Něco málo o plastice vazu v zápěstí

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Včera odpoledne jsem se po necelých dvou měsících (bez 7 dní) dočkal konečně toho, že mi byli z levé ruky a to konkrétně ze zápěstí vyndány dráty, které jsem tam měl po operaci, když mi dělali plastiku vazů. Pro ty, kdo si neumí představit jak něco takového vypadá jsem se rozhodl něco málo o tom sepsat a nafotit pár masochistických fotek ;-).

Samotná operace proběhla 29.6.2012 a den po operaci, kdy mě propustili z nemocnice vypadala ruka takto, viz obrázky níže.

operace1Palce si nevšímejte, to je jiný příběh zase 😉

operace2Sádra až po loket

operace3Trochu víc nateklá ruka, proto byla potřeba neustále chladit 😀

Než se ztratil otok z ruky, tak jsem prožil několik probdělých nocí a 14 dní jsem se nemohl ani pořádně posadit, jelikož jediná poloha ve které se nedostavovala bolest bylo ležení na pravém boku a pokud možno ani nedýchat.

operace4Takto vypadala ruka po sundání sádry cca týden před oficiálním sundáním od doktora

operace5Nahlédnutí pod roušku 1 😉

operace6Nahlédnutí pod roušku 2

operace7Nahlédnutí pod roušku 3 (jedná se o záběr na jeden ze dvou drátů v ruce!)

operace8Již oba moje dráty, nechal jsem si je po vyndání na památku

operace9Takto vypadá ruka dnes 23.8.2012. Můžete vidět jizvu a výše, jak je ten špičatý výčnělek, tak tam byli umístěné dráty, které byli kousek od sebe.

operace10Jizva trochu více z detailu

operace11Sundavání sádry je též někdy chutné, obzvláště, když zajedou nůžkami trochu hlouběji

Tak a konec mé ukázky, co taková plastika vazů v zápěstí znamená a obnáší. Pokud by vás čekalo něco podobného, tak máte alespoň možnost vidět co vás čeká a nemine ;-). Kdyby vás cokoliv dalšího případně zajímalo, stačí napsat do komentářů a já rád odpovím.

PS: 23.3.2014 doplňuji o fotografie, které mi poslala Pavla Weisová (návštěvnice Kecy k věci.cz) a jedná se o foto z průběhu léčby plastiky vazu s kostním štěpem a dráty. Pavle za fotografie mnohokrát děkuji.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 23.8.2012

Zařazeno do: Zdraví

Zobrazeno: 2388

Štítky: , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

27 komentářů k: Něco málo o plastice vazu v zápěstí

 1. Wladass napsal:
  Čím to bylo způsobené tohle zranění ?
 2. AlesN napsal:

  Při práci na Ruzyňském letišti ;-). Pak se nikdo nemůže divit, že najde své veletěžké zavazadlo rozkopané 😀 To byl samozřejmě vtip, ale je to z kufru.

 3. Lea napsal:
  Syn jde v pondělí na stejnou operaci, navíc budu současně operačně řešit nestabilní palec. Neumím si představit, jak to bude po operaci probíhat… Má 20 let a nevím, zda zvládne být sám doma, jak moc to bude bolet, zvlášť když se jedná o dominantní pravou ruku. Levou toho asi moc nepodělá. A ten hlavní dotaz: jaký je výsledek operace, pomohl????? Jak se taky ty jizvy pod sádrou hojí, fakt se toho jako máma dost bojím.
  Díky za odpověď. Kde Vám byla operace provedena?
 4. AlesN napsal:

  První dny po operaci nejsou popravdě nic moc, ale dá se to přežít. Já jsem na to šel metodou bez prášků a upřednostňoval jsem spíše spánek. Co se týká pohybu a schopnosti si cokoliv udělat sám, tak tam to samozřejmě vázne. Dlouhou dobu jsem nebyl schopen se ani sám osprchovat (musela mi pomáhat přítelkyně), než se bolest trochu srovnala. Další problém je například jídlo, zde bude též potřeba pomoc (hlavně vše připravit, případně nakrájet atd.). Ale jinak nepotřebuje člověk celodenní péči.

  Po operaci jsem měl cca měsíc stehy a dva dráty v zápěstí 2 měsíce. Jelikož jsem operaci podstoupil přímo v létě a chytl jsem veškeré ty vedra, tak se to díky tomu nic moc nehojilo (často ruka otékala více, než bylo přípustné a musel jsem si sám sundavat chvílemi sádru). Co se týká samotné jizvy, tak ta byla relativně hezká a dobře se hojí. Ale také asi nejspíš záleží na operujícím doktorovi, jak zákrok provede. Při vyndavání stehů je o též dost bolestivé, jelikož za tu dobu značně začínají zarůstat a je důležité, aby tam žádný nezůstal, mě tam kousek sestra zapomněla při vyndavání a začalo mi to trochu hnisat (naštěstí jsem na to přišel celkem brzy a vyndal jsem si zbytek sám).

  Operaci jsem podstoupil v Kladenské nemocnici a provedl mi jí Mudr.Zlatohlavý (šikovný doktor). Co se týká stability, tak operace jednoznačně pomohla. Momentálně chodím na rehabilitace, jelikož ač se to nezdá, tak svaly na ruce ochabnou velice rychle a defakto jsem se učil a učím používat prsty na ruce (jemnou motoriku). Dnes je to skoro čtyři měsíce od operace a kdybych řekl, že ruka již nebolí, lhal bych. Výrazněji je to znát při jakékoliv změně tlaku a počasí. Stále nezvládnu veškeré pohyby ruky tak, jak by měli být a například takové plné opření o levou ruku a zvednutí se nepřipadá v úvahu.

  Když bych to shrnul, tak to není sice nic celkově příjemného, ale přežít se to dá a člověk si na chvilkové omezení zvykne celkem rychle, takže se tomu brzy přizpůsobí a začne být samostatný. Vaší obavu plně chápu. Kdyby váš syn šel na operaci později, tak bych byl schopen popsat průběh tohoto poranění i na pravé ruce, jelikož mě tato operace v brzké budoucnosti čeká bohužel též ;-).

  Doufám, že jsem alespoň trochu odpovědí pomohl, případně rád zodpovím i jakýkoliv jiný dotaz.

 5. Lea napsal:
  Moc děkuji, právě balíme věci a vyrážíme z Brna směr Pardubická nemocnice. Po operaci napíši, syn jde na sál zítra ráno.
  L.M.
 6. AlesN napsal:

  Tak přeji, ať to zítra dobře dopadne a budu se těšit na váš report pooperační ;-).

 7. Lea napsal:
  Tak je 10. den po operaci. Byly naráz dvě (včetně operace pravého palce ), dnes byl první pokus vyndat stehy, ale ponechají je tam ještě do pondělí (takže 14 dní po op.). Ruka vypadá jak kdyby ji napadl žralok, ale hojí se docela dobře. Bolest je snesitelná. Mám dotaz, jak probíhalo vytahování drátů? Nějak ruku umrtví (opichem)?
  Lea
 8. AlesN napsal:

  Dobrý den, to je dobře, že se ruka hojí. U mě to vypadalo s tím žralokem dost podobně ;-).

  Co se týká vyndavání drátů, tak alespoň u mě to probíhalo tak, že doktor vzal kleště (něco jako jsou klasické kombinačky) a bez jakéhokoliv umrtvení či obstřiku vytáhl nejprve první drát (bolestivé to je, ale dá se to přežít). Dostal jsem chvilku na vydechnutí, zeptal se mě, jestli mi není špatně, že se občas někomu u toho dokáže zamotat i hlava a šli jsme na vytažení druhého.

  Pak mi na to dali takovou tu zelenou tinkturu, vatové polštářky a obvázali fáčem. Druhý den, že si to mohu již sundat (dojde k zacelení rány) a ruku normálně již omýt. Ale, z vlastní zkušenosti doporučuji to do druhého dne nenechávat a sundat obvaz a vatové polštářky třeba k večeru. Přischnutí (z rány vyteče něco jako takový hnis, nevím jak to lépe popsati, ale přímo hnis to není a ten se nalepí na vatové polštářky a při sundavání to extrémně tahá za kůži jak z rány, tak i okolo!) u mě bylo sakra rychlé (dráty mi vyndali cca kolem 15 hodiny a již kolem 19 hodiny jsem měl co dělat, abych si při sundavání nemusel jít vyměnit rovnou i trenky z bolesti :-)) a popravdě si nedovedu představit, že bych to sundaval až dle rady doktora druhý den.

  Proto jsem to řešil tak, že jsem si to sundal k večeru a nechal volně na vzduchu (člověk musí být opatrný, aby se do toho neklepl a podobně) a znovu si to sám trochu obvázal až před spaním. Po vyndání drátů jsem měl ještě nosit cca 14 ortézu (používal jsem jí ale již jen na spaní, nebo když ruka jo bolela), tak už i do ní je lepší to zavázat, kdyby byla potom též předepsána ;-).

 9. Lea napsal:
  Tak to jste mě fakt nepotěšil. Říkal nám totiž operatér, že dráty se vyndají taky kombinačkama a že není potřeba žádné umrtvení, prý to zvládají i malé děti. Tak to nevím, připadá mi to docela drastické. Jak vypadá ruka po sundání sádry, je moc „mrtvá“, oslabená a jak brzo se rozhýbe k trochu normálním pohybům? Nevím, ale syn říkal, že na druhou ruku už by nešel… Měl před pár lety operované koleno (šrouby), ale to prý nebolelo tak, jako ruka. Těsně po operaci vypadal dost zbídačeně a bylo mu i dost špatně po narkoze. Asi mají v Pardubicích nějakou silnější než v Brně, koleno měl operované 2x a po nark. mu nikdy tak zle nebylo.
 10. AlesN napsal:

  Ono to vyndání drastické není, ale na některých místech je to bohužel cítit trochu víc. V minulosti jsem měl drát i v palci, jelikož se mi povedla semiamputace levého palce a tam jsem to necítil vůbec, když mi to doktor vyndaval stejným způsobem. V tom zápěstí to bylo horší, jelikož jsem měl při tom pocit, že mi s tím drátem vyndá zároveň i tu kůstku, co byla zadrátována. Je také pravda, že v tom zápěstí ty dráty drželi mnohem víc, jak ten v tom palci, proto si myslím, že to bylo horší.

  Po sundání sádry je ruka v zápěstí naprosto prkenná. Abych to lépe vysvětlil, tak si představte, že máte například dřevěnou laťku zespoda i z hora ruky přes zápěstí a zkuste jí ohnout. Je to naprosto logický jev, když je dlouho fixována a zákrok je proveden v takovém místě. Měl jsem ze začátku problémy s prsteníčkem a malíčkem v ohýbání. Šlachy z nich vedou blízko zákroku a proto je to způsobeno a je to i bolestivé. Samotné rozhýbání jakž takž trvalo cca 2 měsíce, ale do dnes mám problémy se o zápěstí třeba zapřít, či zvednout něco těžšího (balení minerálních vod je příliš těžké) a hybnost není 100% jako kdysi.

  Bylo mi řečeno, že to chce čas (může to trvat ještě půl roku či rok, než to bude úplně v pohodě, jelikož po tuto dobu jsou měkké tkáně stále aktivní a u každého člověka to trvá jinak) a pravidelně cvičit (stačí po rehabilitacích běžná denní činnost). Co se mi celkově na hybnost (jemné motoriky prstů) osvědčilo nejvíce je psaní na klávesnici, hrát si například s fazolemi a různě je v ruce omílat či přebírat z krabičky do krabičky a mačkání takového toho posilovacího gumového kroužku (dobré třeba u tv, člověk to ani nepozoruje, že cvičí ;-)). A další podobné „blbiny“, které dokáží rychle posílit všechny ochablé svaly a zároveň zpevní vazy.

  U mě narkóza vypadala tak, že jsem byl chvilkami v pohodě a chvílemi jsem si připadal jak po mega flámu, ale to je též u každého individuální a nikdy nemá narkóza stejný průběh (mám vyzkoušeno). Mě se to absolvovat znovu též moc nechce, ale nejspíš budu muset ještě jít s pravou rukou, kde jsem to měl již načaté a nedávno mi to prasklo. Verdikt od lékaře, jestli operace (osobně počítám, že ano, jelikož naprosto totožné příznaky jako u levé ruky), nebo nebude operace se dozvím teď 5.11., kdy jdu na kontrolu.

 11. Lea napsal:
  Tak děkuji moc za vyčerpávající odpovědi a držím palce, ať to na kontrole dopadne dobře a půjde to spravit víc konzervativně než operací. Je to dost zápřah, i na čas – dlouhé léčení, kdy člověk není nic moc schopen dělat. Nevím, jak bych to dělala např. já, to by mě asi z práce vyhodili. Syn naštěstí studuje…
 12. AlesN napsal:

  Nemáte zač a děkuji a kdykoliv rád odpovím na jakékoliv vaše případné dotazy ;-).

  Co se týká práce, tak schválně, jak myslíte, že to u mě dopadne? Stejně jak popisujete, že by to nejspíš dopadlo u vás.

 13. Lea napsal:
  Zdravím z Brna, tak jak dopadla kontrola minulý týden, resp. jak to vypadá s pravou rukou? Syn se blíží do třetí třeiny s dráty a sádrou. Ruka celkem nebolí, nedávno se do okoli drátů nechtěně bouchl při otevírání PET lahve, takže rázem věděl, kde se co dělo, ale jinak je to dost náročné po psychické stránce – je doma, vypadl ze všeho běžného, takže nuda, nuda v Brně 🙂 Dráty budou vyndávat 28.11. a pak začne kolotoč rehabilitace. Snad to vyndání přežijeme oba ve zdraví, čeká nás totiž ihned poté opět cesta z Pardubic do Brna…
 14. AlesN napsal:

  Zdravím, dopadlo to nejhůře jak mohlo, jsem objednán na operaci. Rentgeny a vyšetření od lékaře odhalilo, že se jedná o totožnou záležitost, jako na té levé ruce. Takže jsem neskonale nadšený, jelikož si neumím ani trochu představit, jak budu fungovat bez své silnější ruky několik měsíců :-). Na druhou stranu, pořádně nemohu fungovat ani teď, tak doufám, že to operace vyřeší jednou pro vždy.

  Koukám, že se ruka u vašeho syna hojí celkem dobře, tak přeji, ať to tak pokračuje i nadále a vyndání drátů ho nebolí. On si člověk dost užije již po tu dobu, co je má v ruce. Jsem zvědav, jaký průběh bude po vyndání drátů a jak dlouho bude trvat rozhýbání ruky.

  To máte naprostou pravdu, že je to nápor na psychiku. Člověk si kolikrát připadá jako méněcenný, když musí žádat druhé o pomoc i u banálních věcí, které zvládal předtím jako nic. Proto je celkově dobré, pokud si člověk po dobu, co je doma najde nějakého koníčka, co ho zabaví na delší dobu. U mě vyhrál jednoznačně internet a vše kolem www stránek, jinak by na světě tyto Kecy k věci.cz ani možná nebyli :-).

 15. Lea napsal:
  Dobrý večer, máme po vánocích a já se dostávám k popsání průběhu vyndání drátů (28.11.) a rozcvičování. Dráty byly venku za chvíli, první hned, druhý potrápil, trochu zalezl a tak ho pan doktor pomocí pinzety „podryl“ a pak trhnutím vyndal ven. Syn se dost opotil. Byla to ale opravdu chvilková bolest. Ruka je dnes pár dní + 2 měsíce po operaci, syn chodí na rehabilitace a sám cvičí. Na žádnou bolest si nestěžuje a zvládá běžné činnosti velmi dobře, včetně řízení auta. Jemná motorika v pohodě, chybí síla v ruce, takže teď zvedne bez problémů tak 1,5 l petku. Trochu zlobí jizva pod palcem, kde je evidentně srůst, snaží se silou rozmasírovat, asi to chce čas. Jizva na hřbetu ruky po zápěstí je dobrá, měkká, v ypadá i k světu. Závěr: má to zdárně za sebou, na druhou operaci by však prý rozhodně nešel.
  Vám přeji hodně zdravíčka, ať se vám úrazy vyhýbají a pokud opravdu vyrážíte na druhou ruku, tak hodně štěstí a ať vše dobře dopadne. Teď už víte, co čeho jdete, tak to bude v něčem lepší, ale ve spoustě věcí horší. Držím palce!!!

  L.

 16. AlesN napsal:

  @Lea: Dobrý den, tak to je dobře, že se syn nesetkává s většími komplikacemi a relativně to probíhá a probíhalo takhle hladce. Já si myslím, že je to hlavně o šikovnosti operatéra, jak vykoná svou činnost a když se k tomu přidá ještě samotná vůle pacienta, tak to jde i přes určité prvopočáteční komplikace relativně dobře.

  Otázka je, jak by to vypadalo, kdyby se to v prvopočátku (operatér) nepovedlo, ale to naštěstí nemá ani cenu řešit.

  Já bych na další operaci též už nešel, ale bohužel mi nic nezbývá a momentálně čekám na termín operace až mi přijde domů poštou a zkusím si to i na pravačce. Odhad doktora byl cca někdy v únoru, mají doslova narvané termíny.

  Děkuji vám za přání a držení palců, snad se to zdaří minimálně jako u té první operace 😉

 17. Lea napsal:
  Dobrý večer, máme začátek března a já si na Vás často vzpomenu, zda už jste absolvoval operaci druhé ruky a jak to vypadá. My jsme doma asi „za vodou“, kluk si na nic nestěžuje, ukončil rehabilitace a dále se snaží ruku maximálně zapojovat. Je to přesně 4 měsíce a týden od operace, bolesti jsou pryč a ruka je funkční. Je stále poněkud „slabší“ proti levé, ale je to paráda. Ani jsem fakt nečekala tak dobrý výsledek. Dále to necháváme přírodě, ona si jistě poradí a nejlepší rehabilitací je denní běžná činnost. Poslední kontrola byla v půlce ledna, dál už jen v případě potíží, které naštěstí nejsou. Rehabilitace ukončil v únoru a teď ho čeká nekončené prázdninové volno. Do školy se vrátí až v září, nemá šanci všechno dohnat. Ve škole byl jen zač. září a jinak se vše točilo kolem ruky. Tak ať si kluk užije, užil si i tak víc než dost a nic mu neuteče. V životě se ještě napracuje… 🙂 Hlavně ať je ruka pro život funkční, nebolestivá a v pořádku a to vypadá opravdu hodně slibně a nadějne.
  Vám přeji, ať zvládnete i tu druhou a je vše v pořádku. Bez rukou to prostě nejde.
 18. AlesN napsal:

  @Lea: Dobrý den, na operaci jsem ještě nebyl, jelikož se nějak nepovedl odhad případného termínu (původní byl únor). Zrovna jsem se vrátil od posudkové komise (mimochodem, též úchvatný životní zážitek, o který se podělím s ostatními v samostatném článku), kde jsem se mimo jiné dozvěděl, že operace proběhne nejdříve až v květnu. Jinak i u mě je levá ruka skoro bez komplikací, občas pociťuji bolesti jen, když je prudká změna počasí.

  To je dobře, že to vašemu synovi takto dopadlo a je bez komplikací. Sám vím, jaké to je, proto bych je nikomu nepřál. Zdraví je vždy na prvním místě, tudíž škola, nebo práce vždy počkají ;-).

 19. pavla napsal:
  Dobrý den podstoupila jsem artroskopii pravého zápěstì, z důvodu vychýlení kůstek a zániku vazu, při artroskopii mi kosti srovnali, vaz nahradili nějakou jizvou, která byla vpálena. Teď po rehabilitacích jsou potíže dàle, primář navrhuje operaci plastiku vazu. S tím že hrozí po operaci a rocvičení menší pohyb zápěstí. Nevím zda toho jìt. Prosím poraďte. Děkuji
 20. AlesN napsal:

  @pavla: Dobrý večer Pavlo, mě osobně operace pomohla a to hodně, jelikož odezněli veškeré předelé bolesti způsobené prasklím vazem (docházelo k přeskakování jednotlivých kůstek v zápěstí přes sebe defakto při jakémkoliv pohybu).

  Po operaci mám jediné omezení pohybu a to v ohybu zápěstí směrem dolů na 45 stupňů (doporučení lékaře více nezatěžovat, ale ruku ohnu samovolně víc), což je pro běžný život naprosto nelimitující, schválně si to pomocí úhelníku změřte.

  Je jasné, že nikdy není nic po jakékoliv operaci úplně na sto procent a jsou znát nepatrné rozdíly oproti tomu, když člověku nic nebylo (občas člověk pozná změnu počasí atd.), ale být na vašem místě, operace bych se nebál a podstoupil jí, myslím si, že můžete i přes všechny možné komplikace více získat, než ztratit ;-).

  Plná rekonvalescence sice potrvá nějaký ten měsíc (počítám do toho i operaci), ale při pravidelném cvičení se to dá značně urychlit a dosáhnout uspokujících výsledků. Hovořím z vlastních zkušeností.
  3.4.2013 si jdu vyzkoušet operaci ještě jednou i na druhé ruce, tak se zanedlouho mohu podělit o aktuální zkušenosti ;-).

 21. Lea napsal:
  Dobrý den Pavlo,
  určitě bych neváhala, viz moje zprávy o synovy a jeho pravačce. Dnes je to více než 5 měsíců po operaci, zmizely veškeré bolesti a ruka je téměř 100% funkční. A měla jsem strach taky, to si pište! Držím palce, jak píše Aleš, jen více získáte než ztratíte. Bude-teli stále uhýbat bolesti a ruku šetřit (což dělal 2 roky syn než se přišlo konečně na to, kde je problém), rozjela by se i vám artroza a za pár let byste s rukou už nepohnula, byla by oslabená, prostě byla byste mrzák. Přesně takto nám to bylo vysvětleno.
 22. Pavla napsal:
  Děkuji za rady, uvidím co mi řekne primář na další kontrole asi za měsíc, artroskopie mi nepomohla, tak uvidím jestli to rozcvičím nebo ne, pak uvidím, primář říkal, že by se teď do toho nehnal, ale pak nevím jak se zbavit bolesti.
 23. Pavla napsal:
  Dobrý večer, dnes jsem 8 den po operaci, musím říct, že bolest je snesitelná, musím více ležet a vždy mít ruku podloženou, nejhorší jsou noci. V úterý jdu na vyndání stehů tak doufám, že se bolest zmírní.
 24. Lea napsal:
  Pavlo, zdravím, určitě to bude jen lepší a lepší. Syn Martin je dnes, cca rok a půl po operaci, v pořádku, ruku zatěžuje 100%, protože začal pracoval jako řidič sanitky a tak se dost natahá i s pacienty ležáky. Ruka zvládá. Jsem ráda, že jsme do toho šli, bez zákroku by byl už dnes určitě chromý (rozjetá artróza).
  Co Aleš, ten už má druhou operaci za sebou a vše OK????
 25. Aleš Náprstek napsal:

  @Lea: Dobrý večer, Aleš má již skoro rok po (bez dvou měsíců) a již jsem o tom psal i zde: http://kecykveci.cz/plastika-vazu-v-zapesti-aneb-jak-to-vypada-na-co-se-pripravit-a-co-cca-ocekavat/ (jsou tam i nějaké fotky)

 26. Martin napsal:
  Dobry den, absolvoval jsem taky operaci – vykloubeni kustky (ta,co je vedle clunkove) a pretrhani vazu pri padu z leseni. Mam mesic po operaci a jak tady ctu tak ja zadne bolesti po operaci nemel. Pouze jsem po mesici dostal hnis do dvou dratu na vnejsi strane tak sly ven (po vytahnuti drobna bolest ale velka uleva) ruka neboli. Jeste bych mel mit tri draty na vnitrni strane cca3 tydny ktere drzi kustku a vazy. Jsem fotbalovy brankar a jak to tady ctu tak clovek je rad ze zvedne pakl vod. Doktor mi rekl ze v zime bych teoreticky mohl zacit, prakticky to bude asi zaludnejsi. Je mi 20 let. Diky za nazor vsem.
 27. Lea napsal:
  Tak bych po delším čase chtěla říci, že operace ruky /plastika/ byla provedena synovi Martinovi nejspíš zcela dokonale. O ruce ani neví, dostudoval a již rok pracuje jako záchranář u Jihomoravské záchranné služby Brno. A že tu ruku u tohoto povolání setsakramentsky potřebuje!!
  Lea

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *