Vyzpovídal jsem hostingovou společnost ONEbit

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Dneska jsem pro vás na Kecy k věci.cz zprostředkoval rozhovor s panem Petrem Benešovským ze společnosti ONEsolution s.r.o. (ONEbit.cz), kterému bych tímto chtěl poděkovat za to, že si udělal čas a odpověděl na moje otázky a poskytl mi i dvě fotografie, které jsou použité u rozhovoru. S ONEbit.cz mám osobní zkušenosti, rok jsem u nich hostoval a mohu tuto společnost vřele doporučit.

ONEbit hosting - spolehlivý webhosting s garancí zálohy dat

ONEbit nabízí své služby již od roku 2005 a patří mezi top 12 hostingů v České republice. Proč byl vybrán právě název ONEbit a co Vás vedlo k založení hostingu a podnikání právě v této oblasti?

Jeden bit (one bit => ONEbit) je základní jednotkou informace, bez které by nemohl existovat svět informačních a komunikačních technologií. Naším mottem je tedy být běžnou a nepostradatelnou součástí světa IT.

Na český trh jsme vstoupili s cílem přinést kvalitní a spolehlivý produkt, který by byl zároveň dostupný širokému spektru zákazníků. Již v prvním roce působení jsme na sebe dokázali strhnout nemalou pozornost, když jsme se mezi zavedenými webhostery umístili na 5. místě ankety Křišťálová lupa v kategorii webhosting. O pár let později jsme již získali ocenění Nejlepší webhoster PHP + MySQL.

Za dobu fungování ONEbitu se hostingový trh značně pozměnil nejen dobou, ale i příchodem dalších a dalších konkurentů. Jak ONEbit vnímá současnou dobu a v čem vidí největší rozdíl oproti začátku?

Současná doba je pro nás jednoznačně výzvou. Přesto, že na trh pravidelně vstupují noví poskytovatelé webhostingu (ať už jednotlivci či firmy), většinou jediné, čím se snaží konkurovat, je nízká cena. Náš přístup je zcela odlišný. Orientujeme se na poskytování kvalitních a garantovaných webhostingových služeb, které jsou neustále inovovány. Jsme nesmírně rádi, že tento přístup zákazníci dokáží rozlišit. I díky tomu se řadíme mezi nejrychleji rostoucí webhostery v ČR – webhostingové služby ONEbit.cz již využívá více než 18 000 klientů.

Mohl byste nám popsat, jak vypadá takový běžný den u Vás ve ONEbit? Kolik vyřídíte například telefonů, kolik emailů, kolik lidí se stará o bezproblémový chod hostingu?

Obecně lze říci, že zajištění stabilního provozu on-line služeb v režimu 24/7 není vůbec snadné. Za tím, aby vše “šlapalo” jak má, stojí tým zapálených lidí, kteří ze sebe vydávají maximum. U ONEbit.cz se o každodenní plynulý chod stará aktuálně 12 lidí. Denně vyřídí naše technická podpora cca 150-200 e-mailových či telefonických požadavků. Za zmínku určitě stojí, že doba vyřízení standardního požadavku ve špičce obvykle nepřekročí 20 minut. To je číslo, kterého nelze dosáhnout bez dostatečného počtu kvalifikovaných pracovníků.

kkv_foto1

Každý hosting se mediálně prezentuje jinak. ONEbit jsem nikdy nějak moc neviděl se zapojovat někde do diskuzí a tím lákat případné nové zákazníky. Tím se celkem nabízí otázka. Jakou formu marketingu upřednostňuje ONEbit? A na to bych navázal touto druhou. Co je Vaší největší zbraní oproti konkurenci v boji o zákazníka?

Internetové diskuse bývají často zneužívány pro tzv. self-promo příspěvky, což je forma propagace, kterou neuznáváme. Plně se orientujeme na zákazníka, proto není divu, že stavíme především na dobrých zkušenostech našich klientů se službami webhostingu ONEbit.cz, o které se neváhají podělit dále. Spokojený zákazník je pro nás naprostý základ – průzkum provedený v polovině roku 2011 prokázal, že 96% našich zákazníků je se službami spokojeno, 4% zaujali neutrální postoj. Pro někoho by mohla být tato čísla dostačující, my však víme, že máme pořád na čem pracovat a v čem se zlepšovat.

Komunikace se zákazníky je vystavěna na hodnotách, které jsou pro naši společnost významné. ONEbit.cz hosting byl například mezi prvními poskytovateli webhostingových služeb v ČR, když zakotvil do smluvních podmínek garanci vrácení peněz zákazníkovi v případě nespokojenosti.

ONEbit není jen webhosting, ale nabízíte i plno přidružených služeb na podobných názvech, které vždy začínají na ONE. Mohl by jste nám říci něco více o službě nazvané ONEserver? Moc informací se o ní na internetu dohledat nedá, krom toho, že se jedná o managed servery. Šlo by se o této Vaší službě více rozpovídat a nějak jí blíže specifikovat?

Na internetu dnes naleznete mnoho nabídek tzv. low-cost VPS (Virtual Private Server), které jsou však svým výkonem nedostačující a pro provoz významnějších webových projektů tedy zcela nevyhovující. Toto opět není cesta, kterou bychom se chtěli ubírat. Služba ONEserver.cz tak aktuálně poskytuje vysoce výkonné vyhrazené full-managed servery v individuální konfiguraci. Klienti tak mají k dispozici výkon celého serveru a zároveň jej mohou pohodlně ovládat prostřednictvím pokročilého administračního nástroje ONEadmin. K dispozici je jim samozřejmě vyškolená technická podpora a tým zkušených administrátorů. Tuto službu u nás využívají pro své projekty např. nadnárodní společnosti nebo významná webová studia.

Nedávno jsem zaznamenal a dokonce i informoval zde na Kecy k věci.cz, že Váš partnerský program byl doplněn o řadu nových bannerů a tím bylo možné Vaším partnerům nabídnout lepší možnost a svobodu při jejich integraci do stránek. Projevila se tato změna i na počtu nových doporučení? Je z Vašeho pohledu partnerský program úspěšný tak, jak jste očekávali, nebo má ještě nějaké rezervy?

Náš partnerský program je určen především pro stávající zákazníky, kteří již mají zkušenosti se službami webhostingu ONEbit.cz a neváhají je tak na základě vlastní spokojenosti doporučovat dále. Vyhýbáme se všem agresivním formám propagace, což je striktně uvedeno i v podmínkách, které naši partneři musí při registraci odsouhlasit a po celou dobu trvání spolupráce dodržovat. Na novou sadu bannerů, které jsou k dispozici ve čtyřech barevných provedeních a stejném počtu různých velikostí, máme zatím pozitivní ohlasy. Bannery jsou nově dostupné také v anglické verzi, která byla připravena na základě přání našich partnerů. Určité novinky pro naše partnery plánujeme, jaké to budou však nyní nemohu prozradit.

Svojí další otázkou se zaměřím na další novinku Vámi oznámenou nedávno a to je značná investice přesahující 4 milióny korun do vývojového centra. Mohl byste nám prozradit, co všechno se dá do budoucna očekávat od tohoto vývojového centra a co Vás přesně vedlo k takové velké investici?

Vývojové centrum, jak už jeho název napovídá, bude určeno především pro zajištění vývoje a testování nových produktů a služeb. Nové centrum bude unikátní i svým vybavením, díky němuž budeme moci testovat nejnovější technologie před jejich uvedením do produkčního provozu. Všechny služby vyvíjíme s ohledem na potřeby našich zákazníků, proto do testování plánujeme aktivně zapojit i je. Bez investic do inovací by nebylo možné získat potřebnou konkurenční výhodu, proto i v budoucnu hodláme pravidelně investovat do rozvoje nabízených služeb. Inovace jsou součástí DNA ONEbit.cz hostingu.

ONEbit je dlouhodobě nejstabilnější poskytovatel co se týká dostupnosti svých služeb a má i vynikající odezvu serverů, což mohu sám potvrdit, jelikož jsem u Vás rok hostoval s jedním svým projektem a je to více než chválihodné. Můžete nám něco více prozradit o Vašich serverech, případně i jejich konfiguracích?

Vysokou dostupnost serverů považujeme za jeden ze základních pilířů poskytování on-line služeb. Zákazníci očekávají, že jejich webové projekty budou v každé chvíli dostupné a my se snažíme maximálně zabezpečit, aby tomu tak bylo. Služby ONEbit.cz hostingu jsou provozovány výhradně na výkonných značkových serverech. Jsme členy programu Intel® Gold Partner a držitelé certifikátu Intel® Server Integrator. To nám mimo jiné zajišťuje přístup k nejnovějším technologiím, které následně uvádíme do produkčního prostředí. Naši administrátoři jsou pravidelně školeni a certifikováni pro provoz a správu serverových technologií.

Aktuálně provozujeme cca 80 produkčních serverů ve dvou moderních datacentrech v Brně a v Praze. Konektivita je zajištěna vysokokapacitními datovými linkami s plně redundantní architekturou. Díky výše uvedenému převyšuje dlouhodobá dostupnost našich serverů 99,99%.

kkv_foto2

Jak ONEbit jako akreditovaný registrátor domén vnímá poslední dobou se pomalu všude vyskytující nabídky na domény za ceny, které jsou hluboko pod nákupní? Pro uživatele je to dobré a ti jsou rádi, ale mě by zajímal názor spíše z druhé strany.

Vzhledem k faktu, že se do ceny domény promítá kromě samotného pořizovacího poplatku a poplatku za připojení do centrálního registru domén i zajištění kompletního servisu pro zákazníka, není dotování ceny domény podle nás akceptovatelnou politikou. Zákazník tak může získat krátkodobě zdánlivou “výhodu”, z dlouhodobého hlediska však může výrazně tratit právě na kvalitě poskytovaných služeb. Tato problematika se v konečném důsledku nemusí dotýkat pouze domén, ale celkového trhu s webhostingovými službami.

U ONEbit.cz tak například pořízení domény standardně zahrnuje, kromě již zmíněného plného servisu včetně řádně vyškolené technické podpory, také zabezpečení domény systémem DNSSEC a další nadstandardní služby.

Každý většinou přemýšlí o budoucnosti a tak trochu plánuje. Jaké má ONEbit dlouhodobé plány a cíle, kterých by rád dosáhl? Mohl byste nám k tomu něco říci?

V dohledné době plánujeme zahájení provozu výše zmíněného vývojového centra a s tím související rozšíření našeho vývojového týmu. Dále se chceme zaměřit na rozšíření portfolia nabízených služeb a rozvoj služeb současných. Naším dlouhodobým cílem je a vždy bylo být pro klienty nejlepším poskytovatelem webhostingových služeb – a na tom nehodláme do budoucna nic měnit.

Plánů je samozřejmě mnohem více a budeme rádi, když se zákazníci nechají překvapit. 🙂

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

4 komentářů k: Vyzpovídal jsem hostingovou společnost ONEbit

 1. Wladass napsal:
  Super, jen víc takových rozhovorů 🙂
 2. AlesN napsal:

  Neboj, další budou co nevidět, pracuji na nich ;-). Jen je to trochu časově náročné a tak občas nestíhám. Co mohu prozradit, tak mám již potvrzených dalších 7 rozhovorů a další dojednávám.

 3. Wladass napsal:
  Slušněj počet 🙂 Už se těším 🙂
 4. AlesN napsal:

  Snad bude na co 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *