Moje zkušenost s pobytem v nadstandardním pokoji ortopedicko – úrazového oddělení kladenské nemocnice

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Včera (5.4.2013) jsem se vrátil domů z pobytu v kladenské nemocnici, kde jsem byl od středy 3.4.2013. Toto byl již můj druhý pobyt v poměrně krátkém čase (první byl 28.6.2012 až 30.6.2012). Při prvním pobytu jsem byl na klasickém pokoji pro 6 pacientů (něco málo jsem o tom sepsal již tehdy v tomto článku).

Teď při druhém pobytu jsem se rozhodl vyzkoušet nadstandardní pokoj, abych mohl porovnat ten rozdíl a zjistit, za co si vlastně pacienti připlácí (dle oficiálního ceníku nemocnice s účinností od 1.3.2013, najdete ho i níže jako obrázek to dělá 630 Kč na den, což pro mnoho lidí je velký a drahý luxus, hlavně při delším pobytu).

nadstandard cenikJeště než popíšu samotný pokoj (a přidám nějaké jeho fotografie), tak sem přidám níže mé aktuální foto (pořízeno včera mobilem v cca 14:30), aby bylo vidět, jak mě „zřídili“ 😉 a něco málo o operaci, aby to nevypadalo, že si informace cucám z prstu!

2013-04-05 14.27.53Pokud by vás zajímalo, o jakou operaci šlo a co mi to vlastně dělali, tak více informací najdete zde, jelikož se jedná o stejnou věc, jen na druhé ruce ;-).

Tak a teď už o samotném pokoji. Nevím, jakou má kdo představu o nadstandardu, ale já byl po prvotním otevření dveří a vkročení do pokoje celkem v šoku a to nejsem ničím z domova zhejčkanej a rozhodně nežiji v nějakém luxusu ;-).

Když jsem si hned promítl cenu za pobyt vs. nabízený komfort (dvoudenní pobyt vyšel na 1 260 Kč za nadstandard + 2x 100 Kč povinné poplatky za nemocnici), tak to bylo dosti žalostné a já osobně bych se to styděl za ty peníze vůbec nabízet. Vybavení pokoje už něco pamatuje a rozhodně nepatří k nejnovějším.

2013-04-03 13.15.14Pokud se podíváte na fotografii výše a zaměříte se na balkónové dveře. Ty si dovolím tvrdit, že jsou starší jak já (letos v lednu mi bylo 29 ;-)). Pěkně nimi táhlo (docela by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby bylo venku třeba mínus 20 stupňů), takže na pokoji byla celkem kosa a to rozhodně nepatřím k těm, co doma musí mít 23 stupňů.

Když chodila sestra měřit v den operace teplotu (4.4.2013), tak se divila, že jsem stejně jako kolega vedle na pokoji podchlazen ;-). Proč asi, když u něj to dle informací bylo obdobné a celý pobyt byl zachumlán pod peřinou stejně jako já.

Topení mohlo být maximálně natažené v podlaze (jinde po ničem, co by mohlo vydávat teplo ani památky), ale vypnuté, případně zapnuté na takovou teplotu, že se to nedalo vůbec poznat. Nějaký čas jsem se dříve topenařinou živil, takže vím, o čem mluvím.

Osobně mi na pokoji hodně chyběl internet, přeci jen v dnešní době není problém wifi připojení dostat kamkoliv a dle telefonu jsem našel 3 zaheslované místní sítě se solidním signálem.

Kdyby vytvořily nějakou i třeba omezenou (aby nešly stahovat filmy atd.), která by sloužila čistě k surfování, viděl bych to jako plus. Kolega z vedlejšího pokoje tak měl notebook akorát na zahřívání nohou a já jel na internetu v mobilu, na který tam byl celkem žalostný signál.

V popise vybavení stálo, že je na pokoji uzamykatelná skříň. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, žádnou takovou jsem na pokoji nenašel (možná jí tam plánují teprve dodat ;-)).

Koukal jsem ze zvědavosti po internetu cca po cenách jednotlivých komponentů, co byli v pokoji a odhadem vybudování jednoho takového pokoje stojí se vším všudy (počítám i zednické, malířské a další práce) cca 130 000 Kč (samozřejmě bez dohazování zakázek známým, obálkových metod atd.) a to jsem ještě dosti přidal a bral v potaz ceny za nové věci!

Návratnost takové investice by byla při současné ceně 630 Kč za den a dennodenní obsazenosti (na pokoje se dlouho čeká, takže obsazované jsou hodně) menší, než jeden rok (přesněji cca 207 dní) a pacienti by se tam cítily mnohem lépe a nemocnice by to měla brzy zaplacené a ještě by vydělala hned v prvním roce bez ;-)!

Takto, když porovnám onen nadstandardní pokoj s tím klasickým, tak je tam sice rozdíl ale…

Člověk je tam sice sám (což jsem ocenil nejvíce, jelikož když vám není po operaci zrovna hej a máte okolo sebe x dalších lidí, který neustále rachotí, chrápou atd., tak nic moc), ale v zimě, škaredém prostředí (bílá barva není moc veselá a je opravdu nemocniční) s miniaturní TV (doma mám 107 cm úhlopříčku, tak jsem z postele na tu jejich necelých 40 cm úhlopříčku pěkně brejlil, měl jsem to spíš jako takové rádio s obrázkem a i bez televize bych se tam klidně obešel).

Rychlovarná konvice je jednoznačně plus (nemocniční hrnky s podšálky hodně dlouho nepoznaly, co to znamená, když se řekne, že jsou umyté ;-)), malá chladnička též. Sprchový kout jsem netestoval, jelikož můj zdravotní stav (a hlavně zdejší zima) mi to moc nedovolily.

Záchod, to je též kapitola sama pro sebe. Za celou dobu mého pobytu nebylo ani jednou doplněno mýdlo do zásobníku u umyvadla a bůhví, kdy tam bylo vůbec naposledy, jelikož zásobník byl pěkně vyschlý! Ještě, že na dveřích zevnitř byla cedulka s nabádáním k mytí rukou ;-).

Elektronicky polohovací lůžko je sice fajn, ale jen pro pohybově omezené lidí. Já polohování využil jen jednou a to, abych nahradil zvednutím výšku polštáře a měl tak pod hlavou akorát a leželo se mi alespoň trochu pohodlně.

Naštěstí se na podobné věci nespoléhám a vždy mám všude vše vlastní a to včetně stravy. Strava je totiž naprosto stejně žalostná, jako bez nějakého nadstandardu, tedy většinou neslaná, nemastná parodie na jídlo!

Kdybych náhodou musel ještě někdy do nemocnice na nějakou operaci, tak bych si vzal nejspíše znovu nadstandard (záleželo by také na tom, na kolik dní bych tam musel jít) jen kvůli tomu osobnímu pohodlí (samotě, jelikož ta jediná má dle mě tu přidanou hodnotu a nějakou tu cenu na pokoji ;-)), i když je to neadekvátní a drahé.

Překvapil mě také fakt, že za nadstandard musíte zaplatit hned, jak vás propustí a to pouze v hotovosti (vyžadují to mít přesně!) a povinné poplatky platíte zvlášť a ty můžete klidně převodem. Takže trošku takový kocourkov a paradox ;-).

Co se týká perzonálu nemocnice, tak v tomto ohledu si nemohu absolutně na nic stěžovat a vše perfektní. Operatér (stejný jako minule u levé ruky) odvedl svou práci opět na jedničku s hvězdičkou. Sestřičky byly velice milé, ochotné a mrzáčkovi po operaci hodně pomohli ;-).

Tak a teď by mě docela zajímalo, co si o cenách a vybavení nadstandardu myslíte vy? Byli jste někdy (i třeba na jiném oddělení, nebo v úplně jiné nemocnici) na nadstandardu a jaké máte zážitky a zkušenosti? Co vám vyhovovalo a co naopak ne? Komentáře níže jsou k dispozici a nebojte se ventilovat pravdu ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Moje zkušenost s pobytem v nadstandardním pokoji ortopedicko – úrazového oddělení kladenské nemocnice

 1. Dandark napsal:
  Zdravím,
  se zájmem jsem si přečetla tvůj článek. Dle mých zkušeností se v tvém případě o nadstandard a luxus opravdu jednalo. Jak to vypadá pokud nadstandard nemáš popíši níže. Jinak jsem ráda že už jsi zpátky, mám na tebe spoustu dalších dotazů k mému webu. Tvé rady jsem si vzala k srdci tak jsem zvědavá na tvůj názor.

  Před 4mi lety mě hospitalizovali se zády. Trpěla jsem takovými bolestmi, že jsem nemohla chodit, ležet, ani sedět. Bolest z bederní páteře šla přes hýžďový sval přes stehno, koleno a lýtko až do prstů u nohy. Bylo to jako když do tebe pustí elektický proud, permanentní bolest s elektrickými výboji. Lépe to popsat nedovedu. Přijali mě na internu do Nymburka, kde jsem ležela měsíc. Jediné co se mnou dělali, tak mi dávali kapačky a injekce proti bolesti. Navykli mě na Tramal a Dolsin. Na pokoji jsme byli čtyřy. Většinou to byly ženské po mrtvičce. Střídaly se na pokoji a já tam zůstávala. Nejhorší bylo, že kolem lidi umírali.

  Obden byl exitus, to pak hned letěly sestry na pokoj, mrtvého dali na kovový stůl, přiklopili ho kovovým poklopem. Pak se čekali na chodbě s nebožtíkem a hrozně se něčemu chichotaly. Většinou se to stávalo v noci a to v naprostém tichu bylo jak horor. Dědečkové páchali sebevraždy, dva si vytáhli kapačky ze žíly a nechali se skoro vykrvácet. Na dalším pokoji byla 90ti letá paní, která byla slepá a hluchá, takže asi nechápala co se s ní děje a kde je. Stále volala manžela a svojí maminku. Za dva dny zemřela. Zdi oprýskané, okny nám táhlo dovnitř, vše bylo minimálně 40 let staré aniž by to někdo opravil.

  Žádný nábytek, jen kovové oprýskané stolky u kovové postele, která pamatovala snad i Světovou válku. Protože sestry měnily povlečení jen když někdo umřel, nebo ho propustili, tak já byla ve stejném povlečení celý ten měsíc. A protože krom kapaček jsem dostávala 3x denně dvě injekce, tak bylo i zakrvácené. Sestry chodily jen při podávání léků a při vizitě, jinak jsme je neviděly. Kdyby nepřišel můj neurolog, tak bych tam asi byla doteď, nebo natáhla bačkory.
  Ten se na mě podíval, seřval je a objednal do Liberce na magnetickou rezonanci. Jako akuťák mě za dva dny operovali.

  Tam jsem byla také na BEZstandardu. JENŽE když mě dovezli, tak jsem si myslela, že jsem v nebi. Nejen přístup doktorů a sester,byli velmi milí a ochotní. Na pokoji jsme byly tři, bylo tam teplo, útulno, a čekala na mě velmi příjemná polohovací postel. Peřiny a povlečení čisté a voňavé, měnili ho každý den, pokud bylo potřeba tak i vícekrát. Sestry chodily několikrát za hodinu se ptát, zda je vše v pořádku a jestli něco nepotřebujeme.

  Přes to, že jsem na pokoji nebyla sama tak jsem se cítila velice dobře a spokojeně.

  Do Nymburské nemocnice bych nešla už nikdy v životě, tedy jen v případě, že bych chtěla spáchat sebevraždu. Pak ano, pak by to bylo to pravé místo. Jediné co jsem si z Nymburka odvezla byla závislost na Dolsinu a nevratně poškozené nervy do pravé nohy.

  Takže zda si platit nadstandard? No myslím, že ano, je to vlastně takový legální úplatek. Ale jen v Nymburce, v Liberci nemusíte, tam mají nadstandart za standart.

 2. Inside napsal:
  No a pokud by vás zajímalo, jak je to na Slovensku, konkrétně v Nemocnici Lučenec, tak přidávám link na článek s fotografiemi. Za nadstandard tam považují i vlastní ohřívač, za který si mimochodem zaplatíte zvlášť, jinak umrznete. Ne balkon tam nemají, zato ty okna… http://dobreazdravo.sk/pobyt-v-nemocnici-oddych-alebo-skuska-nervov-druha-cast

  O jídle se nedá hovořit, vozil sem ho tam pacientce každý den. Jaký to kontrast s Nemocnicí v Ružomberku, kde to bylo vše úplné jinak, dobře, úplně nejlépe a bez příplatku.

  Zajímavé je, že ať má člověk jakoukoliv zdravotní pojišťovnu, nezáleží na ni, ale na personálu a na nemocnici. Kdyby některé špitály úplně zrušili, pacienti by si jen oddechli.

 3. AlesN napsal:

  @Dandark: Děkuji za „pěkný“ (i když to prožívat pěkné nebylo) komentář. Je to opravdu síla tedy a není k tomu snad ani co dodat.

  Jinak, emal je připraven na otázky 😉 Neslibuji, že odpovím hned, ještě jsem nestihl všechny resty, které v emailu mám, ale budu se snažit co nejrychleji.

  @Inside: Nooo, koukám, že na Slovensku je to též parádička. Tak něco málo o tamních poměrech vím od táty mé přítelkyně, nedávno byl v Žilině v nemocnici, ale až taková chuťárna, jako na odkaze to zase nebyla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *