Jak nainstalovat PrestaShop 1.5.2.0 v češtině

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Mám rád tvorbu návodů a dlouho už jsem žádný nedělal, tak jsem se dnes rozhodl udělat návod na instalaci PrestaShop 1.5.2.0 v češtině. Proč jsem se rozhodl zrovna pro PrestaShop? Odpověď je naprosto jednoduchá a to, s PrestaShopem neznám naprosto žádnou zkušenost, tak jsem si chtěl instalaci vyzkoušet a sepsáním návodu případně pomoci i ostatním, co si budou chtít PrestaShop nainstalovat též ;-).

Postup je tedy následující, budete potřebovat základní instalační balíček PrestaShopu, který buď seženete kdekoliv na internetu (nejlépe na oficiálních stránkách PrestaShop) a nebo si můžete verzi 1.5.2.0 stáhnout přímo zde: PrestaShop (384)

Instalační balíček musíte rozbalit, nahrát na vaše FTP a do vyhledávání zadat vaší adresu, která by měla vypadat takto nějak: www.vašedoména.něco/install/ a musí se vám zobrazit to samé, co vidíte na obrázku níže.

PrestaShop instalace krok 1Na této stránce jste informováni o tom, že instalace by měla trvat jen několik málo minut, v jakém jazyce si přejete instalovat (ponechte English, čeština se nastaví až později po instalaci!), že je PrestaShop přeložen do více jak 40 jazyků a s licenčními podmínkami.

Podmínky musíte odsouhlasit (je to ta kratší věta), jinak by vás to nepustilo dále (nebylo by zelené tlačítko Next, na které musíte kliknout, aby jste se dostali na další krok instalace!). Druhá, delší věta se vás ptá, jestli chcete souhlasit s účastí na zlepšení řešení zasláním anonymní informace o vaší konfiguraci (je to jen na vás a nemusíte souhlasit!).

V dalším kroku instalace se automaticky prověří nastavení vašeho webhostingu, zda podporuje všechny potřebné věci, co PrestaShop vyžaduje pro bezchybný provoz. V dnešní době by toto neměl již být žádný problém u kdejakého poskytovatele a mělo by na vás svítit vše zeleně, jako na obrázku níže. Na další krok budete pokračovat kliknutím opět na zelené tlačítko Next.

PrestaShop instalace krok 2V dalším kroku (obrázek je níže) následuje připojení k vaší databázi. Tyto údaje musíte vyplnit správně, jinak se instalace nezdaří! 😉

PrestaShop instalace krok 3Správnost napojení na databázi si můžete ověřit po vyplnění údajů kliknutím na tlačítko Verify now!. Pokud je napojení dobře provedené, musí se vám pod Verify now! zobrazit zelený obdélník a v něm text Database is connected (jako je tomu na obrázku níže).

PrestaShop instalace krok 4Jak jste se nejspíš všimli, tak je na stránce ještě možnost nastavení emailu. Pokud neumíte konfigurovat SMTP pro odesílání, doporučuji nechat kolonku Configure SMTP manually (advanced users only) nezaškrtnutou.

V opačném případě nemusím vysvětlovat o co jde a poradíte si jistě sami ;-).

Pokud, přeci jen chcete otestovat funkčnost zasílání vašich emailů, zadejte do pole, kde je enter@your.email vaší emailovou adresu a klikněte na tlačítko Send me a test e-mail.

Na vámi zadanou emailovou adresu by se měl odeslat testovací email pomocí standardního nastavení funkce PHP mail() function. Na další krok pokračujte kliknutím na tlačítko Next.

V dalším kroku instalace jste odkázáni na základní vyplnění údajů vašeho e-shopu.

PrestaShop instalace krok 5

 • Shop name – zadejte jméno vašeho eshopu
 • Main activity – vyberte kategorii, pro kterou bude obchod používán. Tato informace není povinná, pouze slouží ke statistickým účelům.
 • Install demo products – pokud chcete obchod nainstalovat i s ukázkovými produkty, klikněte na Yes. Poslouží pro lepší seznámení se s nastavením obchodu.
 • Default country – vyberte Czech Republic
 • Shop’s timezone – vyberte Europe/Prague (pokud nejprve nastavíte Default country, samo by se mělo nastavit)
 • Shop logo – zde můžete nahrát vaše logo. Toto lze udělat i kdykoliv později v administraci, proto nemusíte nahrávat okamžitě při instalaci!
 • First name – zadejte vaše jméno
 • Last name – zadejte vaše příjmení
 • E-mail address – zadejte vaši emailovou adresu (slouží později pro vstup do administrace obchodu!)
 • Shop password – zadejte heslo (slouží pro vstup do administrace obchodu!)
 • Re-type to confirm – zadejte znovu stejné heslo pro kontrolu

Můžete si zaškrtnout i možnost Receive this information by e-mail. Bude vám zaslán kontrolní email s vyplněnými přístupovými údaji. Dále pokračujte kliknutím na tlačítko Next.

Chvilku potrvá, než se vytvoří tabulky v databázi atd., takže musíte čekat, než bude instalace kompletní ;-).

PrestaShop instalace krok 6

PrestaShop instalace krok 7

Na obrázku výše můžete vidět, jak to vypadá, když je instalace kompletní. Pod emailem a heslem je i varující věta, která vám říká, aby jste z vašeho FTP odstranili složku install! Pokud to neuděláte, nedostanete se do administrace vašeho e-shopu a vyskočí na vás toto, viz níže obrázek ;-).

Administrace PrestaShopJak sami můžete vidět, tak kromě odstranění složky Install vás PrestaShop vyzývá i k přejmenování složky admin na třeba adminněco! Takže vaše správné přihlášení do administrace bude vypadat následovně: www.vasedomena.neco/adminneco. A po tomto zadání do vyhledávače na vás vybafne viz níže obrázek ;-).

Administrace PrestaShop 2Po přihlášení do administrace to bude vypadat následovně, jako je na obrázku níže ;-).

Administrace PrestaShop 3Podoba defaultního vzhledu vašeho e-shopu i s předinstalovanými ukázkovými produkty bude vypadat následovně, jako je znázorněno na obrázku níže ;-).

Test instalace PrestaShopuPokud najedete na vlaječku USA, objeví se vám i česká a tím překliknete stránky do češtiny. Pokud budete chtít mít e-shop pouze v češtině, tak toto si nastavíte v administraci, ale pro ukázku vám sem přidávám i obrázek, že je to tak, jak říkám ;-).

Test instalace PrestaShopu 2No a na závěr vám ještě ukážu, jak přehodit administraci do češtiny a ze zbytkem už si budete muset poradit sami, případně si počkat na nějaký z dalších článků o Prestashopu ;-). Ale zpět k té administraci. V pravém horním rohu máte záložku My Preferences a na tu klikněte.

Administrace PrestaShop 4Na stránce najděte Language, změňte na Czech a klikněte na Save pro uložení.

Administrace PrestaShop 5

Administrace PrestaShop 6Ukáže se vám Aktualizace byla úspěšná, jako na obrázku výše a máte administraci v češtině ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 13.11.2012

Zařazeno do: E-shopy

Zobrazeno: 1312

Štítky:

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

1 komentář k: Jak nainstalovat PrestaShop 1.5.2.0 v češtině

 1. Jan Frilich napsal:
  Pěkný návod! Není co vytknout.

  Pokud by si i přesto někdo nevěděl rady, instalaci lze objednat zde: prestashopsablony.cz

  Šablony pro PrestaShop pak je možné získat zde: prestashoptemplates.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *