Moje zkušenost s žádostí o prodloužení výplaty nemocenského

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Dnes jsem měl bohužel tu možnost si vyzkoušet v praxi, jak vypadá jít před lékařskou posudkovou komisi. Nechci popisovat samotný průběh řízení této odborné komise (mimochodem, mě to spíše přišlo jako taková šaškárna s jednou 90-ti letou figurkou, co nebyla ani v bílém :-)), ale rád bych tímto článkem upozornil další lidi na to, na co vše se mají připravit před tím, než vůbec k té komusi půjdou, pokud si budou žádat o prodloužení výplaty nemocenské.

Blížili se datum (mě to zaslali přibližně 2 měsíce před vypršením), kdy vám vyprší podpůrná doba výplaty nemocenských dávek, což je maximálně 380 kalendářních dnů, přijde vám domů dopis z ČSSZ, kde vás informují, k jakému dni vám toto přesně vyprší.

Pokud do tohoto data nebudete již práce schopný, musíte (tedy nemusíte, ale pak nic nedostanete) si podat žádost o prodloužení výplaty nemocenského po uplynutí podpůrčí doby (na toto existuje přímo připravený formulář ve Wordu, který stačí stáhnout na internetu, vyplnit a zaslat na příslušnou adresu ČSSZ, kam spadáte).

Po zaslání budete poměrně dlouho čekat na nějakou reakci. Po několika dnech mi přišel dopis, který obsahoval tiskopis se základními informacemi co a jak a do kdy, dále jeden dotazník, který jsem musel vyplnit já (tam se vás ptají na zaměstnavatele a jakou práci vykonáváte) a formulář, který musí vyplnit váš ošetřující lékař. Vše jsem okamžitě vyplnil a zašel ke svému lékaři, aby mi i on svou část vyplnil a mohl jsem papíry odeslat.

Opět se poměrně nic dlouho nedělo, až mi přišel domů minulý týden 28.2.2012 (mimochodem, tento ten mi končila podpůrčí doba, takže rychlíci ;-)) dopis opět od ČSSZ, který obsahoval takové pikantnosti, na které chci upozornit níže v citaci a vysvětlit je.

První věci, které stojí za zmínku jsem podtrhl  a zvýraznil níže:

Poté, co jsme obdrželi podkladovou zdravotnickou dokumentaci od Vašeho ošetřujícího lékaře Vás tímto vyzýváme, abyste se laskavě dostavil k vyšetření Vašeho zdravotního stavu pověřeným lékařem okresní správy sociálního zabezpečení dne 5. března 2013, v 8 hod. 0 min. do místnosti č. 126 ………

Jak už jsem zmínil i výše, dopis mi přišel domů ve čtvrtek 28.2.2013, tedy 3 pracovní dny před samotným datem dostavení se (5.3.2013)!

K tomuto vyšetření prosím vezměte sebou:

1. občanský průkaz

2. lékařské zprávy o svém aktuálním zdravotním stavu, které případně máte k dispozici

3. potvrzení pracovní neschopnosti (jste-li toho času neschopen)

4. 2 dny před jednáním doručte prosím na OSSZ Kladno výpis z ortopedické dokumentace od začátku potíží se zápěstími vč. termínu operace (telef. domluveno s DR.), děkuji.

Pokud chodíte k odbornému lékaři, tak ten ordinuje jen v určité dny a zbytek dnů provádí operace. Zaráží mě, že toto neberou úřady absolutně v potaz a navíc ani sami moc dobře asi neznají zákony (viz níže ohledně zdravotní dokumentace)!

Můj lékař ordinuje pouze v pondělí a když opomenu to, že má momentálně dovolenou, tak už jsem ho mohl zastihnout nejdříve 4.3.2013 a to tam musím doslova vpadnout bez objednání a modlit se, aby si na mě udělal vůbec čas! Řádné objednání k němu znamená minimálně tři týdny čekání, jako jsem to měl naposledy (objednával jsem se dne 10.10.2012 a objednali mě na 5.11.2012).

Taková malá vsuvka je, že toho 5.11.2012 jsem byl po návštěvě lékaře okamžitě objednán k operačnímu zákroku (po levém zápěstí si vyzkouším i plastiku vazu v pravém zápěstí) a původní odhadovaný termín (což bylo někdy v únoru) se lehce pošoupl na někdy v květnu. Takže sláva, ještě že to vůbec nebolí a člověka neomezuje :-D. (Ironicky myšleno)

Nevím, na čem přesně byli spolu s doktorem dohodnutý a kdy vlastně, ale klasický výpis ze zdravotní dokumentace vám nemocnice udělá až, když si o ní písemně zažádáte. Samozřejmě, že to není zadarmo, ale hezky si to zaplatíte a dle zákona na to mají 30 dnů!

Navíc, nějak jsem absolutně nepochopil ani ten fakt, proč je toto nutné, když už jak sami píšou výše, že obdrželi od lékaře zdravotní dokumentaci a jestli nebyla podle jejich gusta, proč si o ní rovnou sami nepožádají?

Žádat jsem si musel přímo na právním oddělení (alespoň mě tam všichni odkázali a nikde jinde se se mnou o tomto nechtěli vůbec bavit, jen mi řekli, že mi to nesmí jinde vydat)! Podařilo se mi je tam ukecat, že mi to spěšně připravili a tato sranda, která mi byla nakonec k ničemu mě stála 175 Kč za 35 papírů ;-).

Nejlepší je nic po nikom nechtít, o nic nežádat a celkově být zdraví, což bohužel pokaždé nejde a nepovede se a proto, pokud budete žádat i vy, tak přeji pevné nervy, méně komplikovanější průběh a brzké uzdravení ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 5.3.2013

Zařazeno do: Zdraví

Zobrazeno: 1877

Štítky: , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *