Jde začít podnikat bez peněz?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Nadpis tohoto článku jsem zvolil záměrně, jelikož se chci věnovat právě tomuto tématu a navíc je to poměrně častá otázka neznalých a začínajících lidí. Třeba se jednoho dne dostanou při hledání informací na tento článek a pomůže jim to otevřít oči a zároveň shodit často moc růžové brýle.

Ale, abych se vrátil k samotnému nadpisu, tedy otázce: Jde začít podnikat bez peněz? Na tuto otázku se dá odpovědět poměrně snadno a rychle, oficiálně (tedy legálně) nedá! Ať už budete chtít rozjet cokoliv, bez počátečního kapitálu se neobejdete nikdy!

Nevěřte těm báchorkám, co se často někde objevují (sám jsem jich viděl a četl hodně), jak založil ten a ten nějakou společnost s jedním dolarem (s posledními korunami) v kapse. Podobnými příklady bych mohl pokračovat dál a dál ;-). Proč to tvrdím? Samotné založení živnosti vás bude stát 1 000 Kč, ať už to bude na jakýkoliv obor i mimo svět internetu.

Pokud chcete podnikat právě na internetu, tak minimálně další peníze vynaložíte na doménu a webhosting, což je cca dalších 600 Kč, když vezmu v potaz ty dnes nejlevnější možnosti.

Dále potřebujete nějaké pc, případně do něj i programy (ne všechny jsou zdarma a když už jsou případně zdarma, tak nemusí sloužit všechny i ke komerčnímu účelu, proto je potřeba dát pozor na jednotlivé licence!), což jsou další náklady a připojení k internetu, což znamená též pravidelná měsíční platba xxx Kč dle poskytovatele.

Aby jste nemuseli platit (hlavně v začátku) povinné měsíční odvody za sociální a zdravotní pojištění, tak musíte být buď studentem, nebo něčím zaměstnancem, jinak si rovnou připravte každý měsíc dalších cca 3 700 Kč (vycházím z údajů pro rok 2013 a počítejte i s tím, že se minimální odvody každý rok zvyšují!).

Takže, jak sami můžete vidět, tak do začátku potřebujete minimálně takové 2 000 Kč na rozjezd podnikání na vedlejší činnost. Další náklady vzniknou pak při vyúčtování daní (toto vás nemine nikdy!), které si ne každý zvládne udělat sám (pokud jste zaměstnaný, tak zaměstnavatel vám připraví maximálně podklady o výdělku v práci, ale nikdy vám to neupracuje on!) a proto bude potřeba někomu schopnému za zpracování zaplatit.

Kdyby jste chtěli podnikání rozjet rovnou jako svou hlavní činnost, budete na první rok podnikání potřebovat minimálně cca 45 000 Kč jen na výše zmíněné zálohy, plus opět vyřešit daňové přiznání, které též nějakou tu korunu spolkne.

Ještě si stále myslíte, že jde začít podnikat a vydělávat s holým zadkem? K uvedeným orientačním číslům si připočtěte roční osobní náklady, tedy bydlení, jídlo, telefon atd. a rázem je to mnohonásobně víc. Zisky nemusí být v prvním, ale i dalších letech žádné (záleží  hodně na konkrétní činnosti a oboru) a když už nějaké budou, nemusí zdaleka stačit na vše!

Na závěr bych jen dodal, že jsem tímto článkem nechtěl rozhodně nikoho demotivovat a hanit něčí rozhodnutí začít podnikat, jen jsem chtěl upozornit na veškeré rizika s tím spojená, která se zase až tak často všude neobjevují a mnoho lidí tak má naprosto zkreslenou představu o tom, jak to funguje a pak se akorát diví, že se dostanou do průšvihu a případně i dluhů.

Proto než se do něčeho pustíte, tak je dobré vše důkladně zvážit a promyslet, než se horkokrevně do něčeho pustit a pak toho akorát litovat a drbat si hlavu ;-). Podnikání má stejně jako klasické zaměstnání mnoho výhod, ale i záporů a myslím si, že podnikání rozhodně není pro každého.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Jde začít podnikat bez peněz?

 1. Lukáš napsal:
  Já už jsem v ČR a od zítra se začínám soustředit právě na to jak na netu vydělat peníze, takže mě tohle nemine ať už dřív nebo později. Chci to udělat tak,v že nejdřív udělám nějaký ten web, dva, tři… a poté umožním nejspíš mému podnikajícímu bratrovi umístit reklamy na ty weby, no a budu sledovat jestli vydělávají přes PPC právě přes bratra a živnost si založím až teprve když se výdělky budou úspěšně rvát s náklady spojenými s podnikáním. Zkusím náklady co nejvíce kosit takže se vydám radši touhle pofidérní cestu, než sázet tisíce bez vidiny budoucnosti 🙂
 2. AlesN napsal:

  @Lukáš: Dosti podobně to řeším i já (dlouhodobě jsem marodil po pracovním úraze, tak to jinak ani tehdy nešlo a nyní mě nic nenutí to změnit) a myslím si, že podobných případů bude mnohem více, takže bych se tím nějak moc nezabýval ;-).

 3. Inside napsal:
  Je dobré upozornit, že začít podnikat není zas tak úplně levná věc. Na druhou stranu nejsou potřeba miliony na začátek ani shánět úvěr.
  Důležité je vědět, z čeho bude podnikatel, začínající, žít, než se objeví první reálné tržby. Výhodou je začínat pomalu na marodce nebo s financující přítelkyní/manželkou/rodiči do začátku. Z hlediska nákladů je lepší začít poskytovat služby, než nabízet zboží.

  Jako perspektivnější bych viděl koupit založenou sro, než začít jako živnostník, v sro jde lépe „optimalizovat“ mzdu a odvody.

 4. Karla napsal:
  Internet umožňuje dobrý začátek pro začínající podnikatele. Nejhorší závazek je nájemné. Zaplatit si doménu je stále menší risk/investice než si někde pronajmout a vybavit prostory. Jinak je určitě jednodušší začít podnikat s pár tisíci na účtě, abychom nestresovali hned od začátku sebe i své okolí. A se souhlasem a podporou rodiny!
  Jinak díky za článek, je dobré se na to podívat v pár bodech trochu kriticky :), i já se o to pokouším ve svých článcích …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *