Máte vaší doménu již připravenou na IPv6 a zabezpečenou pomocí DNSSEC?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Poslední dobou se o protokolu IPv6 všude hojně mluví, což je způsobeno hlavně tím, že dne 3.2.2011 došlo k přidělení posledních bloků adres (IP adres) na starém protokolu IPv4 (který umožňoval přidělení cca 4 miliard adres), čímž došlo k jejich vyčerpání.

To by zjednodušeně řečeno samo o sobě nebylo ani to nejhorší, co se mohlo stát, že došly adresy, jelikož starší protokol IPv4 sám o sobě již stejně začíná nestačit kapacitně současnému nárůstu přenosových rychlostí. Takže v multimediální době, kdy se přehrávají videa o sto šest, fungují internetové televize, volá se přes internet a to i konferenčně nic moc zjištění a přechod na novější technologii IPv6 je tak nevyhnutelný ;-).

Kdy k samotnému přechodu přesně dojde netuším. Zkoušel jsem hledat i nějaké bližší informace na internetu (jelikož nejsem brouk Pytlík, co všechno zná a ví), ale všude jsou vesměs jen odhady a dohady a konkrétní datum neexistuje (alespoň jsem ho nenašel). Však u nás v ČR to není nic nového a připomíná mi to nasazování digitálního vysílání, kdy se o tom nejprve dlouze diskutovalo, než to přešlo nakonec do reálu.

Každopádně jednou přeci jen k přechodu dojde a mohlo by se stát, že pokud provozujete nějaký web, tak by mohl být nedostupný. Z čisté zvědavosti mě dnes zajímalo, jak jsou na toto připravené mé domény a tak jsem hledal nějaké stránky, kde si toto mohu ověřit.

Pro české domény existuje celkem povedený přetahovací (snaží se kromě ověření i nasměrovat uživatele od konkurence, která ještě není na IPv6 připravena) webík, který nedávno spustila hostingová společnost ONEbit a najdete ho na adrese www.zustan-online.cz.

Kromě ověření dostupnosti IPv6 dokáže zjistit, jestli máte doménu zabezpečenou pomocí DNSSEC (Domain Name System Security Extensions, což je ochrana proti napadení a zneužití vašich DNS záznamům domény).

Domény-Zustanonline.czJak můžete vidět na obrázku výše, tak takhle vypadá test, když je vše ok (moje Kecy k věci.cz) ;-). Na druhém obrázku můžete vidět, když tomu tak není a pro tento účel jsem zvolil první známější doménu, která mě okamžitě napadla (Aukro.cz). Výsledek je pro mě popravdě překvapující a čekal jsem, že mi hledání příkladu zabere mnohem více času :-).

Domény-Zustanonline.cz 2Pokud máte jinou doménu, než je .cz, tak můžete pro ověření IPv6 vyzkoušet například web na adrese ip6.nl, který vám ukáže i to, jak je na tom vaše internetové připojení. Předpokládám, že většinou stejně bídně jako u mě, viz obrázek níže ;-).

kecykveci.cz   IPv6 domain readiness tester

aukro.cz   IPv6 domain readiness testerPro ověření DNSSEC u jiných domén než .cz můžete použít například tento nástroj na adrese viewdns.info/dnssec/ ;-).

DNSSEC Test   ViewDNS.info

DNSSEC Test   ViewDNS.info 2A co vy, jak jste na tom? Dbáte na bezpečnost svých domén, nebo to nějak neřešíte? 😉

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 23.11.2012

Zařazeno do: Internet

Zobrazeno: 764

Štítky: , , , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *