Jak vytvořit stabilně vydělávající blog – díl 8

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

V minulých dílech jsme si ukázali, jak vybrat vhodnou doménu, jak vybrat vhodný webhosting, jak vybrat redakční systém, čím se nenechat zblbnout (SEO), něco málo o monetizaci pomocí PPC reklamy a naposledy to bylo něco málo o affiliate (spíš takové představení) a dnes bych se chtěl zaměřit především na výhody a nevýhody affiliate.

Používání affiliate programů má mnoho výhod, ale také nevýhod. Vždy také záleží, jak k affilu vlastně přistupujete a co od něj očekáváte. Jestli si myslíte, že je to bezpracný způsob, jak vydělat, tak vás asi zklamu, ale není a rozhodně to nefunguje tak, že někam na své stránky plácnete nějaký banner, kód, odkaz, či cokoliv jiného a peníze se automaticky jen pohrnou.

I u affilu platí známé a otřepané rčení: „Bez práce nejsou koláče“. I když nemusíte mít kdovíjaké speciální dovednosti a znalosti, tak s trochou umu, fantazie a kreativity se dají vydělat celkem zajímavé částky.

Ale také nemusíte vydělat nikdy nic, jelikož záleží vždy na mnoho dalších faktorech (konkurence, všeobecný zájem lidí o propagovaný produkt – službu, návštěvnících a návštěvnosti vašeho webu atd. atd.). Hlavně to chce dát tomu trochu čas a neočekávat zázraky okamžitě ;-).

I když budete znát www stránku, nebo člověka, co na affilu vydělává tisíce korun měsíčně a vy to celé, jak je v poslední době celkem často zvykem okopírujete, tak stejných výsledků nemusíte dosáhnout!

Affil má takové zvláštní kouzlo, že co funguje u jednoho, nefunguje u druhého a proto by jste ho neměli rozhodně zavrhovat. Být originální je totiž prospěšné v jakémkoliv odvětví a toto platí i u affiliate!

Níže najdete takový menší přehled hlavních výhod a nevýhod affiliate programů, který jsem vytvořil z globálního pohledu na affiliate.

Výhody využívání affiliate programů?

 • Nemusíte mít žádné speciální dovednosti a znalosti
 • Žádné počáteční náklady za registraci
 • Nic fyzicky neprodáváte, takže nemáte žádné starosti s ničím
 • Stačí vám k tomu jakýkoliv web/blog
 • Přívýdělek pro každého z pohodlí domova
 • Výše výdělku je defakto neomezená

Nevýhody využívání affiliate programů?

 • Nepřehlednost některých systémů a nemožnost jakékoliv kontroly
 • Mnoho nesolidních provozovatelů, kteří pak nevyplácí
 • Vždy je ve velké výhodě ten, koho propagujete
 • Často programy fungují na nepřehledných řešeních (nepřeložených)
 • Často dostanete jen jednorázovou provizi
 • Často směšné % provize
 • Často zbytečně vysoké výplatní minima
 • Výdělek není nikdy zaručený

Jak affiliate používat?

Možností je opravdu několik. Jde například vytvořit čistě affil web (nejčastěji to jsou různé minisites), který budete propagovat a čekat na výsledky. Zde je potřeba počítat s tím, že takový web budete muset podpořit i finančně nějakou reklamou, aby jste tam dostaly adekvátní návštěvníky.

Špatně zvolený affil (myšleno tématicky oproti zaměření vašich www stránek) vám nikdy nic moc nevydělá, i kdyby jste do toho narvali sebevětší peníze! Proto vždy dobře zvažte, co a kam nasazujete a co z toho vlastně můžete mít.

Je potřeba si uvědomit, že každý affiliate prvek dělá především reklamu propagované službě, nebo produktu a vy z toho nemusíte mít nikdy nic a jediné, čeho docílíte je, že si zaplácnete místo na svém webu a děláte někomu reklamu zadarmo!

Nebo to můžete dělat podobně jako já zde na Kecy k věci.cz, kde affiliate odkazy používám celkem běžně (rozhodně na na vše a u všeho, jelikož jsou věci, na které bych neodkázal nikdy ani za sebevětší peníz ;-)) a to z několika důvodů.

Můj pohled na affiliate je asi takový, že ho beru jako doplněk, ze kterého může něco být, ale také ne a když už o něčem píšu, tak na to stejně odkazuji, tak proč nepoužít affiliate odkaz místo klasického, když je tato možnost.

Obsah tvořím zcela přirozeně, tedy jak mě napadne a o čem se mi zrovna chce psát a ne horlivě proto, že je někde nějaká možnost výdělku. Affiliate odkazy a prvky nijak nemaskuji a představte si, ono to i tak celkem dobře funguje ;-).

Dále mám díky používání affiliate programů (snažím se postupně využívat všechny vhodné) možnost sledovat, jak který program vlastně funguje a pokud odhalím nějaké podvody, nebo nekorektnosti ze strany provozovatele, okamžitě tu o tom najdete zmínku ;-).

Pokud affil něco vydělá, tak ok, část peněz použiji na provoz a vylepšení webu a zbytek rád rozdělím zpět mezi ty, co se o výdělek postaraly, tedy návštěvníky a proto se zde snažím vytvořit postupně i takový mini věrnostní program s odměnami.

Tak a jelikož jsem již dávno překročil 500 slov v tomto článku jako nic, tak již minule slibované praktické ukázky nechám až do dalšího samostatného dílů, který okořením i o různé obrázky s vysvětlivkami ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *