Jak snadno importovat velkou databázi MySQL?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Poslední dobou si celkem často hraji s databázemi MySQL, abych lépe pochopil, jak fungují. Defakto si zkouším s nimi vše možné i nemožné a největší zádrhel, na který jsem kdy narazil byl import objemnějších databází.

Celkem často se tento proces přes phpMyAdmina nepovedl a vyskakovaly na mě různé chyby, kterým jsem kolikrát moc nerozuměl, přeci jen nejsem žádný databázový specialista.

Proto jsem začal pátrat na internetu, jestli neexistuje nějaké řešení, jak dosáhnout bezproblémového importu větší databáze.

Po chvilce jsem objevil skvělou věcičku jménem BigDump (stránky autora scriptu, kde najdete případně více informací a můžete si BigDump stáhnout najdete ZDE).

BigDump je malý PHP skript, který umožňuje import či obnovu i velmi velkých databází ze souboru s příponou SQL. Tedy ideální věcička, pokud například přecházíte z jednoho webhostingu na druhý atd. ;-).

Tam, kde mi phpMyAdmin několikrát vyhodil chybu a neprovedl import databáze, tak tam mi BigDump pomohl a import proběhl hravě hned na první pokus!

Práce s BigDump je velmi jednoduchá a dovolím si tvrdit, že to zvládne opravdu každý. Script si stačí stáhnout, otevřít ho v nějakém textovém editoru (já používám PSpad) a upravit připojovací údaje (viz obrázek níže) do vaší databáze (tu si musíte vytvořit na vašem hostingu!) a následně s touto změnou uložit.

BigDumpPoté script nahrajte na vaše FTP. Skript otevřete ve vašem prohlížeči zadáním adresy

Pokud jste zadali špatné přihlašovací údaje do databáze, objeví se vám toto, viz obrázek níže a budete je muset opravit do správné podoby!

BigDump 3Při správné konfiguraci připojení do databáze na vás vyskočí toto, viz obrázek níže.

BigDump 2Jak sami můžete vidět podle obrázku výše, tak přes script můžete nahrát soubor (maximální velikost souboru pro nahrání je dána nastavením vašeho webhostingu).

Já ovšem doporučuji importovanou databázi nahrát manuálně též rovnou na FTP. Je to rychlejší a hlavně i jediný způsob, jak importovat větší databázi, než je limit nahrání stanovený webhostingem! Pokud tak učiníte, tak se vám zobrazí toto, viz obrázek níže.

BigDump 4Teď už stačí jen kliknout na Start Import. Rychlost vykonání importu záleží na velikosti importované databáze (testoval jsem různě veliké, největší cca 500 MB a netrvalo to dlouho). O výsledku importu budete informováni a vypadá to cca takto, jako na obrázku níže.

BigDump importScript jsem testoval u třech poskytovatelů webhostingu a na žádný problém jsem nikde nenarazil, tak předpokládám, že to tak bude všude ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 14.5.2013

Zařazeno do: Hostingy

Zobrazeno: 937

Štítky: , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

5 komentářů k: Jak snadno importovat velkou databázi MySQL?

 1. Inside napsal:
  Skvělá věcička. Nedávno jsem stěhoval jeden web na nový hosting a narazil jsem na problém velké databáze, naštěstí hosting inet.sk to má ošetřené a bez problémů jde pokračovat v nahrávání souboru třeba i na třikrát. Ale mít k dispozici vlastní script s čtením přímo z ftp je k nezaplacení.
 2. Fit napsal:

  Díky za super tip. Před rokem jsem taky stěhoval svůj největší web a měl jsem s tím malinko problémy. Nakonec jsem to přenesl nějak po částech. Na BigDump jsem tenkrát přes Google taky narazil, ale zdálo se mi to tenkrát nevím proč moc složité. Teď vidím, že je to velmi jednoduché. Článek si dávám do záložek :).

 3. Marek L. napsal:
  Práve som presúval väčšiu databázu a rovno som odtestoval tvoj tip, ďakujem. Uľahčilo to robotu a hlavne ušetrilo kopec času.
 4. Aleš Náprstek napsal:

  @Marek L.: Tak to je dobře, že to účel splnilo a článek byl alespoň k něčemu dobrý 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *