Pokračování pracovního úrazu = komplikace, komplikace a zase komplikace

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Můj příběh s pracovním úrazem pokračuje, proto jsem se rozhodl sepsat tento další článek, který by vám mohl pomoci se vyhnout případně stejným problémům, které postihli mě. Pro ty, kdo případně nečetli můj předchozí článek rychle shrnu o co jde.

Dne 30.1.2012 se mi v práci stal pracovní úraz, se kterým jsem se léčil dva měsíce. Pak jsem nastoupil na pár dní (5 odpracovaných směn) zpět do práce a došlo k obnovení, které mohla vyřešit pouze operace. Dne 16.4.2012 jsem tedy opět začal marodit a na neschopence mi v nemocnici zaškrtli znovu kolonku pracovní úraz.

Toto jedna trapná kolonka má za následek to, že jsem teď již třetí měsíc bez nemocenské i přesto, že jsem vždy vše řádně odevzdal a důvod? Jelikož se jedná o pokračování pracovního úrazu, tudíž nevznikl žádný nový, proto na nemocenské nesmí být vůbec zaškrtnuta kolonka pracovní úraz, i když to defakto je. Trochu byrokracie, ve které se moc lidí nevyzná a každý mi tvrdil něco jiného.

Momentálně jsem se dopátral toho, že v takovémto případě musí být vystavena pouze klasická nemocenská a vyplněný formulář od pojišťovny, kde stojí napsáno od lékaře to, že se jedná o pokračování úrazu ze dne toho a toho. Dokud jsem se o to aktivně nezačal zajímat, tak nikoho tato drobná chyba, která má za následek to, že vám nikdo nikdy nic nevyplatí nezajímá a každému je to zcela buřt, o jejich peníze se nejedná a pak většinou jeden hází chybu na druhého (alespoň u mě tomu tak bylo).

Zaměstnavateli jsem v řádném termínu zasílal na konci měsíce lístky na peníze a ten je přeposílal na sociálku. Perlička, z Prahy 6 (adresa mého zaměstnavatele) do Prahy 8 (adresa sociálky) to doručení trvalo 22 dní! Už tímto se výplata peníz zdržuje sama o sobě nehledě na další okolnosti! Toto jsem vyřešil, že si to budu na sociálku zasílat přímo sám.

Na sociálce zjistili, že je problém s tím jedním slovíčkem pracovní úraz a proto už po sedmi dnech od doručení lístku na peníze (je vidět, jak rychle se tam pracuje :-)) se mě o tom rozhodli informovat dopisem, který zaslali údajně 29.6.2012 na mojí adresu (do dnešního dne 7.7.2012 dopis nedorazil)! Sice byli svátky, ale bydlím necelých 30 Km o místa podání, tak buď je rychlá Česká pošta a nebo mi opět někdo na té sociálce lhal, jelikož by do středy 4.7.2012 musel být dopis doručen :-).

Proto, pokud se vám stane pracovní úraz a pak budete následkem něj znovu marodit po přerušení nemocenské, dobře si zkontrolujte co vám kde zaškrtnou a ihned si vyžádejte příslušné formuláře, jinak budete bez peněz a čekat naivně jako já!

Problém je totiž v tom, že zaměstnavatel v tomto případě nesepíše nový záznam o úraze, jelikož již jeden existuje a sociálka čeká na jeho dodání (v případě, že vám zaškrtnou znovu tu kolonku pracovní úraz). Vy, pokud toto co popisuji nevíte, tak jste v nekonečném kruhu dokud nedodáte vyplněný formulář, přesto že na všech záznamech od lékaře máte jasně napsáno o co se jedná, ale nikdo nečte a nezkoumá nic jiného, jak formulář od pojišťovny.

Sociálka v tomto případě postupuje tak, že preventivně vám nevyplatí ani základní nemocenskou a zaměstnavatel nemá co dorovnat do průměru 100% vaší průměrné mzdy. Je radost pohledět na to, jak u nás v ČR vše funguje naprosto perfektně a bez problémů ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

5 komentářů k: Pokračování pracovního úrazu = komplikace, komplikace a zase komplikace

 1. Krabath napsal:
  Naprosto věřím. Můj brácha měl obdoný problém. Pracovní úraz. Opětovný nástup do práce. Obnovení pracovního úrazu. Sociálka k ničemu. Vše bylo řádně dodáno, ale protože se jednalo o znovuobnovení pracovního úrazu, propblém byl na světě. Nevím však jak to brácha tentkrát vyřešil, ale vím, že zhruba 6 měsíců byl bez výplaty.
 2. AlesN napsal:

  Tak to doufám, že tak dlouho to u mě trvat nebude :-). Ale jsem již za půlkou toho, co potkalo tvého bráchu :-).

 3. zuzae napsal:
  můžu se zeptat, jak jste to Vy osobně vyřešil? Případně jaký formulář je potřeba? Mě se stal pracovní úraz 12.6.2012 a do 12.8.2012 jsem byla se zlomeným loktem doma. Od pondělí jsem nastoupila do práce a musím říct, že přemýšlím, zda jsem neměla zůstat doma déle, protože loket děsně bolí, nedá se to vydržet. Jenže, šlo o pracovní úraz a tak nevím, jak postupovat, kdybych musela zpět do prac. neschopnosti. Navíc posudek o bolestném jsem už odevzdala. A vzhledem k tomu, že na personálním je slečna, který se mnou dělala pracovní úraz poprvé, nevěřím, že by věděla, co a jak.
 4. AlesN napsal:

  Omlouvám se, že odpovídám až takto pozdě, ale byl jsem u lékaře, tak jsem se k tomu dříve nedostal.

  Co se týká vašeho dotazu, tak marodit můžete jít bez jakýchkoliv obav. Bude se jednat o takzvané pokračování doléčení po předchozím pracovním úraze, jako to mám já. Je to normální stav a občas se stane, že se původní zranění prostě ozve. Já jsem měl nemocenskou přerušenou na 16 dní a nakonec jsem musel na operaci. U mě byl postup následující, nechal jsem si od lékaře vystavit novou marodní s tím, že se jedná o pokračování pracovního úrazu a pracovní úraz mi zaškrtl i na vystaveném lístku. Podle některých informací co mám, je to špatně, proto u mě nastal problém s výplatou nemocenské.

  Vy by jste tedy měla mít vyplněn lístek jen jako klasickou nemocenskou a vyplněný takový zvláštní formulář pro pojišťovnu, kde bude od lékaře jasně napsáno, že se jedná o pokračování léčby předešlého úrazu a to se odevzdá v práci do účtárny společně s nemocenskou. Tam už by si s tím měli poradit sami, jelikož se nevyplňuje žádný další papír (záznam o úraze) v tomto případě. Zaměstnavatel by to měl již vyřídit jak se sociálkou, tak i pojišťovnou. Vy budete akorát odevzdávat potom lístek na peníze, případně ukončení. Co se bodů za bolestné týká, tak to vám již neporadím, jelikož u mě se to nestihlo vyřídit než jsem šel znovu marodit, tudíž s tímto nemám zkušenost.

  Nevím, co má váš zaměstnavatel za pojišťovnu, která hradí pracovní úrazy (můj má Kooperativu), tak vám případně mohu zaslat tento formulář pro lékaře na email, kdyby jste chtěla. Dejte mi sem případně vědět 😉

  Jinak poslední moje rada je, nikdy se nespoléhejte na nic, že to půjde automaticky a bez problémů (má zkušenost), vše si raději případně urgujte sama, jinak budete na vše čekat hrozně dlouho, jelikož to nikoho netrápí, jestli budete mít za co žít atd..

 5. Tomáš napsal:
  Jenom tu padl dotaz na konkrétní formulář na pracovní úraz. Dneska už naštěstí existuje i zadara online služba na pracovniuraz.cz kde se dá všechno vyplnit pomocí průvodce, a následně Vám na email přijdou přesné instrukce, co kam poslat. Legislativa se za poslední tři roky změnila a dneska se úrazy už vyplňují trochu jinak než dříve. Jelikož je tenhle článek na Google dobře zaindexovaný, tak mě napadlo to sem hodit, kdyby to aktuálně někdo třeba řešit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *