Najít kvalitní dodavatele je pěkná fuška

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Jak už jsem se tu jednou zmiňoval v tomto článku, když mi to čas dovolí, pracuji na připravovaném e-shopu, který tvořím pro mojí mámu, která se v těchto věcech absolutně nevyzná. Krom tvorby grafické a textové jsem se zhostil i úkolu nalezení nějakých nových dodavatelů z důvodu větší škály sortimentu.

Na dodavatele mám celkem jednoduché požadavky. Dodavatel musí nabízet nějaké zajímavé zboží, nesmí mít stanovené nějaké přehnané minimální odběry (pokud nejsou stanoveny vůbec jen lépe), zboží možno vybrat online s možností zaslání a samozřejmě přihlížím i na cenu produktů.

Naivně jsem si myslel, že to nebude zase až tak velký problém, ale jak to tak pozoruji, tak je to sakra problém. Velkoobchodní prodej si každý vysvětluje po svém a podle mě se tím kolikrát sami připravují dobrovolně o zákazníky. Podmínka nákupu minimálně za 10 000, 20 000 a více tisíc mi nepřijde nějak extrémně atraktivní v porovnání s cenou za produkt.

Chápu, že velkoobchod je o objemu, ale proč někoho limitovat jednorázovým odběrem za hodně a u některého druhu zboží je to kolikrát několik stovek kusů, aby člověk vůbec dosáhl té minimální částky. Není lepší mít pravidelný odběry, než žádné, nebo jednou dvakrát za rok? Asi ne.

Jelikož nechci stavět politiku e-shopu na nízkých cenách, tak jsou pro mě takovýto dodavatelé naprosto nevyhovující a nepoužitelní. Nebudeme se snažit prodávat tisíce kusů za pakatel s minimálním ziskem a odebírat zboží od takových dodavatelů je doslova likvidační, pokud nemá člověk několik stovek tisíc korun na rozjezd.

Já si totiž myslím, že se e-shop dá rozjet i s kapitálem cca 100 000 a toho se držím. Veškeré zboží vystavené na stránkách bude skladem, žádné objednávání až po obdržení objednávky, expedice by trvala i déle k zákazníkovi a navíc k e-shopu bude fungovat i kamenná prodejna.

Abych pravdu řekl, tak za dobu cca 14 dní jsem našel pouhé tři solidní dodavatele, co by vyhovovali po všech stránkách a to mi přijde hrozně málo. Nehledě na to, že kolikrát ty, co mají stanoveny ty minimální odběry v extrémních výších mají i mnohem a mnohem horší ceny, jak ty bez limitu. Po přečtení několika stovek obchodních podmínek se vůbec divím, že se najde někdo, kdo od takových dodavatelů nakupuje.

Vždyť je to nevýhodné. A pokud nebere člověk kamión dva měsíčně, že by dostal od nich nějakou výraznou slevu, tak se potom nedivím, že plno prodejců brečí, jak nevydělávají atd.. I v tomto ohledu to chce, aby nebyl člověk líný a nepřestával hledat, opravdu se to vyplatí. Díky tomuto způsobu se mi podařilo sehnat zboží co jsem chtěl a ještě tím ušetřit značnou část peněz, kterou mohu použít na další zboží.

Chci celý e-shop udělat nějakým způsobem odlišný od již fungujících, aby nikdy nedošlo k nějaké záměně ze strany zákazníka a tak si veškeré zboží fotím sám. Musím říct, že je to docela pakárna, která je náročná na čas i nervy. Ale myslím si, že se to ve finále opravdu vyplatí, jelikož případný zákazník si bude moci prodávaný produkt prohlédnout víc než dostatečně, jelikož se to snažím dělat tak, jako bych byl sám zákazníkem a koukám na věci, které by mě zajímali.

Pokud se též třeba rozhodnete zkusit štěstí s provozování e-shopu, tak jestli vám mohu poradit, vykašlete se na věci, jako je vzhled a použitý systém e-shopu (to není to nejdůležitější) a opravdu se důkladně zaměřte na dodavatele. Rozhodně doporučuji nekývnout hned na první nabídku, kterou dostanete. Mě se to vyplatilo a od teď jsem celkově tvrdší při vyjednávání podmínek, přeci jenom každému jde o peníze.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 14.4.2012

Zařazeno do: E-shopy

Zobrazeno: 1032

Štítky: , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *