte si oranžové hvězdičky v druhém řádku. Najeďte myší na zhaslou hvězdičku u prvního řádku s češtinou a klikněte na ní! Na monitoru se vám objeví toto viz. obrázek.

instalace češtiny 4Nyní se musíte odhlásit z vašich stránek, to provedete kliknutí na „Log out„, najdete nahoře vpravo. Tím se zpátky vrátíte na přihlášení do administrace viz. obrázek.

instalace češtiny 5Zde vyplníte vaše přihlašovací údaje a v „Language“ vyberete stejně jako to je na obrázku češtinu „Czech (CZ)“ a přihlásíte se kliknutím na „Log in„. Po přihlášení se vám zobrazí administrace již v češtině viz. obrázek.

instalace češtiny 6Tímto můj návod končí, jelikož je vše nainstalováno ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

2 komentářů k: Jak nainstalovat Joomla 2.5.2 včetně češtiny

  1. freez napsal:
    Jo základní instalace je pořád stejná, což je dobře 🙂 pokud to člověk neinstaluje na nějaký obstarožní hosting, neměl by mít problém. FTP vrstva je víceméně zbytečná, navíc je to bez ní o to bezpečnější. Příště můžeš napsat, co je třeba doinstalovat do základní instalace Joomla, to už bude zajímavější 🙂 I když na novou 2.5 je toho poskromnu.
  2. AlesN napsal:

    V plánu mám plno věcí a mezi ně patří i to, co popisuješ. Postupně bych chtěl sepsat několik článků, kde se bude řešit různé rozšíření a nastavení. Jen ten čas mě trochu zlobí a nestíhám vše, tak jak bych chtěl ;-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *