Víte, jak vznikají spam komentáře a příspěvky na fórech?

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Před dvěma dny jsem zde psal o pluginu pro WordPress jménem Spammer Blocker, který jsem zde na Kecy k věci.cz začal využívat, jelikož mě začal trápit razantní nárůst spam komentářů. Tento nárůst pozoruji čím dál tím více, jak stoupá návštěvnost a obliba tohoto mého webu/blogu.

Po nasazení Spammer Blockeru a podchycení IP adres spamerů se to okamžitě zlepšilo, jelikož těmto IP adresám blokuji možnost komentování, ale není to řešení pro adresy, které nejsou v seznamu.

Proto mi to nedalo a začal jsem na internetu pátrat po tom, jak tento druh spamu vlastně vzniká, abych ho mohl co nejvíce a nejúčinněji eliminovat. Svým způsobem mě docela i pomohl a na stopu přivedl i jeden z těchto komentářů, který ke mě dorazil.

Zjistil jsem, že na tento druh spamu existují celkem propracované programy, které se dají snadno zakoupit doslova za pár dolarů (cca od 38 do 199). Jelikož je nehodlám jakkoliv podporovat, tak nebudu uvádět ani jedno jméno, ale pro vaší představu stručně popíšu, jak cca fungují.

Tyto programy můžou fungovat i na klasickém pc doma, ale co jsem koukal, tak se dají zakoupit i speciální VPS-ka, která jsou pro potřeby těchto programů přizpůsobená (pro zajímavost, cenově se pohybují v řádu od 29 po 119 dolarů), pokud by to spamovači nestačilo, není problém nasadit i silnější kalibr v podobě vlastního serveru.

Pro velké množství dotazů na různé domény (které prochází a zjišťuje o nich informace) jako ochranu před blokováním (ale také za účelem skrytí identity uživatele) program využívá i velké množství proxy serverů. Kdyby náhodou došly ty veřejné, co se dají najít, tak i zde existuje opět hostingové řešení na míru od směšných 2 až po cca 59 dolarů měsíčně.

Program dokáže z každé domény, kterou projde (na jednom videu jsem viděl, že s ním není problém prolézt víc jak 1 500 domén za pouhou 1 minutu a to podle mě nebude bohužel žádné maximum!) vytáhnout informace o tom, na jakém redakčním systému stránky běží, jak jsou zabezpečené v oblasti komentářů (jestli jsou komentáře vůbec povolené, captcha atd.), jaký mají PageRank, hodnotu Alexa ranku, počet odkazů stránky atd..

Vše se dá krásně seřadit, vytřídit podle požadavků spamera a pak už se může vrhnout jen na konkrétní weby, kam doslova jedním stisknutím tlačítka napere svůj spam komentář. No, není to paráda, že to jde takhle snadno?

Tyto prográmky zvládnou perfektně zpracovat jakékoliv údaje a ty i jednoduše exportovat do souborů, takže není problém je i kdekoliv zveřejnit, či si s někým vyměnit. Jen tak ze zvědavosti jsem se mrknul i na české Uložto a světe div se, i tento druh obsahu nabízí ;-).

Stáhl jsem si tedy pro zajímavost jeden z těchto obsahů a světe div se, co v něm vše nebylo, i když je evidentně postaršího data. Perfektně uspořádané a připravené seznamy jak IP proxy serverů, tak 100 000 emailových adres, seznam webů (z různých zemí) kde prošli tyto komentáře bez problémů (jako příklad dávám bez odkazu tuto adresu – http://www.hospudkaparukarka.cz/?p=362 – ;-)).

Takže, jediná spolehlivější ochrana je nasazení pluginu či jakékoliv komponenty podle vašeho systému, co dokáže blokovat předem naimportované IP adresy proxy serverů a těm znemožnit komentování, pokud nechcete omezovat své návštěvníky otravnými zabezpečovacími prvky jako já.

Momentálně provádím sběr dat a v nejbližší době zde na Kecy k věci.cz zveřejním seznam IP adres, které se vyplatí blokovat. Takže, pokud si někdo z vás bude chtít ušetřit čas a zjednodušit život od spamu, tak tento seznam budete moci bezplatně použít i vy ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 30.11.2012

Zařazeno do: Spamovači

Zobrazeno: 572

Štítky: , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Víte, jak vznikají spam komentáře a příspěvky na fórech?

 1. Kali napsal:
  Taky mi na WP lítá hromada SPAMu, proto komentáře už jen schvaluji. Přijde jich klidně i 20 denně. Hodně stěstí a budu se těšit na další poznatky.
 2. Wladass napsal:
  Dneska jsem na webu nasadil plugin, počeštil jsem ho a z 50-60 spam komentářů jsem zatím nezaznamenal žádný 🙂 Pokud budeš chtít seznam IP adres, ode mě, stačí napsat. Mám jich mraky.
 3. AlesN napsal:

  Já komentáře schvaluji od začátku, jinak by to tu vypadalo znatelně jinak, obzvláště poslední dobou, kdy jich jen za noc přišlo klidně i 600 a vše jsem to musel mazat ;-). Děkuji, něco určitě zase přibude.

 4. AlesN napsal:

  Já to momentálně zredukoval na max. 4 denně (nejvíc přes noc), ale chci to maximálně zredukovat. Určitě se zanedlouho ozvu, každá IP je dobrá IP 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *