Pracovní úraz = 100% bez peněz a ne 100% průměrného platu, alespoň ne včas a s průtahy

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Pokud jste zaměstnanci a stane se vám v práci pracovní úraz, rozhodně se nespoléhejte na to, že automaticky dostanete 100% platu ve formě dorovnání k nemocenské. Alespoň taková je má zkušenost a proto jsem se o tom rozhodl napsat tento článek. Nejprve vás trochu seznámím s tím, co se mi stalo.

Při výkonu mého povolání došlo k pracovnímu úrazu. Vše bylo náležitě nahlášené a sepsané. Jediné co jsem neměl, tak byl svědek či svědkové, ale jelikož pracuji v Praze na Ruzyňském letišti, kde je něco kolem 1 500 kamer, tak mohl zaměstnavatel si vyjet záznam z inkriminované doby, jelikož se záznamy ukládají.

Neporušil jsem žádný předpis a při běžné činnosti mi při zvedání těžkého břemene (někdy kolem cca 12 hodiny) ruplo v levém zápěstí (něco jako, když si protáhnete prsty a loupne vám v nich). Po tomto rupnutí se nic moc nedělo a normálně jsem pracoval dále. Z blížícím se večerem mi zápěstí začalo otékat a téměř jsem nemohl s rukou hýbat, proto jsem šel vše řádně nahlásit a sepsat a dodělal jsem svojí směnu, jelikož zbývala necelá hodinka do konce s tím, že druhý den již nepřijdu a půjdu na vyšetření na úrazovku.

V Kladenské nemocnici jsem hned druhý den ráno podstoupil vyšetření a rentgen, který nic neodhalil a byla mi nasazena ortéza a klid na 14 dní, že se nejspíše bude jednat o natažené vazy či šlachy, které nejsou na snímkách viditelné a byl jsem předán do péče ke své obvodní lékařce. Ke konci 14 denní lhůty klidu se nic moc nelepšilo, tak jsem neváhal a vyhledal soukromého specialistu, aby se mi to zápěstí pořádně prohlédl a určil případně lepší diagnózu, jelikož ta z úrazovky stála tak akorát za bačkoru.

Navštívil jsem tedy specialistu, který po prohlídce usoudil, že to není natažené, ale že mohlo dojít k částečnému natržení vazů, které se špatně hojí a je bolestivé. Doporučil mi dále nosit ortézu a stále ruku v ortéze a klidu dalších 14 dní. Po těch 14 dnech mi byli napsány rehabilitace v podobě ultrazvuku a jemného procvičování. Po tomto nastalo částečné zlepšení, přesto to nebylo ono, tak po absolvování rehabilitací mi byli napsány na další měsíc další, tentokrát již magnet a procvičování.

Po těchto rehabilitacích se ruka výrazně zklidnila a vše se již zdálo ok. A tak po vzájemné dohodě s lékařem jsme usoudili, že ukončím nemocenskou (marodil jsem od 31.1.2012 do 31.3.2012) s tím, že jakmile by nastali jakékoliv komplikace, okamžitě k němu opět přijdu a případný problém by jsme začali řešit dále. Tolik k první části mého zdravotního stavu a teď se podíváme na tu průběh vyplácení nemocenské.

V únoru jsem nepocítil žádný problém, jelikož jsem bez jednoho dnu odpracoval celý měsíc, takže zde výplata včas a v naprosté pohodě. Toto se již nedá říci o březnu, kdy mělo dojít na výplatu za měsíc únor. Obdržel jsem od zaměstnavatele směšných sedm tisíc a nějaké drobné, což nečinilo ani polovinu mého platu. Když jsem se začal okamžitě zajímat o to, kde je zbytek, když je to pracovní úraz, tak bych neměl být nějak ochuzen o své peníze.

Odpověď byla, že zaměstnavatel (náš debilní bezpečák) zkoumá, zda se opravdu jedná o pracovní úraz a částečně se najednou i zajímal, jestli to nemá náhodou něco společného s úrazem, který jsem si udělal před deseti lety, kdy jsem pracoval úplně jinde a s inkriminovaným místem nemá absolutně nic společného, maximálně to, že je to na stejné ruce. Úraz mi byl uznán, ale všemožným zdržováním ze strany bezpečáka a dalších lidí jsem již v březnu neviděl ani korunu, krom té almužny, co mi přišla 12.3.2012.

První nemocenská (ve výši 4 698 Kč) od sociálky mi přišla až v začátkem dubna a to konkrétně 5.4.2012. Pro zajímavost, sociálka vyplácí nemocenskou do 7 dní od doručení lístku na peníze od zaměstnavatele (mě dnes pobavila naše účetní, když mi řekla, že na to mají prý měsíc a ať vydržím ještě tak 14 dní :-D, jasně, jsem úplně blbý a nic nevím, tak si nechám nakecat cokoliv a peníze přeci nepotřebuji, na co? ;-)), takže jde dobře dopočítat, kdy byla zaměstnavatelem odeslána! 11.4.2012 jsem obdržel od zaměstnavatele platbu ve výši 13 333 Kč, což bylo dorovnání do průměru 100% platu za měsíc únor a zbytek byla nemocenská do 21 dne, než plně přechází člověk výplatou na sociálku.

Takže, když to shrnu, tak jsem měl v dubnu dorovnán teprve únor a nikoho absolutně netrápí, jestli má člověk nějaké povinnosti či splátky! Mohl jsem volat kamkoliv třeba desetkrát denně a stejně se nic neurychlilo. Nebýt toho, že jsem měl nějaké peníze stranou, tak bych již dávno asi chodil vybírat kontejnery, nebo já nevím. Nakonec mi bylo vše v dubnu doplaceno, ale příběh ještě nekončí.

Při nástupu do práce jsem musel být nejprve uschopněn podnikovou lékařkou. Ta mi řekla, že můj případ musí být posouzen před nějakou lékařskou komorou, která byla beze mě o mě, jelikož jsem nikde nebyl a pouze čekal na vyjádření doma na telefonu. K tomu jsem musel mít ještě udělanou preventivní prohlídku, kterou absolvujeme pravidelně každý rok a prohlídka se skládá z EKG, Audio vyšetření atd. atd., takže důkladná. Prohlídkou jsem prošel bez problémů a čekal na vyjádření oné komise, bez které jsem nemohl jít do práce.

Co to čekání pro mě znamenalo? Týden neplaceného volna, jelikož se mi šichty okamžitě upravili tak, abych v tom týdnu neměl ani jednu, i když bylo na původním plánu psány 4, což znamená cca 4 x 1350 Kč pro mě. Nadšený jsem z toho samozřejmě nebyl, ale nic bych proti tomu nezmohl. Když jsem byl konečně uschopněn a nastoupil do práce, tak se po 5 odpracovaných šichtách opět ozvalo leví zápěstí.

Nejen že oteklo, ale začalo mi vyskakovat z kloubu a přeskakovat jednotlivé kůstky. Bolest nevídaná, proto jsem nelenil a v sobotu 14.4.2012 zavolal do práce, že druhý den v neděli nepřijdu na směnu a že hned v pondělí jdu k lékaři ať se na to podívá, že to není samo sebou. V práci mi řekli, že ok a ať se ozvu co a jak, jak budu hned něco vědět. Navštívil jsem tedy v pondělí lékaře, ukázal mu a vysvětlil co se stalo a děje. Okamžitě mi byla vrácena ortéza a byl jsem objednán na další rozšiřující rentgenové vyšetření.

Po absolvování nových rentgenů zněla diagnoza jasně, přetržené vazy v zápěstí a nutná operace v podobě plastiky těch vazů. Byla mi vystavena nová marodní se stejnou diagnózou a s tím, že se jedná o pokračování pracovního úrazu. A jaká je pointa celého tohoto příběhu? Přes dva měsíce jsem čekal na termín operace, který již mám a 28.6.2012 nastupuji do nemocnice na Kladně. V práci mi toto nebylo uznáno jako pracovní úraz, že prý v tom nevidí žádnou souvislost i když se jedná pořád o jedno a to samé :-).

Takže se příběh opět opakuje, jsem bez peněz, nasraný a odhodlaný to hnát klidně i k soudu a dostát tak svého práva, které je zcela evidentní a jasné na mé straně. Pan bezpečák se bude ještě divit na koho to narazil, jelikož se sebou nenechám orat a nejsem žádný blbec, co si nechá vše jen tak líbit a bude mlčet. Zaměstnavatel mi opět pozdržel odeslání lístku na peníze (lístek jsem mu odeslal již 31.5.2012 a on ho údajně odeslal minulý týden, že čekali na vyjádření bezpečáka a tomu o peníze nejde, tak proč pospíchat, že ;-)), takže jsem neobdržel nic od sociálky, proto jsem se to rozhodl řešit tak, že si ten lístek na peníze budu posílat na sociálku sám a zaměstnavateli zašlu pouze oskenovanou kopii, což podle informací zjištěných na sociálce mohu.

Takto mi nebudou moci zadržovat nemocenskou jako doposud, jelikož čím déle to tam oni zašlou, tím později je vyplacena a někdo se tam tím zřejmě dobře baví, ale bude mít již smůlu :-). O tom, že mi to neuznávají se mě nikdo ani neobtěžoval zmínit a dopátral jsem se to defakto náhodou, když jsem se dnes zajímal, kde je zase problém a proč mi nic nepřišlo.

Proto pokud se vám stane cokoliv podobného, tak vám mohu poradit jediné a to, nečekejte na nic a tvrdě si jděte za svým a vždy tlačte na pilu bez jakýchkoliv pardonů. Protože, když jde o něco pro vás, tak to nikoho nezajímá, z toho žádný zaměstnavatel nic nemá! Nejraději by byl každý, kdyby jste dřeli od nevidím do nevidím a nejlépe zadarmo. Člověk, co marodí, i když ne svojí vinnou je nepotřebný!

Já mám i jednu výhodu v tom, že jestli budu mít v práci potom dusno nebo nebudu, je mi naprosto jedno, jelikož se tam po těchto zkušenostech s marodní a čachrech s Aeroholdingem (přelévání peněz do ČSA s následnou likvidací toho, kde pracuji já) vracet již nehodlám, ale vymlátím z nich, co jen to půjde. Když chce mít někdo boj, tak ho má mít ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

2 komentářů k: Pracovní úraz = 100% bez peněz a ne 100% průměrného platu, alespoň ne včas a s průtahy

  1. aaa napsal:
    přeji brzké uzdravení a doufám, že se domůžeš svého práva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *