Vyzkoušel jsem si hosting od Českého hostingu

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Není to tak dlouho, co jsem zde publikoval rozhovor se společností THINline interactive s.r.o., která provozuje Český hosting a Spolehlivé servery.

Jak Český hosting, tak Spolehlivé servery a jejich nabídku jsem znal pouze, jak se říká z venčí, tedy bez nějaké bližší osobní zkušenosti.

Proto mě napadlo znovu oslovit pana Jakuba Macha (vedoucí hostingových služeb), kterého jsem zpovídal ve zmiňovaném rozhovoru a opat se ho, jestli by nebylo možné si jejich služby zdarma vyzkoušet, jelikož tuto činnost celkem rád vykonávám.

Dostalo se mi pozitivní odpovědi, za což panu Machovi, potažmo celé firmě THINline interactive s.r.o. mnohokrát děkuji :-).

Služby mi byly bleskurychle zřízené a k nim i zapůjčené domény, takže jsem nemusel čekat na přesměrování DNS záznamů z nějaké mé domény.

Tomu říkám servis panečku! Takový mi nikde nebyl doposud nabídnut, proto si toho nesmírně vážím ;-).

Český hosting 1

Já tak měl rázem možnost si okamžitě začít hrát s něčím pro mě novým. Prvním objektem mého zájmu se stal webhosting , tedy služba spadající pod Český hosting.

Český hosting 2

Neváhal jsem a okamžitě se přihlásil do administrace webhostingu, abych si prohlédl administraci.

Český hosting 3

Na to, že jsem administraci viděl poprvé v životě, tak mi přišla hned naprosto přehledná. Když to řeknu jinak, tak člověk se tam přihlásí za nějakým účelem a okamžitě ho může vykonat bez toho, aby musel nějak složitě hledat, co kde je.

Kdyby to náhodou někomu nestačilo, tak je tu viditelná možnost kliknutí na nápovědu (tu jsem zběžně proběhl a myslím si, že v ní člověk najde z těch základních věcí hned vše potřebné), případně, kdyby bylo nejhůř, stačí kliknout na tlačítko Zákaznická podpora a tam požádat podporu o radu – pomoc.

Dobré je také to, že pokud by někomu neseděl základní vzhled (to je ten, co můžete vidět na obrázcích doposud) administrace, tak si jí může snadno změnit (na výběr je ze dvou dalších variant).

Tato možnost se nachází v záložce Osobní nastavení —> Vzhled —> Styl stránky a kliknout na Odeslat :-).

Český hosting 4

První jiná varianta je defakto ten samý vzhled, jen nebudete mít obrázky u záložek, čímž dojde k zmenšení menu atd.. Mě osobně se líbí nejvíce třetí možnost, která je označena názvem CH2011 (nový design).

Český hosting 5

Příjemným překvapením pro mě bylo (doposud jsem to nevěděl), že Český hosting též umožňuje základní instalaci aplikací na jedno kliknutí, což je dobrá věc například pro méně zkušené uživatele, co by si s tím třeba sami neporadili.

V nabídce na jedno kliknutí najdete celkem 13 nejčastěji používaných open source aplikací. U každé aplikace máte stručné info a odkaz na stránku aplikace.

Český hosting 6

Vyzkoušel jsem a překvapivě to funguje :-). Jeden klik a bylo to tam. Pokud bych to chtěl na subdoménu, tak by to bylo na dvě kliknutí i s výběrem umístění instalace.

Český hosting 7Dále se mi líbí, jak se dá snadno upravit nastavení PHP (toto se provádí v záložce s názvem Webserver).

Tuto změnu zvládne případně udělat i naprosto nezkušený uživatel (například, když je potřeba zvednout memory_limit) , jelikož stačí buď přepsat konkrétní číslo, nebo u jiného druhu nastavení překliknout z On na Off, případně obráceně dle výchozího nastavení.

Přepíšete, překliknete, najedete na Odeslat, kliknete a změna je hotová. Prostě je to jednoduché, jako facka, jak se říká, přesto pokud absolutně netušíte, co dané parametry znamenají a k čemu jsou, bude lepší, když se přenastavování vyhnete obloukem :-).

Pokud nepotřebujete podporu PHP (stránky máte například pouze v HTML), tak se dá také jednoduše vypnout kliknutím na tlačítko pod Odeslat (je to vidět i na obrázku níže).

Český hosting 8

Dobře řešené jsou i zálohy, které jsou prováděny každou noc a zálohovány jsou soubory na webserveru, databáze i obsah emailových schránek.

Český hosting 9Jelikož jsem hosting testoval pár dní, tak se mi v zálohách neobjevilo zdaleka vše, co nabízí, proto můj obrázek níže je informativně chudší.

Český hosting 10

Nicméně, půjčím si text přímo z nápovědy Českého hostingu týkající se záloh, kde je popsané co a jak.

Zálohovaná data jsou uchovávána na speciálních zálohovacích polích. Zálohy z uplynulých 7 dnů jsou k dispozici po dnech. Dále jsou k dispozici minimálně tři týdenní zálohy (čili jedna z denních záloh v daném týdnu).

Zálohovaná data jsou tak k dispozici minimálně 3 týdny nazpět, maximálně měsíc (u různých serverů se to může lišit podle nastavených period provádění týdenních záloh).

Jak tedy můžete vidět, Český hosting zálohování dat nijak nepodceňuje, za což si zaslouží minimálně pochvalu ;-).

Pěkně jsou řešené i statistiky, podle kterých hned poznáte, jestli někde začíná něco docházet (místo na disku, prostor pro emaily, či prostor pro databáze).

Jako plus vidím i to, že Český hosting umožňuje používání AWStats statistiky (tu já zde na Kecy k věci.cz také využívám ;-)).

Český hosting 11

Co se týká databází a FTP, tak tady si myslím, že není co moc řešit. U Českého hostingu toto funguje plus mínus na stejném principu, jako kdekoliv jinde.

Maximální velikost jedné databáze je 1 GB.

Český hosting 12K FTP ještě dodám, že funguje svižně (je opravdu rychlé!) a nahrávání souborů přes něj jde bez jakýchkoliv problémů. Toto dobře poznáte, pokud si na FTP zkusíte nahrát nějaký větší soubor a pozorujete přenosovou rychlost.

Já testoval soubor větší než 500 MB a po celou dobu nahrávání mi to jelo maximální rychlostí, co dovolí moje připojení k internetu (něco málo přes 520 kB/s)!

Z vlastní zkušenosti vím, že takto to nefunguje u všech hostingovek a někde je toto docela porod (dochází k přerušení, případně i odpojení FTP, nebo se soubory nahrávají takovou rychlostí, že si v klidu stihnete nakoupit a dát i kafe, než se proces dokončí ;-)).

Český hosting 13

Po celou dobu mého testování webhostingu jsem neobjevil nic, co by mě mělo odradilo od toho, abych Český hosting využil případně i jako klasický platící zákazník. Za 101 Kč i s daní měsíčně si myslím, že se tento webhosting vzhledem ke své kvalitě vyplatí.

Webhosting Český hosting

Jedinou menší výtku bych možná mohl mít k cenám domén (hlavně prodloužení), které jsou trochu vyšší v porovnání z konkurencí.

Ale, je mi jasné, že každý nemůže a nechce fungovat ohledně domén, jako některé české charitativní hostingové společnosti, proto toto nevidím jako nějaký extra velký problém, ale zmínit jsem to musel (i když testuji něco zadarmo, tak se snažím být maximálně nestranný a vidět vše naprosto objektivně), aby tu nezněla jen samá chvála ;-).

No a v jednom z příštích článků se podíváme na zoubek Spolehlivým serverům a to konkrétně tarifu Virtuální server VMS Smart, takže jestli vás zajímají nějaké to info ohledně této služby, tak se máte snad na co těšit ;-).

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

1 komentář k: Vyzkoušel jsem si hosting od Českého hostingu

  1. Petr napsal:
    Zrovna od nich plánuji koupit VPSko tak se těším na další článek ohledně VPS 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *