Vyzpovídal jsem majitele Guestblogging.cz

Nezapomeňte Kecy k věci.cz sledovat také na sociálních sítích!

Dnes jsem pro vás na Kecy k věci.cz zprostředkoval snad další zajímavý rozhovor. Tentokrát jsem se rozhodl oslovit majitele Filipa Podstavce, což je majitel nedávno vzniklého projektu Guestblogging.cz, který spojuje autory s médii a položil jsem mu pár otázek. Ještě než dojde na samotný rozhovor, tak bych chtěl Filipovi poděkovat, že si našel na mě vůbec čas a odpověděl na moje zvídavé otázky.

Guestblogging.cz mi přijde jako celkem zajímavý projekt, který si myslím u nás rozhodně chyběl. Přesto o něm mnoho lidí ještě neví a teprve se rozbíhá, proto mohl by si nám Filipe trochu popsat samotný systém? Jaké má své výhody oproti například Placla.cz, ke které by ho mohli lidé na první pohled přirovnat? Proč byl použit zrovna název Guestblogging?

Název jsem přebral ze zahraničí, kde je tato forma rozvoje obsahu poměrně běžná a hojně využívaná. To že si lidé pletou guest blogging s PlaClou jsem zjistil již při testování a ani má příšerně namluvená videoprezentace na úvodní stránce guestblogging.cz tomu moc nepomohla :-).

Hlavní rozdíl je asi v tom, že GuestBlogging dává prostor všem autorům, kteří mají zájem něco napsat, případně firmám, dostat svůj článek mezi cílovou skupinu. PlaCla je zprostředkovatelem nabídky firem mezi blogery, kde se blogeři snaži všemožně vydělat.

Oproti tomu guest blogging je nabídkou kvalitního článku médiím – neznamená tedy, že pokud napíšete hrozný článek, budou létat hned stovky nabídek. Na druhou stranu pokud půjde o kvalitní článek, nejenže si autor nejspíše i vydělá, ale zároveň o něj mohou projevit média zájem a může se stát redaktorem.

Guest blogging je tedy formou rozvoje kvalitního obsahu oproti na míru psaným článkům s cílenými odkazy.

Systém přihlášení na Guestblogging.cz jde momentálně pouze pomocí Facebooku a nebo Twitteru. Není to Filipe škoda? Přeci jen není problém si i na těchto sociálních sítích udělat fake účet, aby se tvářil jako reálný.

V současnosti tento problém řešíme ruku v ruce s lepším zabezpečením článků. Klasický login by bohužel dal velký prostor vykradačům obsahu – tím nemyslím, že není možné udělat si na FB nebo TW více profilů, ale na druhou jste nuceni vystupovat pod vlastním jménem, případně vlastním blogem.

Oboje je pak snadno blokovatelné v případě prohřešku. Do (blízkého) budoucna, především kvůli firmám, které chtějí Guestblogging využívat, ale budeme přihlašování přes klasický login nasazovat.

Četl jsem, že z Guestblogging.cz Filipe nechceš dělat komerční projekt, proto se tak trochu nabízí hned dvě otázky a to zaprvé není to škoda? A za druhé znamená to, že se Guestblogging.cz budeš věnovat například za měsíc jen okrajově a již nebude žádný vývoj atd.? Jaké jsou tedy plány do budoucna?

Hodně se o tom debatovalo na diskuzních fórech. Původně jsem opravdu chtěl GuestBlogging jako nekomerční projekt, ale vzhledem k některým odůvodněným požadavkům ze strany uživatelů budu asi muset svůj názor změnit.

Jde především o to, že automatická kontrola duplicity nelze zařídit neplaceně pomocí cízího API. Proto bude nejspíš Guestblogging časem nějak monetizován, ale pouze v takové míře, aby se „uživil“ :-).

A když už jsem tak trochu nakousl ten vývoj Guestblogging.cz, tak kolik času ti teď vlastně Guestblogging.cz denně sebere? Pomáhá ti s tím ještě někdo?

Pomáhá – hodně mi s tím pomáhá Ondřej Šatera (@ondrejsatera), který v podstatě celý systém naprogramoval a v současnosti řeší většinu nefunkčností a rozšíření systému. Rád bych mu alespoň touto formou poděkoval za výpomoc a ochotu při opravování chyb a perfektní odvedenou práci na systému.

Při zkoumání toho, jak Guestblogging.cz vlastně funguje jsem nikde nenašel odpověď na tuto otázku. Hlídá Filipe systém nějak splnění podmínek automaticky, jako je tomu například u Postsgeniusu, kde když dojde k jakémukoliv porušení podmínek například po měsící, tak systém na to upozorní?

Prozatím bohužel ne, ale tyto funkčnosti bychom začali řešit při monetizaci webu. Jak jsem uvedl předtím – v průběhu času zjišťuji, že takovýto projekt nelze táhnout pouze z dobré vůle, ale pokud má jít o kvalitní projekt, musí splňovat všechny funkční nároky včetně automatizace kontrol a případné platební brány.

Hlídá Filipe Guestblogging.cz nějak duplicitu? Ať už to, aby se jeden článek neobjevil na více webech, tak i to, aby se systému nechytil nějaký vykuk, který tam bude vkládat ukradené články?

Odpověď by byla asi hodně podobná jako výše. Co se týká zabezpečení článků, v současnosti řešíme jakým způsobem to udělat, ale nejspíš se budeme inspirovat ze zahraničí od služby http://myblogguest.com/.

Spuštění Guestblogging.cz proběhlo teprve před pár dny a to konkrétně 1.7.2012. Jaké bylo vlastně tvé očekávání Filipe do začátku? Podařilo se naplnit?

Z mého pohledu určitě více než naplněná očekávání :-). GuestBlogging podpořilo mnoho známých českých online marketignových specialistů a systém se tak v počátku dostal mezi hlavní cílovou skupinu. Díky již vloženým článkům se v současnosti mohu více soustředit na rozvoj projektu a přivedení větších médií, která by odebírala obsah.

Konkrétně v současné době systém čítá 170 uživatelů a více jak 50 odebírajících médií a stále se rozvíjí. Doufám, že jednou získá GuestBlogging.cz rozsáhlejší komunitu a bude rozvíjet kvalitní obsah podobně, jako zahraniční systémy.

Líbil se vám tento článek? Tak ho neváhejte šířit dál!

Napsal:

Publikováno: 10.7.2012

Zařazeno do: Rozhovory

Zobrazeno: 3724

Štítky: , , ,

Podobné články, které by vás mohli též zaujmout:

1 komentář k: Vyzpovídal jsem majitele Guestblogging.cz

  1. danielberanek napsal:
    a ten projekt žije? krom přibývajících postů autorů, jsem z netu nebyl schopen vydedukovat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *