Mít vlastní server za cenu virtuálního již není sci-fi, ale realita ;-)

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Pravidelně projíždím stránky všech poskytovatelů hostingových služeb a tento týden mě osobně zaujala a zároveň i šokovala nabídka, která se objevila na stránkách hostingové společnosti TELE3. Konkrétně se jedná o nabídku levných serverů, které bez jakéhokoliv váhání mohou svou cenou přímo konkurovat i kvalitním VPSkám. Navíc, TELE3 není žádný hostingový nováček a patří mezi top firmy v tomto oboru (co vím, hostuje u nich například Webtrh.cz, Webdeal.cz a mnoho dalších), takže si myslím, že si díky své reputaci nedovolí nabízet nic nekvalitního ;-).

Když se řekne vlastní server, tak rovnou můžete zapomenout na nějaké sdílení disku, paměti nebo dokonce výkonu cpu s někým dalším, což je u VPS naprosto nemyslitelné a pořád jste něčím omezováni. Tato mašina je prostě jen a jen vaše bez jakýchkoliv omezujících limitů ;-).

Někdo by mohl namítnout, že levný server je automaticky nekvalitní server, ale to si rozhodně nemyslím a to z následujících důvodů. Jde totiž o takzvané Blade servery, které jsou energeticky úsporné a navíc výrazně šetří místo ve stojanových rozvaděčích (takzvané racky) což napomáhá celkovým úsporám, které se zákonitě musí promítnout i na výsledné ceně.

blade-e350Například server na nové platformě AMD E-350 nabízí dvoujádrový procesor na 1,8 GHz, který je výkonově srovnatelný s Atomem 525, ale oproti němu má již nativní podporu virtualizace! Další výhodou je hlavně to, že lze celkově osadit až 16GB rychlými pamětí typu DDR-3. Navíc disponuje také rozhraním SATA-3 a v nabídce jsou mimo jiné ultra-rychlé disky SSD, které podají uživateli nekompromisní výkon ve formě rychlosti (čteni/zápis) oproti běžným serverům či sdíleným VPS.

Bez probémů utáhne i několik stovek webů na WordPressu a dle komunikace s technikem na tomto HW běží bez problému i Windows 2008 server vč. 64bitové verze, která fungovala i na zmíněných Intel Atomech, ale ty umí využívat a pracovat s maximálně 4 GB RAM, což je pro 64bit OS a při této ceně vyloženě škoda nevyužít navýšení ;-).

Základní cena takového serveru se 4 GB operační paměti (RAM) a dvěma disky SSD vychází kolem neuvěřitelných 1000,- Kč měsíčně a to včetně DPH! Tím ale tato zajímavá nabídka nekonči, jelikož další navýšeni operační paměti (RAM) je řádově za stokoruny! Jak to vím? Odpověď je jednoduchá, líná huba, holé neštěstí. Jednoduše jsem napsal na podporu, abych si jako ne příliš zběhlý serverový uživatel zjistil nějaké informace ohledně těchto levných serverů (poslední dobou docela vážně uvažuji o migraci a posunu o level výše na něco svého v dohledné době) a jeden z mých dotazů se právě toho týkal 😉 Navíc si server můžete sestavit sami, na jejich webovém konfigurátoru serveru kde ihned vidíte i celkovou cenu.

in-2Ale zpátky k tomu rozšíření operační paměti (RAM), jelikož toto by mohlo být ideální a hlavně cenově dostupné například pro příznivce CMS typu Joomla či Drupal, kteří potřebuji vysoký memmory limit pro php, protože by zbytečně nemuseli šetřit paměť, jako to většinou nyní dělají a mohli by jí doslova dát naložit ;-).

A to nejlepší na konec! Jak už jsem psal výše, zjišťoval jsem si ohledně těchto serverů informace a za zveřejnění rozhodně stojí i to, že na servery si můžete instalovat operačním systém dle vaší libosti.Jednoduše stačí zaslat technické podpoře TELE3 požadavek na konkrétní ISO, nebo poštou zaslat vlastní instalační media (například již zakoupený SW vaší firmy) ;-).

predniKdyž si to tak shrnete kolem a kolem, nevyplatí se pomalu zavrhnout VPS a pořídit si vlastní levný, přesto dostatečně výkonný server? Když jsem tak porovnával, co bych kde dostal za 1 000,- Kč měsíčně (u VPS), tak je to pomalu všude dle mě pouze nabušené GB na disku, které málo kdo využije a výkon operační paměti (RAM) docela pokulhává a i s procesory to není kolikrát nejlepší, když vezmu v potaz, že je to vše ještě sdílené vždy s někým dalším.

Tak co myslíte? Odzvonilo levným a hlavně přetíženým VPS? Popravdě asi ne ;-), protože každá kategorie má své příznivce a v poslední době se uživatelé často přiklánějí k nejnižší ceně na trhu bez ohledu na parametry. Spíše tento článek berte jako důvod k zamyšlení, pokud uvažujete o výkonnějším VPS se 4 GB RAM, protože díky zmíněné nabídce můžete mít vlastní železo za cenu virtuálu ;-).

Jako tradičně jsou komentáře k dispozici a už se těším na Vaše názory ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 18.11.2012

Zařazeno do: Hostingy

Zobrazeno: 872

Štítky: , , , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

2 komentářů k: Mít vlastní server za cenu virtuálního již není sci-fi, ale realita ;-)

 1. Mirek napsal:
  Nabídka od Tele3 je sice na první pohled výhodná, ale když se na to člověk podívá podrobněji tak už to tak výhodné není. Porovnal jsem v konfigurátoru jejich nabídnu s tím co mám já a není to tak úplně až tak dobré jak to na první pohled z článku vyznívá. V nabídce mají HP DL 120 G7, a já mám HP DL 120 G5 . Když jsem si naklikal ty samé parametry (disky, paměti, linka) tak mi vyšla cena 3360 bez dph. Mám o více než 1000 kč levnější včetně dph a to jsem ten server dostal nejenom s debianem, ale i ISPconfig. A hlavně, po 18 měsících si ho budu moci odkoupit za zbytkovou cenu (pár měsíců ještě zbývá). Ano, dalo by se říci že G5 není G7 výkonově to jistě není srovnatelné, ale dostupný výkon je vždy poplatný době pořízení.

  Tímto postem určitě nechci kritizovat Tele3, je to dobrý hoster a čemž svědčí hostované projekty viz. článek, ale je vidět že si svou kvalitu nechává všude zaplatit a to i na HW.

 2. Todor Dimitrov napsal:

  s vyssi cenou u vyssich modelu mas vice mene pravdu, ale je potreba si uvedomit, ze v cene pronajmu poskytujeme i zalozni HW apod.

  take je dobre porovnat parametry G5 / v podstate se jedna o nasi nabidku SnowHillu, ktera je presne o 1.000,- bez DPH levnejsi 🙂
  viz. srovnavaci tabulka: http://www.tele3.cz/pronajem-serveru-tabulka.html

  a co se tyce odprodeje po zivotnosti modelu ? neni problem se na nem domluvit, protoze nas kolega si vybehove modely prodava sam na Aukru jako bonus

  jde hlavne o to, ze 3-4 lete modely jsou pro housing v podstate energeticky dost nevyhodne, jakykoliv nove zakoupeny HW se v provoznich nakladech zaplati cca do 18-24 mes. max.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *