Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 3

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

V minulém díle jsme si ukázali a popsali, jak cca vybrat vhodnou doménu pro blog a dnes si povíme něco málo o tom, jak vybrat vhodný webhosting. Ač se to na první pohled možná nezdá, tak špatná volba poskytovatele může zhatit vaše dlouhodobé plány. V počátku nějaký ten výpadek ničemu moc neublíží, ale pokud na váš web začne proudit již větší množství lidí, tak častá nedostupnost webu je snadno může odradit od dalších pokusů o návštěvu.

A tím pádem by šla najednou použít jednoduchá rovnice, není návštěvník = nejsou žádné příjmy. Když zapátráte trochu po internetu, tak zjistíte, že poskytovatelů webhostingu je velké množství, tudíž je opravdu z čeho vybírat. Co bych jednoznačně nedoporučoval je, vybrat si poskytovatele z ciziny. Proč? Hlavně kvůli rychlosti načítání stránek (server někde v USA vs. český návštěvník = dlouhá časová prodleva) a cizojazyčné podpoře, kde by mohl nastat případně časem velký komunikační problém.

Pro člověka, co nemá z webhostingem absolutně žádnou zkušenost, může být též problém, že se snadno nechá ovlivnit nějakými reklamními kecy o neomezenosti (všechno má vždy nějaký svůj limit!) v kombinaci s nízkou cenou. Neříkám, že je dobré zbytečně vyhazovat velké peníze za webhosting, jelikož drahá služba se automaticky nerovná kvalitní služba a není to tedy žádné měřítko kvality.

Přesto jsem toho názoru, že šetřit za každou cenu se též nevyplatí a nejlepší je zvolit nějakou tu zlatou střední cestu (výkon – parametry – cena), jak se říká. To, co se kolikrát na oko tváří jako levné, může být ve zkutečnosti i několikrát dražší, tak na to nezapomeňte. Je hezké, že vám všude možně budou nabízet desítky GB prostoru pro data, velký prostor pro databáze, když tyto parametry v 99,9% nedokážete využít.

Proč to tvrdím? Jako příklad mohu použít právě Kecy k věci.cz, které k dnešnímu dni, bez tohoto článku zaberou 662,96 MB prostoru pro data bez databáze (tedy WordPress, pluginy, 562 obrázků a 41 souborů ke stažení). Databáze zabírá 13,4 MB (472 článků o celkové velikosti cca 1 099 NS textů a 1 332 komentářů o celkové velikosti cca 330 NS textu). Tuto velikost dat jsem nasbíral (vytvořil) za cca rok a čtvrt provozu pravidelně (dalo by se říci denně) aktualizovaného webu/blogu!

Potřebujete tedy zkutečně ty GB všemožného prostoru? Nepotřebujete ani náhodou, i když chápu, že čím větší udávaná čísla jsou, tím vypadá tarif lépe a lépe se i prodává ;-). Naopak, měl by vás u webhostingu zajímat například údaj o velikosti memory limitu pro PHP skripty. Například Kecy k věci.cz stabilně bez různých experimentů sežerou okolo 56 MB.

Další věc, která by vás měla zajímat je, jak jsou na tom servery poskytovatele a kolik stránek na nich cca běží. Webhosting je sdílenou službou, tudíž nemáte žádný vyhrazený prostředky pro sebe a čím víc webů na daném serveru poběží, tím pro vás hůře. Nejlépe to poznáte hlavně na rychlosti načítání stránek.

Pro názornější ukázku mého předchozího tvrzení může posloužit například tento můj starší článek: Že by bylo nemožné možným, nebo kromě mě lže i Alexa a Google Webmaster Tools?, který doporučuji projít celý, jelikož krásně ukazuje, jak se od sebe jednotlivý poskytovatelé mohou v tomto ohledu lišit a bez vyzkoušení to nemáte možnost skoro postřehnout. Opět zde platí, že ten nej, nemusí být až tak nej ;-).

Pak tu máme zálohy. Zálohování webu by neměl nikdo nikdy rozhodně podceňovat, jelikož nikdy nevíte, co se může stát, nebo co s webem sami provedete ;-). Dělat si zálohy může sice každý individuálně sám, ale na druhou stranu je to další úkon, který každý člověk nemusí umět a ani se o toto nechce případně starat. Když už si za něco platím, tak očekávám full servis a ne jen někde nějaké vyhrazené místo na serveru pro web a starej se. Proto bych vám doporučil se poohlédnout po takovém poskytovateli, co má i toto nějak pohodlně řešené.

Poslední věc, kterou bych u webhostingu doporučil nebrat jako nicotnou je případná technická podpora ze strany poskytovatele. Plno lidí si kolikrát nemusí s něčím vědět rady a pokaždé mu nepomůže jen odkaz na nějaký návod, když ten daný člověk absolutně netuší, o co se jedná. Proto je dobré vědět (potřeba si zjistit), co případně od technické podpory můžete očekávat a co ne. Když vám nedokáže pomoci podpora poskytovatele a vy nebudete vědět co a jak, tak vás to bude stát další peníze, které budete muset někomu za vyřešení zaplatit!

Nechci nikomu nic vnucovat, jelikož každý je svého štěstí strůjce a pro mě za mě, ať si každý hostujte u kohokoliv. Pokud by vás přeci jen zajímalo, koho bych vám doporučil jako poskytovatele a jaký tarif pro váš web/blog, tak bych vám jednoznačně doporučil mého poskytovatele, u kterého běží Kecy k věci.cz a tím je webhostingová společnost Ebola.cz.

A tarif bych pro začátek zvolil Ebola Basic, jehož cena je 39 Kč měsíčně, 468 Kč ročně bez DPH (47,19 Kč měsíčně, 566,28,- Kč ročně včetně DPH). Za pár peněz tento tarif splňuje vše, co jsem výše popsal a to i včetně záloh a ochotné a rychlé podpory ;-). Když by náhodou tarif nestačil, není problém pohodlně přejít na vyšší.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

11 komentářů k: Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 3

 1. David Lörincz napsal:

  Od Eboly mám multihost a jsem rozhodně spokojen. Výborná podpora i třeba ve 3 ráno.

 2. Lukáš napsal:
  U Eboly už mám několik let tarif Basic a 5 webů a nebyl nikdy problém. Podpora nikdy nespí a reaguje rychle. Doporučuji je kde můžu.
 3. Krabath napsal:

  Musím s tebou souhlasit s vybráním dobrého poskytovatele hostingu. Stránky, které jsme měli u mě v práci, hostovaly na Forpsi (mluvím o zhruba 5-6 let zpět, jak to je dnes nevím) a musím říct, že to nebylo nic moc. Těžce se člověk vyznal v adminu, a ani podpora nebyla rychlá.

 4. Martin napsal:
  Já nedávno začal tvořit blog a jedu na webhostingu Endora. Zatím jsem naprosto spokojen. Uvidíme jak se to vyvine do budoucna.
 5. Marek L. napsal:
  Rozmýšlam práve nad kúpou ďalšieho multihostu. Akú návštevnosť utiahne základný tarif u eboly ?
 6. AlesN napsal:

  @Martin: Freehosting a doména něco.9e.cz na blbnutí ok, ale nikdy na něm nevybuduješ nic kloudného 😉

  @Marek L.: Přesné číslo neznám, ale vzhledem k tomu, že na tomto tarifu jedou normálně i menší e-shopy, tak si myslím, že to rozhodně nebude nevýkonné. Případně se obrať s dotazem na jejich podporu 😉

  Ebola není žádný garážový hosting o jednom člověku, ale dovolím si říci, že i přesto, že je to menší poskytovatel, tak kvalitou služeb hravě strčí do kapsy i mnohem větší firmy ;-).

 7. Martin napsal:
  @AlesN: Někde se ale začít musí. Na nasbírání zkušeností je to pro mě dostačující. 🙂 Jako „chudý“ student si zatím nemůžu dovolit placenou doménu. Jestli se jednou zadaří a web si na sebe začne sám vydělávat, pak už stojí za to do toho určitě investovat.
 8. AlesN napsal:

  @Martin: Jasný, také jsem to nemyslel nějak špatně a chápu to. Při dnešních cenách za domény (cca 150 až 180 Kč, tedy dostupné pro každého) se minimálně do domény vyplatí investovat. Hosting klidně ze začátku free a pak nějaký lepší případně. Pokud se web rozjede, tak pak přesun obsahu na novou doménu bude akorát znamenat problém! Psal jsem o tom i v minulém díle 😉

 9. kanter napsal:
  @Martin:
  kup si radšej domenu za pár korún, to ťa určite nezabije a máš lepšie ked si na nu postupne budeš zbierať odkazy, lebo ak napríklad o pár mesiacov kúpiš domenu tak budeš musieť tvoriť odkazový profil úplne od nuly,

  k článku: veľmi dôležitá je aj technická podpora, pretože človeka vždy poteší ak niečo súrne potrebuje a odpovedajú mu aj cez víkend v neskorích nočních hodinách 🙂

 10. Kali napsal:
  Moc hezký díl. Nemít vlastní servery, tak si snad i hosting objednám 🙂 A ano „nejlepší“ nemusí být nejlepší. Typický přiklad je „W“, kde na technické podpoře místo toho aby pomohli raději řeknou, že tarif zruší… Tomu říkám profesionálnost techniků 🙂

  Co se týče záloh, tak tam je to trochu ošemetná věc. Vzpoměňme všichni na pověstnou KAPUSTU, kde byl hosting za pár kaček, tvrdilo se, jak denně zálohují a když jim někdo naboural server, tak se ukázalo, že zálohy neexistují a je to jen reklamní kec. Těžko se tohle ověřuje, zda zálohy skutečně jsou nebo ne (nevím jak to skutečně ověřit), ale jsou důležité. V tom s tebou plně souhlasím!

 11. Inside napsal:
  @Kali: Na mojom hostingu (jednom SK) sa zálohy ukladajú aj do adresára vedľa webu, takže vidím, že sa minimálne vytvárajú. Dúfam, že ich majú uložené aj inde ako na disku s ostrým webom :o)
  No a zálohu databázy wordpressu si nechávam posielať mailom raz za týždeň, takže aj kľaknutý web aj jeho presun by som vedel vyriešiť ľahko a rýchlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *