Vyzpovídal jsem hostingovou společnost Datahousing

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Dneska jsem pro vás na Kecy k věci.cz zprostředkoval rozhovor s jednatelem společnosti Datahousing panem Ing. Filipem Janovičem, kterému bych tímto chtěl ještě jednou poděkovat, že si na mě našel čas a odpověděl na moje otázky i za poskytnuté fotografie z datacentra, které nejsou úplně nejaktuálnější, jelikož jsou z doby budování datacentra, ale můj názor je, lepší něco, jak nic ;-).

Datahousing

Vaše hostingová společnost Datahousing (DATAHOUSING s.r.o.) byla založena v květnu roku 2010 a vznikla sloučením webhostingové společnosti Datacentre a vývojářské firmy Studio81, jak uvádíte na svých stránkách. Co Vás vedlo hlavně k tomuto kroku a proč hosting nepokračuje pod názvem Datacentre?

Naše spolupráce začala už v době, kdy jsme působili pouze na Slovensku a to jako společnost Datacentre. Tato společnost vznikla již v roce 2007 jako webhostingová a vývojářská společnost. S firmou Studio81 jsme spolupracovali a to hlavně na vývoji robustního několikaúrovňového informačního systému a systému pro správu serverů.

Bohužel naše slovenská společnost se věnovala především vývoji a webhosting odsouvala na vedlejší kolej a protože při práci s webhostingem jsme získali zkušenosti, které je škoda nevyužít, spojili jsme naše síly a založili společnost Datahousing, která má ve svém profilu jak webhosting, serverhosting tak i aplikační řešení pro naše partnery a zákazníky.

Popravdě toho o Vašem hostingu nikdo moc neví a vůbec první zmínku o Vás jsem zaznamenal poprvé až koncem roku 2011. Proč neproběhl nějaký marketing z Vaší strany mnohem dříve? Proběhne nějaké větší Vaše zviditelnění v tomto roce?

Určitě ano. Jsou zde nějaké věci, na kterých teď intenzivně pracujeme a nechceme zbytečně předbíhat ani s marketingem. Ale věřte, že o nás slyšet budete :-).

Prozradil by jste nám zvědavcům, něco málo ze zákulisí Vaší společnosti, aby jsem si nejen já, ale i čtenáři mohli udělat o Datahousing nějaký obrázek? Kolik lidí se podílí na chodu hostingu? Jaké máte dlouhodobé plány a jak se je daří naplnit? Chystají se nějaké ohromující novinky?

Na tom není nic co skrývat. Výhradně administrátorské práce na serverech mají na starosti 2 lidi, na technickou podporu další 2 a další kolegové jsou na vývoji. Já jsem něco jak správce datového centra, které máme umístněné v samotném centru Brna. Plány jsou takové, že do konce tohoto roku chceme z 60ti procent naplnit novou serverovnu klientskými servery a zbylých 40 nechat pro provoz našich webhostingových služeb. Začátkem léta chceme přijít s kompletním portfoliem webhostingu. To co máme v nabídce teď je jenom začátek a už i tak to má veliký úspěch.

Prezentujete se tím, že vlastníte své datacentrum. Mohl by jste prozradit nějaké bližší informace o datacentru a serverech, na kterých běží Vámi poskytované služby? Kolik máte v současné době serverů?

Vlastní datové centrum byl náš sen už dávno, jenom vždy jsme si mysleli, že s několika desítkami serverů se nám to ekonomicky nevyplatí. Omyl byl pravdou, ihned po založení DATAHOUSINGu jsme dostali nabídku na odkoupení serverovny od jedné velké telekomunikační společnosti a to přímo na páteřní lince v technologické budově v centru Brna. Jsme sousedé největších datacenter v republice a doufáme, že v blízké době nám bude jedno datacentrum málo.

Serverovna není gigantických rozměrů, ale o to víc se zaměřujeme na každičký detail či prvek v datovém centru. Běží tu nonstop dohled, nonstop fyzická i elektronická ostraha, přístup 24 hodin denně je samozřejmostí. Informace o stavu serverů či celého datového centra zákazníci vidí také online v klientské sekci, nebo na http://www.facebook.com/datahousing a nebo na http://twitter.com/datahousing

Hledal jsem ve statistikách hostingů na Nic.cz a nikde jsem tak neobjevil zmínku o Datahousing. Můžete nám tedy prozradit, kolik domén u Vás hostuje a jaký je nejoblíbenější tarif zákazníků?

Zatím nejsme přímý registrátor. cz domén. Není to naše specializace a náš partner pro domény to má špičkově vyřešeno. Co se týče počtů, tak je to zatím něco kolem 3500. Řešíme hlavně hostingy na míru, od úplně nejobyčejnějších free balíků po velké cloudové stroje pro jednotlivé hostingy. V současné době ale jednoznačně vede neomezený multihosting, což je produkt, kde si koncový klient může uložit tolik domén, kolik potřebuje.

Nemůžu ale opomenout, že se hodně specializujeme na partnerský program, který bohužel nemáme zatím moc zpropagován, ale je velmi oblíbený. V partnerských programech se snažíme dát klientům úplně vše co k podnikání s hostingem potřebuje. Vlastní fakturační systém w:Billing, vlastní support w:Support systém se zabudovanou online podporou či systém pro správu hostingu w:Panel pro jejich klienty. I proto máme čím dál tím více partnerů, co nás obzvlášť velmi těší.

Datahousing 3

Když už jsem nakousl tarify, tak musím uznat, že jsou oproti konkurenci svým způsobem opravdu unikátní. Na první pohled to vypadá, že máte naprosto vše osekané a limitované, jelikož nikde nehýří GB prostoru na potkání, jako tomu bývá u konkurenčních nabídek. Na základě čeho jste tvořili Vaše tarify? Jediné, co jsem nikde nenašel je info o databázi. Mohl by jste specifikovat jaké jsou velikostní limity?

A to jak říkám nemáme zpropagovány partnerské programy, které jsou jedinečné. K tomu slovu osekané. Ne nemáme. Snažíme se nabídnout opravdu neomezený hosting. Limitace se ale dotkne lidí, kteří by nejraději dali projekty typu CERN na jeden free hosting a divili by se, že od nich chceme aspoň poplatek za registraci domény.

Pokud nebudete systém nadmíru a ustavičně přetěžovat, pokud si z toho neuděláte vysloveně FTP archiv, nemáme důvod Vás omezit (vše je dáno ve všeobecných podmínkách a pravidlech používání produktu). Co se týče databáze, ano tu je skutečně limit 2GB na jednu databázi. No, když máte multihosting, stačí vytvořit novou databázi, že ano 😉

Co si myslíte, že by mohla být Vaše hlavní zbraň v boji o zákazníka? Přeci jenom konkurence je v tomto segmentu obrovská a zákazník má z čeho vybírat, proč by si měl vybrat právě Vaše služby?

Je. Je velmi obrovská, ale to nám vůbec nevadí. My svým produktům věříme, věří jim i naši dlouholetí zákazníci. Neustále je upgradujeme, snažíme se klienty pořád něčím lepším překvapit a to oni ocení.

Každý člověk, co provozuje nějaké své internetové stránky a nebo by je chtěl provozovat nemusí být automaticky sběhlý v tom, co a jak nastavit. Kolikrát mu nepomůžou ani různé návody. Proto moje otázka zní, co všechno se dá očekávat od podpory Datahousing? S čím vším se na Vás lze obrátit?

V případě technické podpory jsme otevřeni i dotazům mimo „naši působnost“ (programátorské věci, instalování sw či pomoc s nastavením internetu a pod.). Výhoda naší podpory je ta, že i člověk sedící na podpoře ve 3 hodiny ráno má přístup do systémů, tudíž může ihned problém vyřešit.

Mnohdy opravujeme za naše klienty jejich chyby v kódu, či instalujeme jejich specifické aplikace. To že je klient s podporou spokojen je pro nás velké ocenění, které nás těší. V současné době budeme do support oddělení přijímat ještě nějaké lidi, čím chceme docílit jedinečný a bezkonkurenční čas vyřešení požadavku našich klientů.

V nabídce máte uvedeno, že při nákupu hostingu je možnost využít Váš redakční systém iPublikuj:cms!. Můžete nám něco více říci o tomto Vašem produktu? Jaké má výhody a srovnat ho například s nejrozšířenějším systémem WordPress?

Systém iPublikuj:cms! je trochu jiný než běžné systémy. Specializuje se na konkrétní problematiku jako již uvedený fakturační systém, support system, live support system. Připravujeme ale jeden modul, který velmi ocení i koncový klienti. Ale necháme si to jako překvapení.

Poslední věcí, která mě zaujala je garance vrácení peněz kdykoliv, což nebývá obvyklé u hostingových firem. Je si Datahousing opravdu tak jist svojí kvalitou, že se nebojí zákazníkům nabízet tuto věc?

Zde chceme hrát férově. Pokud u nás klient nechce být, nevidíme důvod držet jeho peníze. Jsme si samozřejmě i jisti našim produktem a tak nemáme důvod se obávat. Klidně konkretizuji, za posledních 6 měsíců jsme vraceli pouze 2 lidem, což si myslím, že mluví samo za sebe.

Plno dalších informací o nás najdete na našich internetových stránkách . Pokud čtenáře zajímá cokoli co zde nebylo zmíněno, budeme rádi když se nám ozve třeba mailem na info@datahousing.eu

Datahousing 2

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 15.3.2012

Zařazeno do: Rozhovory

Zobrazeno: 1021

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Vyzpovídal jsem hostingovou společnost Datahousing

 1. Peter napsal:
  Registruji u nich caste vypadky vsech sluzeb. Snad cena za nizkou cenu 🙂
 2. AlesN napsal:

  A můžeš uvést konkrétní adresu tvých stránek? Nechci se nikoho zastávat, ale když už píšeš komentář přes anonymouse.org, tak mi to tak trochu zavání jistou hostingovou společností s .eu na konci a jako pokus někoho poškodit ;-). Proto bych byl rád, kdyby si mohl své tvrzení nějak podložit, nechci zde nikoho jakkoliv poškozovat, ale ani nějak cenzurovat komentáře, pokud jsou tedy k věci alespoň trochu.

 3. David L. napsal:
  No to by mě taky zajímalo „p. Petre“, právě bych řekl totální opak toho co vy píšete. Mám tam asi 20 hostingů na multihostingu.
 4. Krejčík napsal:
  Čekám na finální odpověď pana inženýra Janoviče. Snad se po předchozích zkušenostech dočkám… Pokud budu muset přesouvat všechny weby od něj na jiný hosting, rád zde zveřejním své zkušenosti s hostingem Netcloude….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *