Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 4

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

V minulých dílech jsme si ukázali jak vybrat vhodnou doménu a webhosting. Dneska bych se chtěl zaměřit na samotné jádro stránek, tedy volbu redakčního systému, na kterém váš blog poběží. Pokud člověk neumí programovat (pokud umí, tak v tomto případě si udělá nejspíše své vlastní řešení a potom tento článek není ani trochu pro něj ;-)), má možnost vybrat si jedno z mnoha řešení, které existují.

Abych vám usnadnil práci a případně jste je nemuseli hledat, tak jich zde pár vyjmenuji. Vybrat si tedy můžete z: WordPress, Joomla, Drupal, PHP-Fusion, Concrete5, WebsiteBaker, Silverstripe, SunLight CMS, CMS Made Simple atd.. Pro lepší představu o tom, jak jednotlivé systémy vypadají doporučuji navštívit stránku opensourcecms.com, kde máte možnost si prohlédnout vždy i demo jednotlivého systému bez toho, aniž by jste ho museli sami někde pracně instalovat ;-).

Já osobně bych doporučil zvolit nejrozšířenější redakční systém jménem WordPress, který sám používám zde na Kecy k věci.cz. Proč doporučuji právě WordPress? Odpověď je jednoduchá, pro neznalého člověka je okamžitě snadno pochopitelný a ovládat ho tak zvládne kde kdo. Jedná se o neustále vyvíjené a vylepšované řešení od tvůrců. Tím, že je nejrozšířenější, tak na něj seženete i nejvíce doplňků (pluginů) a vzhledů (šablon) a to buď zdarma, nebo placené, které stojí pár dolarů.

Na WordPressu tak snadno můžete vytvořit téměř cokoliv a nemusíte ani trochu umět programovat, což je obrovská výhoda ;-). Tímto, co jsem napsal výše samozřejmě netvrdím, že jakékoliv jiné řešení, než WordPress je špatné, to vůbec ne. I každé jiné řešení bude mít jistě nějaké své přednosti (osobně jsem je moc nezkoušel, tak nemohu říci nic konkrétního) a třeba je i lepší jak WordPress.

Osobně jsem tehdy, když jsem se sám rozhodoval, co používat a co ne zvolil WordPress proto, že je to jednoduchý systém. Když jsem si s něčím nevěděl rady, dají se snadno na internetu dohledat informace a různé návody, podle kterých jsem si mohl udělat vždy vše, co jsem potřeboval a nemusel jsem za to nikomu nikdy nic platit. To je hlavní důvod, proč ho doporučuji i vám.

Na závěr vychvalování WordPressu bych vám ještě doporučil se podívat na tento odkaz, kde můžete vidět i jiné větší zahraniční weby, které jsou na WordPressu postavené. Z českých bych zmínil například Bédu Trávníčka, alias Mountfield.cz ;-).

Samotná instalace WordPressu je velmi jednoduchá, popisoval jsem jí již v minulosti zde a zvládne jí opravdu každý. Pokud by jste se rozhodli pro mnou doporučovaný webhosting od Ebola.cz, tak si ani s nějakou instalací nemusíte vůbec lámat hlavu, jelikož tu u nich provedete snadno jedním kliknutím ;-).

Ať už se nakonec rozhodnete jakkoliv a vyberete jakékoliv řešení, tak to hlavně neuspěchejte a pořádně zvažte, co od něj očekáváte a jaké máte do budoucna možnosti modifikace bez větších znalostí. Předělat se dá sice vždy cokoliv (tudíž přechod z jednoho systému na druhý je možný), ale nač si přidělávat zbytečně starosti a práci. Čas tímto strávený můžete věnovat něčemu efektivnějšímu ;-).

Také nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc a to, že každý redakční systém, který najdete na internetu nemusí být již aktivně svými tvůrci vyvíjen! Neříkám, že je potřeba, aby vycházela každý měsíc nějaká aktualizace systému, ale pokud někde uvidíte poslední vydanou verzi například z roku 2008, tak bych zvážil použití, jelikož funkční trendy se neustále vyvíjí. I z bezpečnostního hlediska systému je lepší, když vychází pravidelnější aktualizace, které kromě nových funkcí odhalené nedostatky většinou též řeší ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 8.3.2013

Zařazeno do: Podnikání na internetu

Zobrazeno: 826

Štítky: , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 4

 1. Krabath napsal:

  Já jsem kdysi zkoušel Joomlu, ale byla rpo mě docela složitá, tak jsem šel do WordPressu. Je opravdu dobře udělaný a naučí se s ním i laik.

 2. Petr napsal:
  No já prozkoušel spousty redakčních systémů, ale zde je takové stručné a hezké shrnutí.

  blog.doprofilu.cz/nezarazene/jaky-redakcni-system-zvolit.html

 3. Kali napsal:
  Béda Trávníček jede na WP, to jsem se z toho posadil na zadek… To je teda profi web 🙂

  A k věci – WP je podle mě jeden z nejlepších řešení, co jsou, ale nedoporučuji moc instalovat FREE šablony a také doporučuji pravidelně aktualizovat… Jinak není WP moc bezpečný, ale to je u všech free systémů. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *