Jak vlastně na ten Twitter, aneb pár tipů co a jak

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Twitter je sociální informační síť, která vznikla v roce 2006, funguje v reálném čase a je o proti Facebooku v Česku celkem opomíjená co se týká počtu uživatelů (rozšířen je především mezi uživateli pohybujícími se jakýmkoliv způsobem v IT oblasti). Osobně si myslím, že je to celkem škoda, jelikož mi přijde Twitter mnohem přívětivější a vidím v něm opravdu to slovo spojení, sdílení ;-).

140 znaků má prostě své kouzlo a svůj účet (doslova svůj mikroblog) by na něm měl mít každý, kdo chce být v centru dění (hltání nových informací). Sám nejsem kdoví jaký odborník na tuto sociální síť a i když jí využívám už nějaký ten pátek, tak se neustále učím jí správně a efektivně využívat. Proto jsem se vlastně i rozhodl sepsat tento článek, který by snad mohl i někomu pomoci k lepšímu seznámení s Twittrem.

Nebudu zde popisovat takové ty věci, jako například, jak založit účet atd., to si myslím zvládne každý. Jen dodám jednu věc, na kterou by jste mohli zapomenout, případně o ní nevědět a to, že by jste si měli v nastavení změnit výchozí jazyk na češtinu, pokud nechcete využívat angličtinu ;-).

Mi se vžijeme do situace, že máme založený náš nový profil, kde máme 0 TWEETS (napsaných, sdílených zpráv o 140 znacích), 0 FOLLOWING (tedy jinak řečeno, nikoho nesledujete) a 0 FOLLOWERS (a nikdo nesleduje ani vás). No a co vlastně teď má člověk dělat?

Způsobů jak začít může být mnoho a proto netvrdím, že to co budu teď popisovat musí být to nej. Osobně bych začal nejprve tím, že bych se porozhlédl, jestli se na Twitteru nevyskytuje již někdo, koho osobně znám. Vyhledávací políčko je tu vlastně od toho a pokud by jste náhodou nebyli s výsledkem hledání spokojeni, můžete použít i pokročilé hledání ;-). Využít pro vyhledávání jde i tato adresa: http://search.twitter.com (z profilu se mi na ní nepodařilo nijak přímo dostat, asi jsem úplné béčko :-))

Dejme tomu, že si takto najdete nějaké ty přátele a u nich kliknete na Sledovat. Stejným způsobem to můžete udělat i u lidí, které neznáte sice osobně, ale sdílíte s nimi například názory atd.. Tím, že máte již někoho přidaného, tak se vám na hlavní stránce začnou objevovat od přidaných uživatelů jejich Tweety, které můžete začít případně komentovat a tak na sebe upozornit (třeba vás začnou sledovat též ;-)).

Pokud se chcete na Twitteru pohybovat rychleji a neklikat neustále na něco, tak můžete začít využívat i klávesové zkratky (chvilku to zabere, než se je člověk naučí, ale pak je to neocenitelný pomocník ;-)).

Twitter   klávesové zkratkyPak bych doporučoval využívat takzvané Hashtagy (jsou to ta slova, která jsou označena například takto: #Kecykveci a pomocí tohoto znaku # se vždy vytvoří odkaz, poznáte i podle toho, že je vždy slovo modře znázorněné, jako jsem se to snažil nasimulovat já ;-)). Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak tento znak # uděláte pomocí klávesové kombinace pravého altu + x ;-).

Podle Hastagů se dá též vyhledávat a můžete tak sledovat různé trendy. Pokud je budete aktivně využívat i ve svých Tweetech, snadněji vás tak bude moci někdo všimnout (opět možnost získat dalšího vašeho sledujícího uživatele). Pomocí Hastagu můžete vyjádřit také své momentální rozpoložení a zdůraznit tak, jak ostatní lidé mají váš Tweet brát (vážně, jedná se o srandu atd.).

Pokud chcete, aby vás začal vůbec někdo sledovat, tak by jste se měli pokoušet o to, aby vámi sdílený a tvořený obsah Tweetů byl co nejzajímavější. Ti, co vás již sledují ho budou poté rádi Retweetovat (neboli dále sdílet a uvidí ho další uživatelé). Nebojte se i vy Retweetovat zajímavosti ;-).

Dále na Twitteru u každého Tweetu najdete tlačítko s hvězdičkou před a jménem Oblíbené (v angličtině se vám zobrazí Favorite). Žádný velký význam tohoto tlačítka jsem nezaznamenal, alespoň jsem na lepší význam, než zmiňuji dále nepřišel, ale přirovnal bych ho nejspíš k známému “To se mi líbí” z Facebooku.

Nebojte se používat ve svých Tweetech i spojování uživatelů (například, jak to vlastně vypadá: @Kecykvecicz). Toto můžete využít například při odpovědi na něčí Tweet ;-). Názornější ukázku najdete níže na obrázku. Vybral jsem první Tweet, na který jsem narazil.

Tweet ukázkaPokud budete chtít na něco zajímavého odkázat a zároveň k tomu i něco napsat, tak aby vám odkaz nevzal zbytečně moc znaků (občas jsou některé dlouhé jak týden před výplatou), využijte nějaký zkracovač URL adres (existuje jich hodně, ale jako příklad uvádím tyto: Goo.gl, Bit.ly, Tinyurl.com, Kuc.cz atd.). Přeci jen je rozdíl obrovský, viz. názornější obrázková ukázka níže ;-).

Google URL ShortenerPřes Twitter můžete posílat i soukromé zprávy, které jsou docela nešťastně řešené (tato možnost je docela schovaná) a myslím si, že by bylo mnohem lepší, kdyby tato možnost byla přímo na hlavní stránce, ale jde pouze o zvyk a vědět, kde to najít :-).

Chcete sdílet obrázky, nebo video například z vašeho mobilu? Tak pak není nic jednoduššího, než začít využívat například službu Twitpic.com, která má svou aplikaci jak pro iPhone, tak i pro Android a v kombinaci s mobilní aplikací od Twitteru i toto není žádný problém ;-). Multimediální soubory využívají též Hastagy, takže jsou snadno dohledatelné.

Nechce se vám neustále používat prohlížeč při přihlášení k Twitteru? Stáhněte si desktopového klienta. Existuje jich sice víc, ale mě se celkem líbí Tweetdeck.com, který jsem zkoušel i osobně. Aktivně ho nepoužívám a vede u mě klasické prohlížečové rozhraní.

TweetDeck by TwitterNo a pak tu máme ještě další užitečné služby, které dokáží monitorovat dění na Twitteru. Jako první bych zmínil například Klaboseni.cz a nebo Socialbakers.com. Existují určitě ještě další, ale tyto dvě znám já a další jsem popravdě ani nehledal ;-).

Klábosení   vyhledávání v archivu českého a slovenského Twitteru

Twitter Statistics   SocialbakersJako takové malé (spíš tedy větší) shrnutí si myslím, že by to mohlo stačit a snad alespoň nějaká část z tohoto přehledu bude někomu trochu užitečná ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *