Moje zkušenost s odbytným u penzijního připojištění a životního pojištění

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

V roce 2010 jsem uzavřel na základě toho, že nám zaměstnavatel dle kolektivní smlouvy přispíval celkem dost na penzijní připojištění a životní pojištění u AXY. Kdyby tehdy nebylo těch příspěvků, ani o jednom produktu bych neuvažoval, jelikož nejsem příznivce tohoto typu spoření.

Upřednostňuji spíše věci, kde mám své peníze celou dobu pevně pod kontrolou a kdykoliv je mohu v plné výši vybrat, což ani jeden zmíněný produkt samozřejmě nenabízí. Teď, po skoro dvou letech od založení došlo ke změně u mého zaměstnavatele, byli jsme prodáni jiné společnosti u které, až domarodím pracovat stejně nebudu (čeká na mě výpověď), tak jsem se rozhodl oba produkty zrušit, jelikož si plné částky platit sám nehodlám.

Toto jsem nemusel dělat okamžitě, ale stejně by mě to čekalo za pár měsíců, tak jsem to chtěl mít vyřešené co nejdříve. Na penzijní připojištění jsem si přispíval ze svého 100 Kč a zaměstnavatel platil 540 Kč. Ke dni zrušení tam bude naspořeno 13 348,20 Kč, z čehož za nedodržení smlouvy přijdu o státní příspěvek ve výši 950 Kč a AXA si za storno vezme 15% ze zbylé částky. Tudíž mi bude nakonec vyplaceno něco kolem 10 000 Kč. To by ještě celkem šlo a beru to.

Totální zlodějina mi přijde naopak u životního pojištění, kde jsem si já platil 334 Kč a zaměstnavatel přispíval 666 Kč. Popravdě moc nerozumím tomu, kolik se vlastně naspořilo za celou dobu, jelikož vidím u svého účtu celkem tři čísla a to suma předpisů ke dni aktualizace, která je 23 000 Kč, druhé číslo ukazuje 21 666 Kč a poslední údaj ukazuje 20 231, 67 Kč. Ale budiž, více jak 20 000 Kč se tam naspořilo.

Při uzavírání jsem se ještě speciálně ptal pracovníka (již vím, že kecal ;-)), co se mnou sepisoval smlouvu na to, jak je to u životního pojištění se zrušením do budoucna, kdyby nastala (tehdy jsem to ještě netušil) situace jako je dnes. Bylo mi řečeno, že po dvou letech se to dá v pohodě zrušit a dostanu na zpět minimálně to, co jsem do toho vložil ze svého. Proto jsem počítal s tím, že svých cca 8 000 Kč vložených dostanu zpět, i kdyby to bylo třeba 5 000 Kč, ještě bych byl dejme tomu spokojen, než s tím, co nakonec dostanu ;-).

Toto jsem si myslel pouze do doby, než jsem došel na pobočku AXY. Tam mi bylo řečeno, že z životního pojištění nedostanu ani korunu! Když jsem se ptal, jak je to možné, tak mi bylo řečeno, že první dva až tři roky dle délky smlouvy (tu jsem měl do roku 2047) se defakto šetří do nějakého počátečního depozitu nebo co a až další roky dochází k samotnému šetření. Na otázku, kdy bych mohl smlouvu zrušit, abych dostal vůbec nějaké peníze jsem se uspokojivé odpovědi nedočkal, jelikož samé mlžení.

Nakonec pán volal někam na centrálu AXY, kde mu řekli, že z mé smlouvy bude nakonec odbytné činit 500 Kč! To je ale balík panečku :-D. Přes 20 000 Kč je v trapu, z toho 8 000 Kč z mé kapsy, to byl nejspíš můj dosavadní nejlepší kšeft ;-). Kdybych toto věděl na samém počátku, tak bych smlouvu nikdy nepodepsal a těch svých 8 000 Kč hodil raději do kanálu, než je nacpal nějaké pojišťovně.

Nejvíc se mi líbila odpověď na mojí otázku, komu, nebo na co vlastně těch více jak 20 000 Kč padne? Dozvěděl jsem se, že budou použity na poplatky pojišťovně za zrušení ;-)! Pak se vůbec nedivím, že je v každé pojišťovně nespočet ředitelů, co tam nesedí zadarmo, mají honosná služební auta a podobně :-D. Za takové poplatky je to potom sranda financovat.

Ale přeci jen jsem si z toho odnesl ponaučení a to, zlatý spořící účet u banky. Když to porovnám na zhodnocení, tak můj spořící účet má jen o 0,38% nižší úrok než byl výnos (i když v mém případě spíš obrovský prodělek) u AXY. Navíc, u takového spoření je výnos pohyblivý, takže může být i mnohem menší než je nakonec úrok u spořícího účtu, kde je pevný.

Peníze mám obdržet v prosinci (měsíční výpovědní lhůta), tak jsem zvědav, jestli se nevyskytne nakonec ještě nějaká komplikace. Při mém celoživotním štěstí by mě to ani trochu popravdě zase tak moc nepřekvapilo a navíc, mají to i přímo v názvu: AXA více než/standart :-D.

A co vy, máte též někdo zkušenost s rušením nějaké podobné smlouvy? U jakého pojišťovny to bylo a jaký byl případně váš průběh?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Moje zkušenost s odbytným u penzijního připojištění a životního pojištění

  1. Tak to já jsem měl podobné zkušenosti. V 19 (1999) jak jsem začal pracovat jsem chtěl začít i spořit. Sousedka, která nám dělal finanční poradkyni přišla s produktem, který neznala ale byl skvělý (u nás tehdy málo známe penzijní připojištění) Tehda u té smlouvy byla garantovaná určitá procenta nárustu, což dnes není. Ale protože jsem to uzavíral v té době, konec smlouvy byl v dosažení mých 55 let. Tak jsem v dnešní době nemohl čerpat státní podporu (pro ní má smlouva končila moc brzo) takže jsem se rozhodl po 8 letech smlouvu zrušit. (Uvažoval jsem tak že vybrané peníze dám na stavebko a zůročím je) Dal jsem na penzijní připojištění 100 měsičních plateb po 600,- Kč (na začátku to bylo 10 procent z mé výplaty, což bylo dost na to že jsem měl vidět peníze až před důchodem) no a z Alianc mi tehdá přišlo nějakých 54000,- Kč tzn -6000,- oproti tomu co jsem vložil kde je inflace 🙂 Nicméně tento měsíc jsem si opět penzijní připojištění založi Šetřit je třeba.
  2. AlesN napsal:

    Nooo, to je také hezké :-). I když na druhou stranu je dobré alespoň to, že si dostal 54 000 Kč, než já 500 Kč ;-). Šetřit je zajisté dobré a pokračuji v tom i já, jen musí mít člověk nad svými penězi alespoň trochu moc a ne pomalu 40 let nic nevidět a ještě se modlit, jestli vůbec své peníze uvidí (jestli je někdo náhodou neznárodní) :-D.

  3. REnata napsal:
    Mám stejnou zkušenost u Flexi životní pojištění české pojišťovny,řekla bych nejhorší pojišťovna na trhu!!! Spořila jsem 1100kč. měcíčně,po 3 letech jsem dala výpověď a závěr nedostanu nic,protože kapitálová hodnota smlouvy není kladná,takže kam se podělo 40 tisíc,které jsem zaplatila? Je to šok,každy by si měl dát pozor než něco uzavře.Jsem ponaučená a na takové státem podporované zlodějny si dám velký pozor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *