Jak se hledá práce v ČR? Nic moc, když nikdo nekomunikuje a inzeráty jsou často neúplné

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Posledních pár dní jsem se intenzivně vrhl na hledání nového zaměstnání, jelikož to, jak už jsem dlouho doma (marodil jsem), tak mi to začíná lézt na mozek a rád bych už někam mezi lidi.

Že nebude jednoduché něco najít mi bylo jasné a dopředu jsem s tím počítal, přeci jen vnímám, jaká je doba a co a jak. Už to není jako kdysi, že jsem našel nějaký inzerát, zavolal tam, druhý den šel na pohovor a do týdne nastoupil (dnes je to jen pošlete nám životopis s fotkou a mi se vám ozveme, tedy spíše neozveme vůbec).

Co mě ovšem překvapilo nejvíce je, že pomalu všude chtějí kromě životopisu a fotografie zaslat ještě takzvaný motivační dopis.

Tím, že jsem již několik let (7 let) práci nehledal, tak jsem ani netušil, co to má být a musel jsem hledat info na internetu. Když jsem zjistil, o co vlastně jde, tak jsem se docela zhrozil.

Proč? Jak mám být motivovaný pro práci v té a té firmě, když se toho o ní z inzerátu vlastně moc nedozvím (pravda, firma se dá prolustrovat například přes Google, pokud uvedou název vůbec) a navíc, málokterý inzerát obsahuje pro mnoho lidí to nejdůležitější, což je nástupní plat, což si nikdo asi moc neuvědomuje.

Firma nabízející práci mi může být sympatická sebevíc a motivovaný pracovat v ní mohu být až na půdu, ale to mi bydlení rozhodně nezaplatí, pokud se pak člověk například dozví, že si tam vydělá s bídou 10 000 Kč čistého (a podnájmy v okolí se pohybují od 9 000 Kč a výš)!

Kdyby inzeráty obsahovaly vše podstatné a pravdivé informace, myslím si, že by to ušetřilo mnoho času všem, ale to by se kolikrát těm firmám asi ani nikdo neozval ;-).

Jako takový malý příklad uvedu mojí zkušenost s Českou poštou, kde jsem odpovídal na jednu volnou pozici (o jakou šlo není podstatné) a přišel mi od nich automatický email s následujícími informacemi v citaci níže.

Vážený pane Náprstku,

velmi si vážíme Vašeho zájmu o pracovní uplatnění v České poště, s.p. a děkujeme za zaslání požadovaných dokumentů.

Do 21 dnů po ukončení inzerce Vás budeme informovat, zda jste na základě Vámi poskytnutých údajů byl/a vybrán/a do procesu výběrového řízení.

S Vašimi materiály bude zacházeno v souladu se zákonem č.101/2000 Sb.
o ochraně osobních údajů.

Přejeme Vám mnoho úspěchů.

S pozdravem

Česká pošta, s.p.

Česká pošta je sice jedna z mála firem, kde se mi vůbec dostalo zatím vůbec nějaké odpovědi (i když automatové), ale pozorně si všimněte, co v té odpovědi je, do 21 dnů po ukončení inzerce! Jenom by tedy mohli dát ještě vědět, do kdy ta inzerce vůbec trvá, jelikož tento údaj absolutně nikde není :-).

Člověk hledající práci co nejdříve, jako já by se je neobtěžoval ani kontaktovat, jelikož toto je mi absolutně k ničemu, jelikož nebudu čekat měsíc, dva, tři, nebo jak vůbec dlouho, jestli se dostanu jen do nějakého trapného výběrového řízení, které může trvat opět bůhví jak dlouho.

Abych pravdu řekl, kolikrát mi přijde, jako kdyby inzerující firmy vůbec nikoho nehledali, jelikož se jejich inzeráty kolikrát opakují a i když člověk splňuje na 100% všechny požadavky, tak se mu nikdo neozve.

Jaká je vaše zkušenost při hledání zaměstnání? Kolik firem se vám na zaslaný životopis vůbec ozvalo?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 6.9.2013

Zařazeno do: Ale to jsou kecy

Zobrazeno: 6375

Štítky: , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

18 komentářů k: Jak se hledá práce v ČR? Nic moc, když nikdo nekomunikuje a inzeráty jsou často neúplné

 1. kanter napsal:
  v dnešnej dobe si zohnať nejaké serióznejšie zamestnanie celkom trvá a preto je podľa mňa najlepšie pracovať sám na seba ak to ide alebo sám zamestnávať ľudí, pretože stále budete iba tvrdo makať za pár korún a niekto bude natom slušne bohatnúť. Raz som dokonca zažil, že človek, ktorý mal na starosti výber ľudí na novú pracovnú pozíciu dostal asi 200 životopisov, iba tak zobral vrchnú polovicu a bez toho aby si ich vôbec prečítal, hodil tieto životopisy do koša so slovami, že títo ľudia majú smolu a on nechce ľudí, ktorí majú smolu
 2. Andre napsal:
  Tak nejlépe se získává práce přes známé. 🙂
 3. Rosťa napsal:
  Fuška se třeba dá sehnat docela rychle – kontakt a za doslova pár hodin makáš. Ty motivační dopisy, tam kde nevíš, do čeho jdeš, asi jedině posílat připravený univerzalní.
 4. Aleš Náprstek napsal:

  @Rosťa: Bez známých se dá rychle sehnat jen to, co nikdo nechce moc dělat, tedy výdělek nic moc (povětšinou minimální, nebo lehce nad minimální mzdou), alespoň moje zkušenost.

 5. Rosťa napsal:
  Tak jasně hardcore nárazovky pod cenou na to, co je zrovna třeba. Ale zase takový můj postřeh je, že i tohle se dá dobře využít jako odrazový můstek. Prostě jde jako záskok nebo narychlo sehnaná pomocná síla na fušku, chytíš se a máš z toho HPPčko.
 6. Aleš Náprstek napsal:

  @Rosťa: Jde to pojmout i tak, jak říkáš, ale pro mnoho lidí to není moc efektivní způsob, jak sehnat práci.

 7. Rosťa napsal:
  Tady se pleteš. Přes fušku k HPP je hodně efektivní cesta. Vezmeš kšeft, klidně pod cenou, ukažeš se, příště jsi první na seznamu, pak čím dal tím častěji až je z toho HPP a teď už za pěkné prachy. Svými slovy slova borce pro kterého jsem přes léto dělal: „Cokoliv je lepší, než čumět do zdi.“ Za 70/h jsem nasbíral neocenitelné zkušenosti. Rozepsal bych se o tom více, ale nechci ti svinit komentáře.
 8. Aleš Náprstek napsal:

  @Rosťa: Já to také nemyslel tak, že by si neměl pravdu, jen jsem konstatoval, že pro mnoho lidí je toto ne zrovna lákavý způsob. Já takto postupoval kdysi a dnes to jiné nebude, jinak bych mohl životopisy posílat neustále a nic z toho.

  Jinak, komentáře tu jsou pro vyjádření názoru a nejsou limitované velikostí textu ;-).

 9. Rosťa napsal:
  Pak je ale problém spíše v přístupu, než v tom, že by nebylo nebo nešlo. Protože je a jde. Každopádně to chápu, vím dobře jaké mýty a dezinformace jsou mezi lidmi rozšířené. Málokdo chce zkusit a přesvědčit se o opaku. Dlouho jsem se s tím taky rval. No a ten, kdo zkusí, se málo kdy o zkušenost podělí, čímž se ty mýty (a z toho plynoucí další věci) zbytečně udržujou při životě.
 10. Akzuz napsal:
  Mam obdobnou zkusenost kako Ales, posilam zivotopisy uz treti rok na vsechny strany; na urovni sveho vzdelani i pod nej. Bohuzel, bez odezvy. V mem pripade to bude asi rokem narozeni ( 1964). Zamestnavatele novych,dynamickych, rozvijejicich se firem nezajimaji lide stredniho veku, kteri jsou casove flexibilni protoze maji dospele deti a materska nehrozi ani nahodou. Ze bychom byli malo „in“ ????
 11. Helena napsal:
  Zdravím pana Aleše i ostatní. Nedá mi to, nereagovat. Rok a půl sháním práci, mám dvě děti, doma doslova „zobeme drobečky ze stolu“. Zářiové školní a školkové hypervýdaje nejen nám důkladně zrevidovaly peněženky. Minulý týden jsem absolvovala dva pohovory. Z jednoho se vyklubal Herbalife 🙁 a na druhém šéfovi výrazně vadily děti – „výborně – škola, praxe, to mi vyhovuje, ale ona má dítě, snad si nemyslíte, že ji mohu zaměstnat?“ Kdybych měla diktafon, tak už má šéf na stole obálku minimálně s červeným pruhem. Co na to říct? Máme mít děti, aby měl kdo dělat na důchody těm, co teď vládnou, ale jak se o ně máme postarat, když je to tak jak je? Většinou se z inzerátu vyklube to, že mám pracovat od rána do večera, na směny, v so i ne. Kdo mi bude vychovávat děti ? Uvidím je někdy vůbec ? Je to začarovaný kolotoč, ze kterého se ne a ne vymotat.
 12. Rosťa napsal:
  @Helena: Sranda bude, až ho ty jeho na stáří „šoupnou do doma“. Nejhorší, co můžeš udělat, je magora začít řešit. Teprve potom uvidíš díky frustraci začarovaný kruh. PS: „Pan Aleš,“ lepší si nechat pro sebe, co mě napadlo. 😀
 13. Tomas napsal:
  Zdravím a plně souhlasím,
  já jsem hledal půl roku zaměstnání, když mě po téměř 6 letech vyrazili a to budu mít teprve 28 let, čili mladý věk. Ale, i to nějak nepomáhá. Mě na moje odpovědi odpovědělo necelá polovina zaměstnavatelů, kterým jsem můj životopis zasílal. U jednoho zaměstnavatele se mi líbilo, že si se mnou chvíli povídala po telefonu, místo osobního setkání. Mám střední a ta paní mi po pár minutách řekla: ,, Víte, my nabízíme tu nejhorší pozici za max. 15 tisíc se všemi příplatky a byla by škoda, kdyby jste to vzal. Domluvíme se tak, že si Váš životopis uschovám a až se uvolní nějaké lepší místo k Vaší škole, tak se ozvu.“
  Nakonec jsem si našel alespoň přes agenturu brigádu. Jeden den jsem viděl inzerát a hned jsem k nim ten den zasílal životopis. Hned druhý den mi volali, zda o tu brigádu mám zájem. jenže, to velice spěchalo a tak jsem ten den musel jet do Brna (cca 40 km od domu)podepsat smlouvu a další den nastoupil na brigádu. Sice smím odpracovat jen průměrně 20 hodin týdně a nabídly mi 80 kč na hodinu, ale je to neustále lepší, než být doma zcela zadarmo, protože mi pracák skončit na konci srpna. když jsem si to propočítal, tak mám stejně, jak jsem měl na pracáku. Ve volnu hledám stabilní a právoplatné zaměstnání a ne brigádu. Snad se zadaří, ale to také může trvat několik dalších měsíců. Zatím jsem rád alespoň za nějaký ten malý příjem.
 14. Rambo napsal:
  Zkuste se na to podívat očima zaměstnavatele, který je tlačen ke zdi ekonomickou krizí, nedostatkem zakázek a konkurencí na trhu, kde se firmy podbízejí cenami. Jak má prosperovat třeba obchůdek vedle Carrefouru, který vydá tiskové prohlášení, že vzhledem k tomu, že v minulém roce měl v ČR ztrátu x miliard, opouští ČR? Takže zaměstnanec na sebe vždy musí v první řadě vydělat, včetně krvavých odvodů na daň ze mzdy, zdravotní a sociální pojištění. K tomu přičtěte dovolenou, takže odpracuje o 1/12 méně, školení bezpečnosti atd. a dostáváte se na částky, že se z nich normálnímu člověku motá hlava. Náklady které platit musíte ať máte či nemáte kšeft. Nekoukejte tedy na výplatu přes svoje výdaje ( já vím, že jsou šílené), ale přes to kolik zaměstnavateli můžete přinést. Toho totiž zajímá tohle a ne kolik platíte nájem. Jestliže potřebuji člověka, který musí v práci sedět od do, tak je pro zaměstnavatele větší riziko, že matka zavolá ( v lepším případě), že jde s dítětem k doktorovi. Kde má v tu chvíli zaměstnavatel z minuty na minutu sebrat záskok? Moje nejlepší pracovnice má děti, ale nemůže pracovat na takové pozici. Dále si uvědomuje, že se to bez ní neobejde a svoji práci si udělá ( třeba z domova) ať má nemocné děti nebo je nemocná sama. Proto je vhodný třeba ten motivační dopis, aby zaměstnavatel věděl, zda dotyčný hledá práci nebo zaměstnání. A pokud si při psaní dopisu zaměstnanec najde na internetu informace o firmě, tak získává řádový náskok před ostatními uchazeči, protože vidím, že je samostatný a myslí mu to. Takže pokud chcete opravdu pracovat a něco předvést hledejte v menších firmách, pokud se přetrhnou nechcete, chcete zmizet v davu, tak máte větší šanci v polostátních velkých firmách.
 15. Martin napsal:
  Zajímavý článek, zkuste se podívat na pracovní portál jobsboard.cz
 16. Zbyněk napsal:
  @Rambo: To je ovšem problém státu a nastavení ekonomiky. Ceny téměř všeho (kromě služeb a někde bydlení) jsou tu stejné jako na západě, spousta věcí je dokonce dražší. Platy jsou tu 4-5x nižší. Tento systém je neudržitelný a je třeba dodat, že v ČR nikdy žádná ekonomická krize nebyla ani není! Celý problém je čistě v nastavení astronomicky vysokých daní, které dosahují po započtení odvodů a DPH až 85 % z příjmu. Drtivá většina firem (se kterými mám osobní zkušenost) si z platu bere až 80 %, z čehož zpravidla netvoří náklady ani polovinu! Takže u těžce podhodnocené ceny práce bych problém nehledal.

  @Aleš: Já dělám na OSVČ a na nějaké životopisy, motivační srágory a podobně se můžu. Drtivá většina firem chce vysoce odbornou práci a praxi, nezákonné přesčasy berou jako normu, ale platy jsou úplně mimo realitu. Na nějaké „časem se to zlepší“ nebo „až se vypracujete“ neslyším už ani náhodou. Chceš práci teď, zaplať teď! Podobných slibů už bylo a NIKDY z toho nebylo nic. Naopak, pokud jsem někde vyšel zaměstnavateli vstříc, vždy to bylo pouze záminkou pro další žádosti a nátlak, samozřejmě zadarmo. Jakmile se ozveš, vždy na tvé místo čeká deset dalších. Dokuď pracuješ levně a jako otrok, všecko klape. Jak začneš chtít adekvátní plat nebo odmítáš neplacené přesčasy, okamžitě máš problém.

 17. Petr napsal:
  Z poslední práce jsem odešel před rokem, začínal jsem tam před 5 lety po několika rocích OSVČ práce na zakázky. Když vidím ty šílenosti kolem životopisů a motivačních dopisů, povýšenosti personalistů a keců o krizi od majitelů a manažeru v luxusních autech, co lítaj na exotické dovolené, pracuji opět sám, pro sebe, jako dodavatel a sám si najímám své subdodavatele. Pokud se najde opŘt firma, které mě dokáže vytížit (a zaplatit) na celý den, možná zase budu zaměstnavatel. Ale odmítám dřít nadčasy zadarmo, poslouchat nějakou rychlokvašku z příbuzenstva a tvářit se že mi to takto vyhovuje.
 18. Aleš Náprstek napsal:

  @Rambo: Pokud se na věc podívám očima zaměstnavatele i s tou údajnou „ekonomickou krizí“, tak se nabízí dvě možnosti. Buď ten zaměstnavatel má kšefty, tedy peníze, aby mohl alespoň trochu slušně zaplatit své zaměstnance a nebo, jestli těch kšeftů moc nemá a jen brečí, tak ať zaměstnance nemá vůbec a dělá si tu otročinu za almužnu sám. Odpadne mu plno placení ;-).

  Nešvár dnešní doby je ten, že nároky na zaměstnance jsou kolikrát až přehnané, ale plat bída a to mluvím i o takových případech, kde si majitel vozí půlky v BMW či Mercedesu a nějakou finanční nouzí rozhodně netrpí!

  @Zbyněk: Zbyňku, plně s tebou souhlasím, takto to dneska je a takto to funguje, proto je také na mnoha místech taková fluktuace lidí. Dělat sám na sebe je fajn a je to dobré řešení, jen někdy je to trochu hůře realizovatelné, když už má člověk pokročilejší věk, nějaké ty závazky a ne každý si na to troufne hlavně kvůli těm začátkům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *