Vyzpovídal jsem hostingovou společnost Ebola

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Zprostředkoval jsem pro vás rozhovor s bývalým poskytovatelem (důvod jsem již psal v jiném článku a rozhodně to nebylo kvůli nespokojenosti s Ebolou!) hostingových služeb pro můj blog Kecy k věci.cz (2 měsíce tam hostoval, což byl prvopočátek blogu!) a to se společností Ebola.

Tímto bych chtěl poděkovat panu Daliborovi Kouřilovi (majiteli) za to, že si našel čas a odpověděl na mé otázky. Mimochodem, odpovědi jsem obdržel bleskově, což zapadá i do celkové koncepce Eboly.

eBola.cz

Když se řekne Ebola, tak si člověk představí spíše jednu z nejnebezpečnějších chorob světa, než hostingovou společnost. Proto moje první otázka nemůže směřovat jinam, než na název. Jak a proč byl nakonec použit název Ebola?

Historie Ebola.cz spadá až do roku 1999 kdy jsme začali nasazovat vlastní zákaznická řešení na bázi linuxových serverů u prvních klientů. Tato řešení zahrnovala i vývoj specializovaných web aplikací a hosting těchto aplikací. V průběhu času jsme se rozhodli nabídnout toto odladěné řešení hostingových služeb i pro širší klientelu. Vzhledem ke značné přesycenosti trhu webhostingu již v tehdejší době, jsme zvolili právě tento velmi agresivní název.

Podobně jako u zákeřné rychle šiřitelné nemoci měl původně vyjadřovat rychlé servery a rychlé odezvy na podpoře webhostingu což nebylo a dosud není ve světě webhostingu obvyklé. Kromě toho se nám název jevil marketingově šikovný a snadno zapamatovatelný i když jsme počítali s tím, že bude početná skupina kterou s tímto názvem nepřesvědčíme. Nakonec jsme zůstali pouze u názvu a další přirovnání k zákeřné nemoci již nepoužili.

I když je Ebola dobrý a spolehlivý poskytovatel hostingových služeb, což mohu říci a zároveň i potvrdit z vlastní zkušenosti, tak se mi zdá, že je to takový hosting v ústraní a moc se o něm nikde nemluví a mnoho lidí ho nezná. Osobně si myslím, že je to velká škoda. Neplánuje se nějaký masivnější marketing, který by Ebolu dostal více mezi lidí?

Ohledně masivnějšího marketingu možná máte pravdu, že z naší strany není. V současné době je ale problém jakkoliv výrazně se prosadit a dodržet základní morální chování. V poslední době jsme svědky nejrůznějších masových propagačních akcí a to jak rozesílání nevyžádaných nabídek, propagace s argumenty, které se v čase výrazně mění apod. Takto postupovat opravdu nechceme. V letošním roce připravujeme další novinky, které budou zaměřeny na uživatelskou přívětivost nabízených služeb. Na tyto nové, mnohdy ojedinělé, služby připravíme pochopitelně příslušnou propagaci.

Letos Ebola oslaví pět let své existence. Jaké největší změny se událi za tu dobu, co hosting existuje a jak moc se změnilo konkurenční prostředí v ČR za tuto dobu? Přeci jenom s nástupem Wedosu šli ceny rapidně dolů a doslova jde sledovat boj o každého zákazníka pomalu v přímém přenose, když se to vezme s nadhledem.

Ano, letos to bude 5 let od okamžiku zveřejnění první nabídky hostingových služeb pod značkou Ebola.cz. Za celou dobu vygradoval trend konkurovat na trhu webhostingových služeb pouze cenou. Nikdo již nenabízí nic nového. Zůstáváme tak jedni z mála, kde si klienti mohou přepínat mezi verzemi PHP, nabízíme vzdálený přístup k zálohám souborů bez naší účasti a dalších příplatků, možnost individuálních konfigurací serveru apod.

Ebola nemá své vlastní datacentrum, proto se přímo nabízí otázka. Kde všude jsou umístěny Vaše servery a můžete více specifikovat z čeho se skládají a na čem je vlastně hosting poháněn?

Vlastní datacentrum skutečně nemáme, služby nám zajišťuje profi datacentrum datacamp.cz a záložní servery jsou umístěny ve vlastní serverovně v jiné lokalitě na páteřní síti. Datacamp.cz nám poskytuje služby na špičkové úrovni, vlastními silami bychom je takto nezajistili. Navíc je tato forma cenově mnohem výhodnější než výstavba vlastního datacentra a problémy s tím spojené.

Co se týká serverů ,využíváme značkové servery Supermicro ve dvou vybraných konfiguracích skrze kompatibilitu a vysokou operativnost v případě hw problémů. Vzhledem k zárukám a šířce nabídky společnosti Supermicro, se domníváme, že se jedná o jednoznačně nejvýhodnější servery nabízené v ČR. U webhostingových služeb dbáme na důsledné rozdělení všech služeb na samostatné fyzické servery a tím jsme schopni zajistit vysokou stabilitu služeb a špičkovou odezvu.

Ze statistik Nic.cz lze vyčíst, že Ebola má jako poskytovatel hostingu něco málo přes 3 000 aktivních domén, což je 0.34 % z celkového počtu .CZ domén, což Ebolu řadí na pomyslné 28 místo vypovídající o velikosti. Tím se Ebola defakto řadí mezi menší poskytovatele. Ale, jako jeden z mála hostingů nabízí takzvaný Reseller hosting. Lze nějak vyjádřit procentuálně, kolik zákazníků využívá klasický hosting vs. reseller hosting?

NIC.CZ nezahrnuje všechny hostované domény, velké množství našich klientů využívá vlastní sady nameserverů či dedikované IP adresy u webhostingu a to zejména u reseller tarifů Ebola multi. Nabízený reseller hosting je v mnoha ohledech unikátní a to jak možností customizace vzhledu administrací, automatickou fakturací hostingu pod hlavičkou resellerů apod. V současnosti využívá reseller hosting přibližně 7% klientů.

Konkurovat pouze cenou je cesta, která vede z dlouhodobého hlediska akorát tak do záhuby. Proto, co si myslíte, že je hlavní zbraní Eboly k tomu, aby se zákazník nakonec rozhodl právě pro Vaše služby před konkurenční nabídkou?

Od počátku nabízíme velmi stabilní webhostingovou službu s vynikající odezvou, přičemž se zaměřujeme na kvalitní technickou podporu. Kvalitní technickou podporou nemáme na mysli „něco“ odepsat klientovi ihned po zadání požadavku, ale co nejrychleji vyřešit jeho problém. Interně máme stanoven limit na vyřešení požadavku do několika desítek minut. Běžně jsme schopni problémy či odpovědi na dotazy řešit v řádu minut. Samozřejmě ne vždy se podaří tento limit dodržet, obzváště pokud se snažíme najít problém ve skriptech, které si klienti píší sami. Již několikrát se stalo, že do řešení problému klienta byli zapojeni i 3 pracovníci. Právě z důvodu zajištění kvalitní podpory nejsme ani necílíme mezi masové hostingy.

Ebola v září roku 2011 spustila svůj partnerský program a právě na ten bych se schtěl zeptat. Nepřišlo spuštění moc pozdě, myslím oproti konkurenci? Přeci jenom dneska je to již skoro standardní věc i u nově spuštěných hostingů. Přinesl partnerský program to, co jste od něj očekávali?

Pozdní spuštění partnerského programu provázelo značné přepracování vnitřní části administračního systému, který nebyl připraven na partnerský program. Z toho důvodu jsme partnerský program spustili až v loňském roce. Bonusy v podobě hostingu zdarma za zprostředkované klienty jsme dávali již dříve, ale až partnerský program nám umožnil zavést řád do tohoto systému. Partnerský program zatím naplňuje naše očekávání.

Co jsem se například já všiml, tak podporu máte opravdu rychlou a slova uvedená na Vašem webu nelžou na rozdíl od jiných poskytovatelů, za což Vám patří opravdu velké plus a s tím souvisí i další otázka. Kolik lidí obstarává bezproblémový chod celého hostingu?

Nyní zajišťuje chod webhostingu 6 pracovníků.

Poslední dobou je celkem v kurzu VPS řešení, které se všude možně propírá, neplánuje Ebola rozšíření a nabídnout i tuto službu? Nebo nejsou v plánu nějaké nové tarify stávajících služeb?

O různých formách VPS uvažujeme a také je testujeme již delší dobu. Doufáme, že již letošní rok budeme moci nabídnout jistou formu této služby veřejně.

Poslední otázku bych zaměřil na Vaší podporu a zaměřil bych se na úsměvné historky, které Vás tam za dobu fungování hostingu potkali. Prozradíte nám nějaký nejbláznivější, nejhloupější , či nejbizarnější dotaz, co dorazil na podporu Eboly?

K dnešnímu dni jsme vyřešili více než 100.000 dotazů na technické podpoře. Těžko vyhledat či vzpomenout nějaký hodně zajímavý. Mnohdy si webhosting koupí uživatelé, kteří se s tím pojmem setkali poprvé v životě a s tím jsou pak spojené jejich základní otázky. Spíše nás ale udivuje, když někdo píše na Silvestra v 10 večer, že mu nejde jeho vlastní skript.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 27.2.2012

Zařazeno do: Rozhovory

Zobrazeno: 701

Štítky: , , , , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

1 komentář k: Vyzpovídal jsem hostingovou společnost Ebola

  1. Scrand napsal:
    Ebola je opravdu kvalitní, hostuji tam 2 roky 1 web a po zkušenostech jsem tam založil letos další webhosting. Předností pro mne právě byly možnosti nastavení, které ebola nabízí ve své administraci a především přístup k vlastním zálohám, ten je opravdu perfektní! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *