Jak snadno rozeznat ručně psané spam komentáře a jak se jim vyhnout?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Spam, spam, spam, toto slovo můžete slyšet a hlavně vidět několikrát denně, 365 dní v roce. Spam nás  doslova pronásleduje na každém kroku, snaží se dostat všude možně a to v jakékoliv podobě. Kolikrát mi přijde, že se proti němu nějak moc nebojuje a naopak, tak nějak se toleruje, což mi přijde jednoznačně jako chyba.

V této oblasti se pohybují nehorázné peníze a tím, že to kde kdo přehlíží, tak defakto nevědomky tuto činnost podporuje, jelikož SPAM = vždy pro někoho (vy to nikdy nebudete, pokud sami nespamujete ;-)) nějaký zisk (nemusí být jen finanční, ale ten je nejčastější ;-)) a toto je si potřeba uvědomit!

Spam by se dal rozdělit na takové dejme tomu tři zásadní kategorie. První se z vás bude snažit něco vylákat (hesla k účtům atd. = zisk), druhá se bude snažit něco propagovat (výrobek, službu atd. = zisk) a třetí kategorie se zabývá sbíráním zpětných odkazů (též jakoby propagace) všemožně po internetu (většinou formou komentářů, nebo příspěvků = opět zisk).

Já bych se chtěl dnes upozornit hlavně na ten komentářový spam, jelikož ten mě jako provozovatele internetových stránek štve nejvíc a vídám ho proto nejčastěji. Blokovat různé programy, které toto dělají automaticky jde celkem dobře. Já například využívám a vytvářím si odchytem svou vlastní databázi IP adres, ze kterých tyto komentáře chodí a nabízím jí i volně ke stažení pro ostatní. Samozřejmě existuje i mnoho jiných řešení, proto netvrdím, že to moje je nej ;-).

Mnohem větší problém jsou ručně psané komentáře, které takto snadno blokovat většinou nejde. Proto jsem se rozhodl sepsat takovou malou poučku, jak snadno identifikovat ručně psané spam komentáře, která je vhodná spíše pro začínající provozovatele internetových stránek, než pro ty více zkušené.

Každý provozovatel stránek, včetně mě je rád, když se u článku objeví komentář, jelikož článek tak splnil to, co měl a vyvolal u čtenářů/návštěvníků nějakou tu reakci. Ale není podle mě dobré schválit kdejaký komentář jen proto, aby jste jich měli hodně!

Osobně bych se držel jednoduchých pěti bodů níže a tím by jste se mohli vyhnout tomu, aby se z vašeho webu/blogu nestal terč sběračů odkazů a tím plevel pro návštěvníky. Zkoušet to občas sice někdo bude, ale když uvidí, že to k ničemu nevede, tak ho to brzy omrzí ;-).

1) Nedávat automatické schvalování komentářů bez předchozího schváleného komentáře!

Tímto bych osobně začal nejdříve, jinak, jak někdo objeví automatické přidání komentáře bez předchozího schválení, tak se můžete těšit na brzký obrovský přísun spam komentářů 😉

2) Neschvalovat komentáře, které mají místo jména klíčové slovo! 

Jméno (může být i přezdívka) slouží pro identifikaci dané komentující osoby a dle mě, pro případné oslovení, pokud se diskuse pod článkem nějak více rozjede. Ono napsat například: Pepo, plně s tebou souhlasím a bla, bla, bla, než například: Zdící malta, plně s tebou souhlasím a bla, bla, bla.

Esteticky to vypadá lépe a mnohem lépe to působí i na další návštěvníky stránek ;-).

Vyjímku lze udělat například u nějaké firmy, ale i zde by se mohl klidně dotyčný nějak identifikovat, pokud za firmu mluví veřejně více lidí ;-).

3) Neschvalovat komentáře, které mají místo jména název stránky!

Zde platí to samé, co jsem psal již v bodu číslo dvě a opět bych mohl jako příklad zmínit například: Lojzo, plně s tebou souhlasím a bla, bla, bla, než například: Superlevneomitkyasadry.(nějaká doména), plně s tebou souhlasím a bla, bla, bla.

Opět, esteticky to vypadá lépe a mnohem lépe to působí i na další návštěvníky stránek ;-).

Vyjímku lze udělat například u nějaké online služby (například u reklamního systému, webhostingové firmy atd.), ale i zde by se mohl klidně dotyčný nějak identifikovat, pokud za firmu mluví veřejně více lidí, nebo pokud se dotyčná osoba opravdu jmenuje stejně, jako vlastní doménu, pod kterou se veřejně prezentuje (například jeho ukázka služeb a prací atd.) ;-).

4) Číst pozorně komentáře před schválením, jestli jsou alespoň trochu tématické a sledovat, kam z nich směřují odkazy!

Snaha o získání odkazů nemusí být jen pomocí výše zmíněných metod dvě a tři, ale jsou i takový „borci“, co se do svého komentáře, který není kolikrát absolutně k tématu snaží vecpat nějaký ten odkaz, či dokonce několik odkazů ;-).

5) Kontrolovat i ty komentující, co jim „důvěřujete“ (mají již automaticky schvalované komentáře po předchozím schválení komentáře)!

Zde bych použil otřepané pořekadlo: Důvěřuj, ale prověřuj. Nikdy nevíte, co se z koho kdy vyklube a jakou „paseku“ by mohl za sebou zanechat ;-).

Těchto pěti bodů se já osobně držím a celkem tak krotím to, aby se zde na Kecy k věci.cz neobjevoval nějaký komentářový marast, který tu za žádných okolností nechci. Každého komentujícího si sice vážím a jejich odkazy mi nevadí, ale všeho s mírou a za každou cenu tu komentáře mít nemusím. Občas i mě něco proklouzne (nikdo není dokonalý a často se to neděje), ale hned, jak na to přijdu, tak komentář buď odstraním, nebo upravím.

Rozhodně nic a nikoho necenzuruji, aby to tak na někoho ve finále nepůsobilo, jen se vyloženě zbavuji bordelu!

Když nebudu počítat automaticky přidaný spam komentáře (ty se mi daří díky neustálé aktualizaci databáze blokovaných IP eliminovat), tak díky jednoduchým pravidlům, co jsem popsal výše, jsem odfiltroval již cca 2 000 ručně přidaných spam komentářů za celou dobu fungování stránek!

Pokud by se někdo chtěl podělit o to, jak to dělá on s komentáři, tak budu jen rád, jelikož si myslím, že toto téma by mohlo zajímat dost lidí ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 14.2.2013

Zařazeno do: Spamovači

Zobrazeno: 707

Štítky: , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Jak snadno rozeznat ručně psané spam komentáře a jak se jim vyhnout?

 1. Krabath napsal:
  Ahoj, já používám pouze Akismet. Zatím to stačí, ale pokud bude zapotřebí někdy používat něco lepšího či doplňujícího, opět bych tě požádal o radu. Teď ke spamu, musím říct, že to je opravdu velmi otravné a lidi, kteří jej rozesílají bych řadil výše jak piráty, co si stahují filmy atd.
 2. Petr napsal:
  Přidávám také hlas pro Akismet. Blog mám na WordPressu (wordpressu COM) a používám ho vlastně v defaultním nastavení a jsem zcela spokojen.
 3. Inside napsal:
  Pekne zhrnuté jednoduché pravidlá. Akismet ani iný systém podľa mňa nezabráni ručnému komentárovému spamu.

  A čo sa týka tvojich pravidiel č. 2 a 3, tak sa ľahko môže stať, že ich „poruší“ človek, ktorý možno má čo povedať k téme a obsahu článku, len netuší, že existuje nejaký komentárový spam a že sa proti nemu bojuje.

  Naopak úplne súhlasím s kontrolou už raz povolených komentátorov, na to je dobré nechávať si posielať mailom nové príspevky pod článkami, aby tak mal človek prehľad a vedel rýchlo zasiahnuť, keď sa niekto „zblázni“.

  Tvoje články je radosť čítať.

 4. m1ch3l napsal:
  Já jsem si uplně vypnul komentáře. Sice mě to trochu mrzí, ale aspoň se nemusím ráno děsit kolik bordelu mi zanechali boti na stránce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *