Recenze grafického tabletu Wacom Bamboo 3 Fun Small Pen & Touch

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Poslední dva dny mě nic moc nebavilo dělat, tak jsem je vyloženě proflákal u filmů (o těch poreferuji v samostatných článcích později) a seznamováním se s mojí novou hračkou :-).

Již delší dobu jsem uvažoval o tom, že bych si pořídil nějaký grafický tablet, díky kterému bych si mohl pohodlněji upravovat různé fotky a občas něco načrtnout, jelikož mě už nebaví neustále čmárat na papír a následné skenovat do pc.

Toto všechno se dá sice udělat i pomocí spojení pc s myši, ale v mém případě to není to nejlepší spojení (prostě mi tou myší nejde udělat to, co bych kolikrát přesně chtěl, asi jsem dřevák :-)).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po delší rozvaze a prohlédnutí několika typů tabletů jsem se rozhodl, že si v Alza.cz zakoupím Wacom Bamboo 3 Fun Small Pen & Touch. Pořizovací cena takového tabletu je 2 599 Kč.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wacom Bamboo 3 Fun Small Pen & Touch je dodáván včetně licence zdarma na WinZip 17 CZ (bez tohoto programu bych se osobně i obešel), dále Bamboo Dock (zde najdete různé pomocné aplikace k tabletu, jako kreslící programy, hry atd.), Photoshop Elements 8 (program na úpravu fotek) a ArtRage 3 (vynikající kreslící program).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Balení obsahuje tablet, kreslící pero, 3 náhradní hroty, kroužek na výměnu hrotů, USB kabel na propojení k pc a instalační CD.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Instalace tabletu je naprosto jednoduchá, zapnete pc, vypnete všechny aplikace, vyberete polohu tabletu (pro praváka, nebo pro leváka), připojíte USB kabel, vložíte instalační CD a postupujete podle pokynů na obrazovce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud vše proběhlo tak jak má, pomocí tabletu budete moci ovládat kurzor na vaší ploše (tablet krom kreslení může sloužit i jako náhrada za myš, ovšem ne každému to může vyhovovat, mě třeba absolutně ne, i když jde asi jen o zvyk :-)).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wacom Bamboo 3 Fun Small Pen & Touch má rozměry 278 x 176 x 11 mm, z toho aktivní plocha má 147 x 92 mm a hmotnost tabletu je 418 g (je opravdu lehoučký).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z instalačního CD se vám nahraje pouze Bamboo Dock, který vypadá cca jako na obrázku níže (již jsem si do něj nahrál více aplikací, než je při prvotní instalaci!).

Bamboo DockKromě takového toho počátečního seznámení s tabletem, kdy se ho naučíte ovládat díky aplikacím v Bamboo Dock, tak tablet přes něj i nastavujete (chybí čeština!).

Bamboo Dock 2Co bych manuálu (i tomu cizojazyčnému, jelikož je stejný jako český) naprosto vytkl je, že krom popisu instalace (tu by hravě zvládl kde kdo i bez) neobsahuje žádné jiné informace! Co se týká nastavení (já ho zatím neměnil a nechal ho tak, jak bylo) a nebo vysvětlení, co které tlačítko (jsou na něm 4) na tabletu znamená jaksi chybí.

Bamboo Dock 3Nějaké podrobnější informace (samozřejmě jen v angličtině)  získáte jen pomocí internetu a to až na několik kliknutí (konkrétně se musíte dostat do nastavení, co je na obrázku výše a tam kliknout na ten otazník v modrém), což mi přijde hodně nepraktické.

Pokud by vás zajímala podrobnější příručka, tak jí najdete ZDE.

Wacom Login

Další takovou ne příliš jasnou záležitostí je registrace produktu na stránkách Wacomu. Bez registrace produktu by jste se nedostali ke stažení programů Photoshop Elements 8 a ArtRage 3 (nebo spíše k licencím na programy ;-)).

Wacom Dashboard

Zajímavostí je, že manuál vás odkazuje na stránky bamboo.wacom.com (stránka s www na začátku nefunguje!), ale ve zkutečnosti probíhá registrace na www.wacom.eu/register/ (tedy opět návod uživateli přidělává akorát práci a vrásky na čele, jelikož v tomto smyslu jsou stránky Wacomu trochu jak bludiště a musíte složitě hledat).

Jak sami podle obrázku výše můžete vidět, i když na krabici tabletu je napsáno, že je dodáván se softwarem Photoshop Elements 8, tak příjemné překvapení pro mě bylo, že ke stažení je novější verze Photoshop Elements 11!

Co jsem tak koukal, tak se tato verze prodává od cca 2 000 až po 2 500 Kč :-).

Photoshop Elements 11: Přehled funkcí

Co se týká programu ArtRage 3. tak z toho jsem hodně nadšený, jelikož není snad věc, která by se v něm nedala vytvořit (akorát se to bohužel musí umět :-)).

Když se to s ArtRage umí

Cenu ArtRage 3 se mi nepodařilo zjistit, jelikož se prodává již novější ArtRage 4 a ten stojí nějakých 50 USD, takže když vezmete v potaz ceny všech programů (včetně WinZip 17, který stojí cca 1 400 Kč), tak ve finále tablet zase až tak drahý není.

Krom výše zmíněných nedostatků s manuálem a registrací (jedná se jen o jednorázové problémy), tak jsem zatím nenašel nic jiného, co bych mohl tomuto tabletu vytknout.

Moje potřeby umí vyplnit na 100% (mohl bych si pískat, kdybych mohl i já říci, že jeho kvality budu moci někdy využít na 100% :-)).

Takže, pokud hledáte nějaký grafický tablet, který nemusí být za každou cenu nějaký profesionální (ty stojí o x tisíc více) a nechcete zase žádný z těch nejlevnějších (dají se sehnat dnes už od nějakých 800 Kč celkem schopný), tak by i pro vás mohl být Wacom Bamboo 3 Fun Small Pen & Touch ideálním řešením ;-).

A co vy, vlastníte nějaký podobný tablet? Jak jste s ním spokojený a jaký program vás nejvíce zaujal a nejčastěji ho používáte?

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *