Měření dostupnosti webových stránek zdarma část 1

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Každého provozovatele jakéhokoliv webu by měla zajímat dostupnost jeho stránek, jelikož to má vliv nejen na návštěvnost (nefunkční stránky nikoho nezajímají!), ale vypovídá to i o kvalitě poskytovatele hostingových služeb.

Pokud se podíváte na jakoukoliv webovou prezentaci hostingových společností, téměř všude najdete nějakou informaci o dostupnosti služeb, což často bývají čísla něco jako 99,9% a různé ekvivalenty těchto čísel.

U některých je to pravda, u některých samozřejmě ne a lžou, jelikož špatné výsledky málokdo přizná a veřejně prezentuje :-).

Což o to, krátkodobí výpadek (myšlen takový, který je v řádu maximálně několika minut, ne hodin!) může mít kdykoliv kdokoliv, jelikož většinou může být způsoben i souhrou několika neovlivnitelných událostí, takže očekávat dlouhodobě po někom, že bude mít dostupnost 100% je nesmysl.

Naštěstí existuje na internetu několik nástrojů (jak placených, tak i těch free), které tu dostupnost dokážou měřit za vás a proto jsem se rozhodl sepsat takový menší několikadílný seriál o různých nástrojích na měření dostupnosti stránek.

Mnoho lidí má odpor za cokoliv platit, tak jsem se záměrně zaměřil na ty, co jsou zdarma ;-).

Jako první si tedy představíme službu s názvem UptimeRobot.

Uptime Robot

UptimeRobot vznikl v lednu 2010 a umožňuje sledovat až 50 webových stránek pod jedním vytvořeným účtem, které kontroluje každých 5 minut a to naprosto zdarma.

Pokud by vás zajímalo, jak to, že je UptimeRobot zdarma, tak je to způsobeno tím, že se autoři projektu (Umut Muhaddisoglu a Daniel Rimille) snaží jít cestou, kdy je UptimeRobot financován z reklam sponzorů, než aby to zpoplatnili pro uživatele ;-).

O případných výpadcích můžete být neprodleně informovaný, stačí si nastavit upozorňování!

Upozornění může být pomocí zaslání SMS (v ČR je podporováno pouze O2), emailu, Twitter, RSS, případně oznámením na iPhone / iPad.

Službu testuji teprve krátce a žádný výpadek jsem prozatím neměl, tak o tom, jak upozorňování funguje víc nedokážu říci.

Uptime Robot 2

Pokud by jste chtěli UptimeRobot snadno integrovat na web, který běží na WordPressu, tak toho snadno docílíte díky oficiálnímu pluginu (najdete ho ZDE) a klíče API ;-).

Jinak monitorování stránek může probíhat celkem 4 způsoby, vidět jsou na obrázku níže ;-).

Uptime Robot 3

Měření dostupnosti probíhá z několika IP adres, tak aby vám to nějak nekazilo statistiky návštěvnosti (Webalizer, AWStats, Google Analytics atd.), je potřeba IP adresy vyloučit ze sledování!

IP jsou: 74.86.158.106, 74.86.158.107, 74.86.179.130, 74.86.179.131, 46.137.190.132, 122.248.234.23 a 74.86.158.108.

Tolik o UptimeRobot, jelikož si myslím, že bude lepší, když si ho případně vyzkoušíte sami, než abych tu psal nějaké sáhodlouhé kecy, které nikomu nic neřeknou.

No a v dalším díle představím opět nějaký ten měřící nástroj, co je zdarma ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 19.6.2013

Zařazeno do: Internet

Zobrazeno: 1115

Štítky: , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Měření dostupnosti webových stránek zdarma část 1

 1. kanter napsal:
  takýchto podobných nástrojov som videl na nete už niekoľko, väčšinou sú tiež free
 2. ****** napsal:
  Mám jeden web, kde jsem sám zjistil občasné výpadky anebo výrazné zpomalení načítání stránek. Čekám na další pokračování seriálu, abych si mohl vybrat spolehlivý měřič dostupnosti a pak se rozhodnout, zda a kam přestěhuji web.
  Děkuji ti za tvou práci pro nás.
 3. Jan Novák napsal:
  Ahoj, já jsem hledal řešení, které bude zdarma, ale v případě problému mi může zaslat SMS zprávu – jelikož potřebuji vědět, co nejdříve, když dojde k nedostupnosti mého webu. Našel jsem český nástroj ikontrola.cz, která je úplně zdarma a nabízí intervaly měření od 1 minuty po 60 minut. Cena za SMS je 5 Kč a to je jediné, co se zde platí. Pokud SMS nevyužijete, tak máte vše zdarma. Jsem nadšený :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *