Vyzkoušel jsem VPS Start od NETIO

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Není to tak dlouho, co jsem zde na Kecy k věci.cz dělal rozhovor s menší hostingovou společností jménem NETIO. V samotném rozhovoru Martin Böhm zmínil, že je možno jejich služby vyzkoušet zdarma (tuto informaci uvádí i na jejich webu). Neváhal jsem tedy a jejich VPS zdarma vyzkoušel a to konkrétně tarif VPS Start.

Virtuální servery Dedikované servery Managed servery  NETIO hostingPodotýkám, že jsem doposud neměl absolutně žádnou zkušenost s jakýmkoliv VPS (neumím cokoliv konfigurovat, zabezpečovat atd., proto využívám vždy kvalitní webhosting). To byl i hlavní důvod, proč jsem se rozhodl vlastně k nějakému testování, protože mě zajímalo, jak takové VPS vlastně vypadá a jak moc složité je na správu.

Administrace  NETIO hostingZaregistroval jsem se tedy u NETIO a dojednal si testovací VPS. Zřízení bylo docela bleskurychlé, chvilku jsem čekal, než se VPS kompletně nainstaluje a již jsem mohl pohodlně řádit :-). Co mě naprosto šokovalo, byla samotná administrace. Pro laika jako jsem já je naprosto přehledná a hned jsem se v ní dokázal zorientovat. Během chvilky jsem měl spuštěn WordPress jako nic, až mi to bylo divné.

Klientská sekce  VPS  PřehledI přesto, že se nejedná o žádné VMS, snadno se vše potřebné dá jednoduše naklikat (ukazuje to i další obrázek níže ;-)). Nedalo mi to a rozhodl jsem se obrátit na podporu NETIO s nějakými těmi otázkami, které mě ohledně jejich VPS zajímaly.

Klientská sekce  VPS  PHPPodpora reagovala velice rychle a ochotně odpověděla na moje možná i stupidní otázky :-). Prostě, když něco nevím, neváhám a ptám se. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí a kdo se neptá, nic neví. Tím se řídím já ;-).

Zajímalo mě, jestli administrace jak jí vidím, je přímo řešení na míru z dílny NETIO, nebo je to nějaké řešení třetí strany.

Přišla mi následující odpověď, viz citace níže:

Ano, administrace je čistě naše vlastní řešení, poněvadž se odmítáme spoléhat na kolikrát tragédie třetích stran. Samozřejmě jsou tam implementovány technologie, které existují, ale kód administrace je celý pouze náš vlastní.

Dále mě zajímalo, co to vlastně vidím za  předinstalovanou distribuci Linuxu s Apache, PHP, MySQL, mailserverem a DNS serverem? Pro mě jsou totiž tyto věci naprosto Španělskou vesnicí a když už si mám dohledat nějaké informace o něčem, tak musím vědět, co vlastně mám hledat

Přišla mi následující odpověď, viz citace níže:

Na fyzickém železe je OS Linux CentOS a samotné VPS běží na Debianu.

Pak mě zajímalo, co by mi doporučili na připojení k VNC?

Přišla mi následující odpověď, viz citace níže:

K VNC určitě doporučujeme http://www.tightvnc.com/, jednoduše funguje. Netřeba pro běžné používání našeho hostingu potřeba, VNC využívají spíše zákazníci s vlastní instalací Linuxu, což samozřejmě umožňujeme rovněž.

Zde se musím přiznat, že jsem břídil a k VNC se mi nepodařilo žádným způsobem připojit, nejspíš jsem neustále něco špatně vyplnil. Nic jsem tam měnit stejně nehodlal, jen mě zajímalo, co se za tím připojením vlastně skrývá :-). Nezkoušel jsem ani SSH připojení, které je též možné. Opět nevím, k čemu by mi to osobně bylo :-). Já si vystačím s FTP, DNS u domény, MySQL a jedu ;-).

A poslední pro mě logická otázka zněla, že jsem doposud všude četl o tom, že se VPS musím zabezpečit proti napadení, tak jestli to nejde nějak pohodlně a rychle vyřešit?

Přišla mi následující odpověď, viz citace níže:

Ano, pokud používáte běžný VPS, staráte se o vše sám, nikoli však u nás. U nás se staráte jen o zabezpečení vlastních webů jako takových.

No a pokud nechcete ani to, nebo nevíte jak, za jednorázový poplatek 450,- Kč bez DPH Vám nastavíme individuálně Fail2ban, což případného útočníka po tom, co se pokusí o přetížení (nejčastěji stisknutou klávesou F5) nezabezpečeného webu, třeba na hodinu odřízne – zabanuje.

Vy z administrace máte přehled o blokovaných IP, které můžete opět povolit a to dočasně nebo trvale. Trvalé povolení je vhodné zejména v případě, jde-li o IP Vaší a Vy si chcete zabezpečení třeba testovat.

Na našich VPS máme implementovánu vlastní aplikaci, jenž kontroluje třeba i špatně zadaná hesla do emailových schránek. 3x špatně zadáte = ban IP = info email nebo SMS na Váš mobil a možnost dočasného nebo trvalého odblokování v administraci.

Navenek se můžeme jevit jako obyčejný hosting, opak je ale pravdou. Nikdy nebudeme a odmítáme konkurovat cenou. To zákazníky, kteří vědí, co chtějí, nezajímá. Jsme striktně zaměřeni na bezpečnost, zálohování a dostupnost, což je v ceně. Když si to zákazník dobře spočítá, ušetří nakonec daleko více než u mnohých nejlevnějších českých hostingových firem.

Nevím, jak to mají ostatní hostingové společnosti ohledně VPS (rozhodl jsem se, že bych postupně ze zvědavosti otestoval i jiné, pokud nabízí též možnost nějakého krátkodobého testování zdarma), ale NETIO mi přijde jako celkem dobrá volba pro ty, co jim případně již nestačí webhosting, potřebují již VPS a jsou na tom se znalostmi podobně jako já ;-). A mnohem zkušenější uživatelé, co nemají takové ty „základní“ znalostní nedostatky jako já, tak kvalitu NETIO odhalí nejspíš sami.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 6.2.2013

Zařazeno do: Hostingy

Zobrazeno: 905

Štítky: , , , , , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

2 komentářů k: Vyzkoušel jsem VPS Start od NETIO

 1. Petr napsal:
  Díky moc za článek.
  Taky nic moc o VPS nevím. A když mají takhle přehlednou administraci, tak není problém 😉
 2. AlesN napsal:

  @Petr: Není zač 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *