Není nad super job, jen by mohli uvádět celou pravdu

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Včera jsem měl den, kdy se mi nic moc nechtělo dělat, tak jsem nakonec opravdu nedělal nic, ale dnes se to změnilo. Obzvláště po tom, co jsem viděl náborové video od známé společnosti specializující se na rychlé občerstvení (McDonalds) o tom, jak je vlastně pracovat u nich super. Hned vím, kam půjdu žádat o místo :-). Co o to, video působí celkem dobře, jenom by v něm nemuseli tolik lhát.

Kdo někdy touto společností prošel (tedy spíše podniky jejich frančízantů, jelikož McDonalds moc svých restaurací neprovozuje), ať už se jednalo o brigádu, či plný úvazek, tak by to jistě viděl jinak a mohl by o tom říci své. Mě osobně to přijde přijde jako nějaké náborové video do armády, kde musíte též uposlechnout každý rozkaz, jinak můžete počítat s velkými sankcemi ;-). Než o tom napíšu něco víc, tak doporučuji nejprve shlédnout ono lehce komediální video s názvem: První dny v McDonald’s.

EDIT z 29.1.2013 – Původní video McDonalds s názvem výše (mělo víc jak 200 000 shlédnutí již ;-)) firma raději odstranila pro posměch z internetu, ale naštěstí jsou i další zdroje, tak přeji pěkné pokochání ;-).

Toto je ono video

Pokud jste ho shlédli celé, tak můžete vidět jen „samou“ idylku, povýšení atd.. Tím to ale asi tak končí a video již neukazuje pár dalších zkutečnosti. Proč to tvrdím? Důvod je jednoduchý, znám několik lidí, co tam pracovali, nebo pracují a tak mám trochu přehled o tom, jak to tam vlastně chodí. Video jsem přirovnával k nějakému náborovému od armády, kde máte různé vojenské hodnosti (vojín, svobodník, desátník atd.), tak v McDonalds funguje něco podobného, akorát se to jmenuje jinak.

Začínáte jako takzvaná zelená placka, pak může postoupit na žlutou placku (je vidět na videu), dále je bílá placka – neboli i crew trenér (na videu též vidět – zaučující) a další pozice jsou floor manažér, shift manažér – 2. zástupce vedoucího restaurace, 1. zástupce vedoucího restaurace a poslední možností je vedoucí restaurace.

Posledním stupínkem kariéra na restauraci pomalu končí a když tohoto místa dosáhnete, můžete se připravit na skoro nonstop pracovní pohotovost s tím, že kdykoliv můžete jít do práce (což bych řekl, že pro osobní život to není moc dobré a partner/ka to moc neocení ;-))

Ať už je vaše pracovní zařazení jakékoliv, tak video neupozorňuje na fakt, že nepracujete pouze v kuchyni, na kasách a restauraci, ale že vaší náplní práce budou i jiné činnosti, jako je uklízení špinavých záchodů (a to komplet ze vším všudy, tak si dovedete představit, jak to kolikrát na takových veřejných místech může vypadat ;-)), sbírání nedopalků po parkovišti a jeho zametání, leštění výloh a celkově úklid všeho druhu. K tomu občas i nějaká ta jiná práce.

Takže ve finále má klasická uklízečka daleko větší klídek a ví co bude přesně ten a ten den dělat, kdežto vy nikdy nevíte, jaký ten speciál (rozpis uklízecích úkonů) na vás kdy připadne ;-). A toto vše výše zmíněné na vás čeká již od luxusních cca 55 – 60 Kč hrubého na hodinu, no neberte to. Stane se z vás multifunkční robot ;-).

Dalším faktem je, že video nezmiňuje ani to, že je zde vysoká fluktuace zaměstnanců a zdaleka není způsobena jen tím, že by tu dělali převážně brigádníci. Podle mě je tedy prestiž pracovat tam, kde se snaží lidé udržet co nejdéle a ne, že se to tam mění jako ponožky a kolikrát za jeden rok jednou restaurací projde víc lidí, než má ten rok vlastně dní. Proto ne nadarmo narazíte i na slova, jako je McJob, či McJobs. Najít se toho dá na internetu opravdu dost ;-).

Další lží ve videu je cena za ukázkovou objednávku v podobě dvou Cheeseburgeru a střední Coca-Coly za 60 Kč, jelikož to nikde nekoupíte a i k tomuto existuje i když ne příliš kvalitní video (s názvem: Dva cheeseburgery a střední cola za 60?) s vysvětlením, jak k tomuto vlastně došlo. Režisérovi náborového videa přišlo moc drahé dát 60 Kč za dvě nic moc velké housky s masem a 0,25 l Coca-Coly, tak jí ve videu nahradili 0,4 l, kde je doporučená prodejní cena 30 Kč (každý frančízant si může zvolit svou, takže může být někde i dražší).

Pravda je

Co si o tom myslíte vy? Zlákalo vás video k práci v McDonalds? Dle mě by bylo možná lepší, kdyby toto video vůbec nikdy nenatočily :-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

3 komentářů k: Není nad super job, jen by mohli uvádět celou pravdu

 1. DaZ napsal:
  Do mekáče nechodím pro to „jídlo“ co tam prodávají, ne abych tam ještě i pracoval.
  A žádná reklama nezmění ani jedno z těchto mých rozhodnutí.
 2. Majka napsal:
  To video je drsný
 3. Lepidlo napsal:
  V mekaci budu delat, potrebuji kazdou korunu. Myslim, ze práce me bude bavit 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *