Plastika vazu v zápěstí aneb jak to vypadá, na co se připravit a co cca očekávat?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Včera 10.6.2013 jsem se konečně po dvou měsících a šesti dnech dočkal toho, že mi byla sejmuta sádrová fixace a vytažené dráty (1,2 mm, 1,8 mm jako joy stick).

Aby toho nebylo málo, tak se mi za ty dva měsíce dráty pohnuly a zarostly mi pěkně pod kůži, takže se muselo nařezávat. Tato zkutečnost měla za následek to, že jsem si včera naordinoval klid a vůbec nic nedělal.

Abych připomenul, co tomuto všemu vlastně předcházelo, tak to byla operace (4.4.2013 – něco málo o tom jsem napsal již ZDE), kde mi byla provedena plastika vazu v pravém zápěstí.

O plastice vazu v zápěstí jsem tu už také psal, jelikož v roce 2012 jsem tuto operaci již jednou podstoupil na druhé ruce (levé zápěstí) a psal jsem o tom zde (najdete tam i pár fotografií).

Rozdíl mezi první operací na levé ruce a druhou operací na pravé ruce byl především v tom, že pokaždé se jednalo o trochu jiný vaz. Na levé ruce to byla plastika LT vazu a na pravé to byla plastika TH vazu.

Tyto vazy mohou prasknout naprosto každému a může to být při jakýchkoliv aktivitách! Nejčastěji se tak stává, pokud vykonáváte nějakou fyzicky náročnou manuální práci, což byl můj případ.

Jak se ruce neustále zatěžují, tak jednoho krásného dne může dojít k tomu, že vám v zápěstí lehce praskne a začnou silné bolesti při každém pohybu ruky.

Je to způsobeno tím, že jakmile praskne nějaký vaz (v zápěstí jich je několik), tak je okamžitě narušena stabilita celé ruky a stačí sebemenší pohyb i bez jakéhokoliv zatížení ruky a dostavují se extrémně silné bolesti.

Abych trochu vysvětlit, co znamená to LT a TH vazu, tak to popíšu velice laicky, jelikož nemám lékařské znalosti. LT vaz se na zápěstí nachází u první kůstky cca tam, kde máte vidět šlachu vedoucí od malíčku (zkuste si schválně malíčkem zahýbat :-)).

TH vaz je ten hned vedle (o pár milimetrů dál) u druhé kůstky. Kromě revize a plastik mi na obou rukách byl proveden odběr 1/3 šlach extensor carpis ulnaris (ECU).

Po operaci levé ruky mám sice klid od neustálé bolesti, přesto ruka už není taková, jako když byla zdravá (občas to pocítím při změně počasí, prudším pohybu, větším zatížení). Pro normální běžný život to nevadí vůbec, ale každá taková operace dokáže ovlivnit ten pracovní!

I když mi několik doktorů říkalo, že po řádném zahojení to bude naprosto bez jakéhokoliv omezení, tak to není pravda.

Kdybych měl jít dneska skládat něco těžšího, nebo dlouhodoběji ruku (mluvím zatím jen o zkušenostech s levou, u pravé nevím, to je ještě brzy na zhodnocení) namáhat, tak to rozhodně nedám, jelikož ruka začne otékat, ztrácím v ní sílu a objevuje se únavová bolest.

Tedy, návrat k předchozímu zaměstnání, kde jsem pracoval 7 let nehrozí ani náhodou (již jsem na základě zdravotního stavu dostal výpověď) a popravdě ani nevím, co teď budu moci vůbec vykonávat (moje řemeslo, ani nic, kde se něco musí zvedat to rozhodně nebude), jelikož pracovníky s omezením zaměstnavatelé přímo zbožňují :-D.

V mých necelých 30 letech zničené obě ruce nedávají moc velký předpoklad pro nějakou skvělou budoucnost, ale nějak se s tím poprat musím, jelikož nic jiného ani nezbývá.

Nechci nikoho strašit, třeba se každé tělo s plastikou jakéhokoliv vazu v zápěstí vypořádává jinak a já mám bohužel to štěstí, že u mě to není zrovna to nej po všech stránkách, ale chtěl jsem shrnout své reálné zkušenosti pro ty, co tuto operaci budou muset podstoupit též, tak aby věděli, na co se cca připravit ;-).

No a na závěr sem dám ještě pár fotek, kde si budete moci prohlédnout, jak ruka vypadá po operaci, když jsou na ní ještě stehy, po vyndání stehů a po oficiálním sundání sádry a vyjmutí drátů.

Po vyndání stehů (stehy jsem měl v ruce 39 dní).

Takto vypadá ruka již bez drátů.

Toto bylo přes dva měsíce v ruce (délku má 3,5 cm).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V ruce jsem měl ještě takový malý kousek železa (umístěný byl u ohybu drátu, co je vidět výš), ale ten jsem si zapomněl vzít na památku :-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

10 komentářů k: Plastika vazu v zápěstí aneb jak to vypadá, na co se připravit a co cca očekávat?

 1. Petr napsal:

  Zdravím,
  akorát jsem dočetl i předchozí zdejší články k tématu, jelikož mě v září čeká artroskopie zápěstí po cca roce a půl od úrazu pádem z kole po střetu se psem. Měl jsem nalomenou kůstku v P zápěstí.

  Od podzimu jsem měl celkem pokoj, zápěstí bylo v pohodě. Ale na jaře jak se oteplilo (cca měsíc a něco zpět) jsem během týdne ruku více namáhal jízdou na kole (3-5 hodin) během pár dní. Pár dní na to se mi zápěstí začalo ozývat a následné 2-3 týdny se bolest stupňovala. Teď je to lepší, dokud zápěstí nějak nezatížím pohybem „dovnitř“, to dle zátěže bolest cítím.

  Za týden jdu k ortopedovi na kontrolu, tak jsem zvědav co mi řekne a hlavně jak v září dopadne artroskopie. Snad to nebude něco podobné jak zde popisujete. Protože z možné několika měsíční rekonvalescence mám celkem strach.

  Jinak co se týče zkušeností s nemocnicemi, tak když jsme tehdy přijeli do jičínské nemocnice, tak trvalo !3 hodiny! než přišel nějaký doktor. Ano, sice byla sobota, ale kolem 14. hodiny. Už chvíli po úrazu (asi po odeznění adrenalinu v krvi) jsem nemohl pokrčit lokty, jelikož jejich naražením byly silně bolestivé a náchylné na jakýkoliv pohyb, takže tržnou asi 2cm ráno nad okem mi musela od krve otírat máma, které se z toho pohledu dělalo špatně.

  Alespoň, že pak doktor byl příjemnější, nějaký Ind. No a pak taky začala sranda. Dali mi dlahu na pravou ruku a až po tuším deseti dnech z rentgenů zjistili, že mi ji dali na špatnou ruku, že pravá byla jen naražená, ale na levé, kterou jsem musel celou dobu víc zatěžovat, jsem měl zlomenou hlavičku loketního kloubu. 🙂

  Další bezva zkušenost byla s dlaní. Při pádu jsem si celkem sedřel na P dlani kůži (na levé také, ale méně), takže jsem měl několik týdnů obvazy. No a po jednom převazu, že do dalšího převazu (za 3 dny) to mám nechat být. Ale už druhý den jsem cítil tah, takže jsme to večer sundali a hned na ránu přikládali pár vrstev obvazu s trochu většími oky, ale bohužel se mi na ploše cca 1x1cm kůže hojila tak, že 3 z asi 5 vrstev jsem měl zarostlé přímo v kůži, přes tu kůži jsem normálně mohl přejet a ani známka po obvazech, tak jsem tehdy strávil asi hodinu v koupelně a opatrně jsem si to strhával a ničil tak novou kůži, protože v nemocnici by se s tím nepárali.

  Můžu říct, že pokud člověk nemá při zlomenině nějaké komplikace, tak zlatá zlomenina oproti hojícím se dlaním.

  Prostě okresní a oblastní nemocnice. V Pardubicích, kvůli studiu, to bylo později lepší. Tak mě jen naštvali, když jsem se tam před cca třemi týdny stavoval, že mi nemohli dát ani obstřik bez vyšetření přiděleným ortopedem, který má min. měsíční čekací dobu.

  Přeju tedy hodně štěstí s hojením a jsem zvědav na další report.

 2. Aleš Náprstek napsal:

  @Petr: Děkuji, snad už bude jenom lépe :-).

  Koukám, také pěkná zkušenost a „fajn“ zážitek. Mohu potvrdit, že mít cokoliv se zápěstím je snad to nejhorší, co člověka na ruce může postihnout, jelikož je celá ruka rázem ze hry.

  Ono, když mě skoro ve 30 letech musela přítelkyně několik měsíců sprchovat, jelikož jsem tohoto nebyl sám schopen nic příjemného není. Člověk si připadá jak přerostlé děcko, takže se dokážu naprosto vžít do situace ;-).

 3. Alexander Kult napsal:
  Dobrý den, velice oceňuji Váš podrobný popis problémů se zápěstími, taky jsem ve věku kolem třicítky a nejspíš mě čeká to samé, tedy pokud před operací ještě necuknu. Levé zápěstí jsem si načal rekonsrtukcí bytu při vrtání do betonu, následném štukování ap. Potom jsem si zašel do posilovny, nahodil činku, a rázem mě začla obě zápěstí bolet. U pravého to po týdnu přešlo, u levého ne.. To bylo před pěti lety. Čekala mě návštěva různých ortopedů a jejich „léčba“ počínaje klidovými režimy, ortézami, přes různé injekce až po radu, ať normálně makám v posilovně a že to přejde:-) Ruka mě při každé zátěži bolela přes rok docela intenzivně, pak akutečně bolest ustoupila a ozývala se roky jen u tahání nábytku, práci s vrtačkou a při větší zátěži v posilovně, užil jsem si i se šroubovákem:-) Tento stav jsem v podstatě akceptoval s tím, že holt je zápěstí opotřebované a lepší už to nebude. Co čert nechtěl, když už se zápěstí zdálo být ok, stal se mi úraz kolene na kole, poškozená chrupavka a zadní vaz – to je sice jiný příběh, ovšem milé zápěstí si začlo „užívat“ chůzi o berlích, tj. bolelo pak vlastně pořád, navíc se mi udělal ganglion, který jsen vyřešil dle internetových rad, po dvou neúspěšných odsátích, úderem těžkou knihou. Zabralo to a zápěstí se zase uklidnilo, ba jeho kondice byla stále lepší a za chvíli už bolelo jen při opravdu velké zátěži, a to spíš únavově. A tak jsem si loni v létě vyjel k moři, kde jsem se jal stavět z jakýchsi tvrdých bambusovitých rákosů plážovou chýši. Jak jsem rákos kroutivým pohybem lámal, náhle se objevila stará známá štiplavá bolest..tak jsem si řekl „zas je to v hajzlu“..a bylo:-) Následoval opět koktejl klidových režimů, pohmatových pokusů o diagnózu, injekcí a pokusů o rozcvičení, které byly korunovány pokusem o plavání, po kterém ruka s odstupem pár hodin otekla, příšerně se rozbolela a musel jsem na pohotovost, kde mi dali prášky proti bolesti a omotali to obinadlem podmazaným nějakým octově páchnoucím humusem. Ruka na tom následně byla hůř než kdy jindy, celé zápěstí sse rozvolnilo, při posilování a při dělání kliků lupalo a praskalo, a dále se přidala epikondylitida, tedy zánět v lokti, způsobený zatěžováním jiných struktur ruky, než které se zapojují u zdravého člověka. Našel jsem si tedy specialistu na chirurgii ruky, MUDr. Zlatohlavého. Rentgen vypadal normálně a jedinou možností prý bylo artroskopické vyšetření. Skutečně jsem se na internetu dočetl, že ani magnetická rezonance tyhle „drobné“ škody v zápěstí nemusí odhalit a operace je jediná cesta ke správné diagnóze. Pan doktor byl jediný, kdo se odhodlal věc řešit. Artroskopie ukázala, že TFCC, tedy strana zápěstí u malíčku, je v pořádku. Jednalo se tedy o přenos bolesti z jiného místa, a to vazu, který je při pohledu seshora uprostřed zápěstí, kde začínají kosti prstů. Tento vaz je prý volný a k odstranění potíží je nutná operace obnášející jeho plastiku za pomoci přenosu obdobné struktury z prstní části ruky, právě za pomoci fixace dráty a se sádrou na tři měsíce! Pravda je, že ruka sice skoro při jakékoli činnosti bolí, ale neotéká, ale stejně jsem řekl, že do operace jdu. Myslíte, že jsem udělal dobře? Mimochodem začíná mě po otevírání zavařovačky bolet i zápěstí pravé, což je radost. Na závěr bych chtěl pochválit kvalitu vašeho psaného projevu, který je lepší, než u většiny vysokoškoláků, se kterými pracuji. Zkuste se živit psaním, ani se mi nechce věřit, že děláte manuální práci.

  A. Kult

 4. Aleš Náprstek napsal:

  @Alexander Kult: Dobrý večer, omlouvám se za pozdější reakci, nějak nestíhám.

  Dle svých zkušeností mohu s jistotou říci, že jste udělal jen dobře, že jste se rozhodl na operaci jít. Samo by se to nikdy už nezpravilo a obtíže a bolesti by se jen a jen stupňovali. Je také jasné, že ruka po operaci už nikdy není, jako zdravá bez operace, ale dá se s tím plnohodnotně a hlavně bez obtížích žít.

  Už vám sdělili nějaké přibližné datum operace? Schválně, kolik měsíců to bude trvat :-).

  Manuální práci jsem vykonával až do pracovního úrazu, teď už pracuji manuálně jen občas, začal mě živit internet naštěstí. Děkuji za pochvalu, ta vždy zahřeje a příjemně potěší ;-).

 5. Lea napsal:
  Aleši, tak jsem včera a dnes pročetla Vaše články. Je fajn, že máte už obě ruce „předělané“ a doufám, že už to bude dobré. Hlavně že nemusíte makat fyzicky, to by asi byl problém. Kluk cca měsíc pracuje fyzicky, jezdí se sanitkou a tak většinou celý den tahá těžké pacienty na nosítkách či sedačce do sanitky a ze sanitky. Ruka zatím dobrá, ale nevidím to do budoucnosti jako vhodnou práci a intenzívně pátráme, čím by se tak mohl jiným živit. Mám totiž obavy, aby si něco při té námaze neudělal s rukou druhou, protože samozřejmě automaticky té pravé, operované ulevuje na úkor zdravé levé. Život není peříčko. Tak ať se daří, zdraví
  Lea
 6. Pavla napsal:
  Dobrý den, chci se podělit o svůj zážitek z plastiky. Ve čtvrtek 11.2. mi vyjmuli stehy, bylo jich asi 12 ze shora tak jako u Vás na fotce a ze spodní strany v zápěstí 2 a 10cm od toho jak mi brali štěp tak další 2. Primář se ještě před vytahováním dlouho rozmýšlel jestli už je vezme nebo ne, ale nakonec mi je vyndal. Jelikož rána ještě nebyla úplně dobrá tak jsem se pěkně zapotila. Drát mám prý 3 a nejsou vůbec vidět takže jsem zvědavá jak mi je budou vytahovat. 20.2. jdu opět na kontrolu tak se uvidí. Pokud by jste chtěl nějaké moje foto mohu zaslat. Zdraví Pavla
 7. Maja napsal:
  Dobri den chcem poprosit o radu skusenost,docitala som sa to co som hladala takze super,pritel si zlomil v nedelu ruku tak sme okamzite isli na pohotovost takze zlomena pri malicku tak mu to narovnali a dali dlahu..po tyzdni ze ma prist na kontrolu jenze bolest bola silnejsi tak sme isli po 5dnoch a doktor dalsi ho poslal na snimok a ukazalo sa ze sa mu to posunulo,v papieroch je napisane spatne provedena dlaha sadrova..tak mu to zase napravovali dali sadrovu dlahu stym ze ma prist o dva tyzdne dal mu pan doktor leky mal napuchnute palce ktomu..no presiel tyzden a dva dni isli sme znova stym ze sh bolesti pan doktor ze mu to sunda no ale pritel ze ako ide ze ho to boli.tak znova na snimok.narovnavani stym ze ide na operaci ze mu daju draty..po 5dni.V 8 rano tento pondelok je po operaci ma tam draty a bolesti az k nevydrzeni nespi vobec tabletky od bllesti nezabiraj ruku ma na hore ale aj tak nic bolesti dalej..ktomu mu to napuchlo palce ma napuchnute prosim o odpoved je to takova bolest silna a dlha ?? Je v poradku ze mu to napuchlo? Uz nemozem sa to pozerat chcela by som vediet ci je to normalny postyp liecenia.dakujem za odpoved aj za nejake rady d
 8. Aleš Náprstek napsal:

  @Maja: Dobrý den, neměl jsem sice přímo zlomeninu, ale zato jsem měl dráty v ruce, takže nějakou tu zkušenost mám.

  Co se týká bolesti, tak to je jak kdy a jak u koho, přeci jen každý průběh je jiný. Měl jsem dráty v obou rukách, takže mohu celkem dobře posoudit. Také mi přišlo, že hodně velkou roli v tom hraje i počasí (parné a dusné počasí tomu moc nepřidává) a momentální tlak – hlavně před bouřkou se dostavovala opravdu silná bolest, kdy ani prášky nepomohly.

  Co se týká opuchnutí, tak u mě trvalo až do té doby, než mi byla sundaná sádra a vyndané dráty (cca 3 měsíce), takže si myslím, že je to zcela přirozené, obzvláště dle vašeho popisu, kdy se zlomenina několikrát rovnala + operativní zákrok s dráty. Já měl první měsíc všechny prsty skoro třikrát takové, než normálně a opadávalo to opravdu velmi pomalu.

  Myslím si tedy, že postup léčení je cca správný. Pokud se jednalo, jako že asi jo o nějakou komplikovanější zlomeninu, léčba nebude rozhodně rychlá, bezbolestná a snadná.

 9. Alexander Kult napsal:
  Zdravim a po case se opet pripojuji do diskuze s osobni zkusenosti. Omlouvam se, ze pisu bez interpunkce, ale pisu jednou rukou:) Ja jsem musel na operaci cekat hodne dlouho a to jsem byl jeste hodne velky uhanec. Na diagnostickou laparoskopii jsem sel v lednu 2014, pry ani magneticka rezonance nemusi problem s vazy v zapesti odhalit.

  Doktor mel pravdu, laparoskopie ukazala, ze muj vaz neni pretrzeny, ale naprosto volny – tj na magnetu by vypadal naprosto normalne, ale funkcni absolutne nebyl. Skutecne operace jsem se tedy dockal v cervenci – pouze den po operaci to bylo skutecne peklo a musel jsem si nechat, pres pocatecni hrdinstvi, pichnout injekci. Nevzal jsem si nemocenskou s tim, ze tov praci v kanclu nejak ustojim, slo o levou ruku. Ale prvni tyden za pobyt doma skutecne stoji – ruka natekla, prsty jako burty, fialove zbarveni:) Navic se velmi spatne spi, pri sebemensim pohybu se ruka ozve a vzbudi vas.

  Deset dni po operaci jsem uz vyrazil s kamarady pod stan:) ..a skoncil s ledovanim, ktere jsem provadel do te doby takrka nonstop. Otok byl po tech deseti dnech uz snesitelny a tak jsem prestal nosit ruku na krku v satku. Nemohl jsem moc nosit ruku v uhlu, protoze trpim taky golfovym loktem. Takze jsem zacal ruku mit volne podel tela, obcas holt nad hlavu aby tam nesla krev. Rozhodne to s tou sadrou neni na nejakou turistiku – prochazka hodinka dve a uz vam to zacne vadit, uvitate klid a ruku polozenou. Ale cca tech deset dni po operaci uz jsem i normalne spal. Tyden po operaci pri prevazu mi doktor rekl, ze mam ruku pouzivat, klidne psat, zvedat lehci predmety… ale na lezeckou stenu pry nechodit:))

  Mam ze sadry dlahu na hrbete ruky s tim, ze vnitrni cast predlokti v sadre neni a je jen obvazana. Co je nejvetsi problem, a to jeste nemaji vychytane, ze draty koukaji ze zapesti ven a sadra na ne tlaci – tj. velmi neprijemna bolest, proto se snazim sadru u palce nadzvedavat, aby tam draty nezapichovala – nejspis uz jsou ovsem spolehlive zalezle, protoze od doby co jsem zacal zavazovat tkanicky a zapinat knofliky (zejmena na poklopci:), vic to boli uvnitr ruky mezi zaprstnima kustkama, zatimco u vylezu dratu to bolet prestalo. Tj. knofliky a tkanicky rozhodne nedoporucuji, kroutivy pohyb je velmi neprijemny.

  Ja osobne v zivote bez sportu nevidim smysl, takze jsem do toho sel, ale doporucuji operaci asi spis jen lidem, co chteji sportovat nebo musi fyzicky pracovat. Pro neaktivni lidi nedoporucuji, je to opravdu dost neprijemne. Kazdopadne dam vedet za mesic, az pujdou draty ven, jestli to melo nejaky smysl:) S rukou v sadre pohybuju, ruzne v ni preskakuje, obcas se trochu prastim, tkanicky a knofliky hruza, otoky mirne, zvlast po delsi prochazce – zkousel jsem beh a na to fakt radsi hned zapomente – boli to:)

  Nevim do jake miry muzou mit pokusy o pouzivani ruky vliv na celkovy vysledek – dle doktora by to ty dratky mely dostatecne udrzet a bolest je jen z podrazdeni, nikoliv ze by se to tam nejak trhalo. Kazdopadne zitra jdu teprv na vyndani stehu – az skoro po ctyrech tydnech! Tak uvidim, jake budou vizualni dopady – snad jen sexy jizva:)

 10. Alexander Kult napsal:
  Tak pro informaci pro případné spolupacienty – sádra dole, ruka v klidu nebolí, ale bolí jakémkoli pákovém či kroutivém pohybu. Relativně těžkou věc staticky držet v ruce můžu. Jsem cca 10 dní po sundání sádry a vytažení drátů (to vytažení opravdu téměř nebolelo), ruka taková mírně do fialova a mírně oteklá, svaly už vypadají trochu líp než po sundání, ale ruku nijak posilovat nejde. Musím ještě 14 dní nosit takovou koženou ortézu. Směrem nahoru zápěstí už ohnu tak do 40 stupňů a vypadá to, že se rozsah pohybu vrátí, směrem dolů se mi nepodařilo zatím ani Ň, ruka prostě nejde dolů vůbec ohnout, ale nezkouším to s dopomocí druhé ruky, toho se bojím – rehabilitace žádné nemám, tak moc nevím, jak to rozcvičit. Zatím nic moc, fyzická práce nemožná, je problém i zmáčknout kliku u dveří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *